Poczta głosowa w roamingu

Dlaczego korzystanie z poczty głosowej w roamingu powoduje dodatkowe opłaty?

Jak działa poczta głosowa w telefonie komórkowym?

Jako użytkownik telefonu komórkowego i numeru przypisanego do Twojej karty SIM, możesz mieć aktywną usługę poczty głosowej. Gdy usługa poczty głosowej jest aktywna, połączenia telefoniczne mogą być:

  • od razu przekierowane do niej (jeśli masz wyłączony telefon komórkowy, gdy jesteś w trakcie rozmowy, gdy jesteś poza zasięgiem sieci) - jest to przekierowanie bezwarunkowe (natychmiastowe),
  • lub dopiero po jakimś czasie, gdy nie odbierasz połączenia - jest to przekierowanie warunkowe (opóźnione).

Tak więc następuje tu przekierowanie na specjalny numer poczty głosowej poprzez który jest ona obsługiwana, czyli de facto analogicznie jakbyś Ty zadzwonił/a do innej osoby. Tyle tylko, że wszystko dzieje się tu automatycznie. Jeśli telefon jest zalogowany do polskiej sieci komórkowej, nie poniesiesz z tego tytułu kosztu połączenia.

Ale co gdy Twój telefon komórkowy jest zalogowany/a do sieci innego niż polski operatora komórkowego poza granicami Polski?

Jak działa poczta głosowa w roamingu?

Poczta głosowa w roamingu działa tak samo jak w Polsce. Gdy masz włączone:

  • bezwarunkowe (natychmiastowe) przekierowanie do poczty głosowej, połączenie przychodzące jest od razu - już w Polsce - przekierowane na numer poczty głosowej, nie jest ono kierowane do żadnej sieci zagranicznej, więc nie ma tu żadnych opłat roamingowych, ale oczywiście żadne połączenie telefoniczne nie trafi do Ciebie gdy będziesz zagranicą (Twój telefon nie zadzwoni ani razu, ponieważ wszystkie połączenie od razu będą trafiały do poczty głosowej - pytanie czy o to Ci chodzi?),
  • warunkowe (opóźnione) przekierowanie do poczty głosowej, połączenie telefoniczne jest najpierw kierowane do Twojego telefonu, który jest zalogowany do zagranicznej sieci komórkowej. Gdy nie odbierzesz tego połączenia UWAGA! Ponieważ następuje tu automatyczne przekierowanie na numer poczty głosowej, więc zagraniczny operator traktuje to połączenie jako płatne, obciąża za nie Twojego macierzystego operatora w Polsce, a ten obciąża Ciebie wystawiając Ci rachunek za połączenia w roamingu na numer poczty głosowej.

 

Dodatkowo trzeba tu dodać, że gdy Twój telefon jest zalogowany do sieci komórkowej w Unii Europejskiej, z dużym prawdopodobieństwem opłata za warunkowe przekierowanie do poczty głosowej jednak nie zostanie naliczona (zweryfikuj to jedna u swojego operatora sieci komórkowej), ponieważ jest tu stosowane rozliczenie jak w roamingu w Unii Europejskiej.

 

Natomiast gdy chcesz odsłuchać nagranie na poczcie głosowej, połączenie jest zawsze płatne zgodnie z cennikiem usług, z którego korzystasz.