Numer MSISDN na karcie SIM

Co to jest numer MSISDN przypisany do karty SIM?

Numer MSISDN (ang. Mobile Station International Subscriber Directory Number) to nic innego jak numer telefoniczny, którym na co dzień posługujemy się aby zadzwonić do innej osoby. Jest to przyjazna dla użytkownika forma, która wewnątrz sieci operatorów jest zamieniana na numer IMSI służący operatorom do komunikacji wewnątrz systemów GSM. Oba numery są wzajemnie odwzorowane w bazach HLR operatorów, aby identyfikować abonentów i świadczyć im prawidłowo usługi telekomunikacyjne.

Numer telefoniczny jest wpisany do karty SIM i może być na niej zmieniony w przeciwieństwie do wspomnianego powyżej numeru IMSI, który jest na stałe wpisany do karty SIM. Numery telefoniczne są zgodne z rekomendacją E.164 Międzynarodowego Standardu Telekomunikacyjnego - The ITU Telecommunication Standardization Sector (ITU-T). Wg tego standardu numer telefoniczny MSISDN nie ma określonej minimalnej liczby cyfr, ale nie może przekroczyć 15 cyfr i składa się w telefonii komórkowej z trzech elementów (MSISDN = CC + NDC albo NPA + SN):

Kod sieci/obszaru i numer abonenta mogą tworzyć jedną całość i przenikać się wzajemnie tworząc w konsekwencji unikalny numer abonenta w danym kraju, gdy operator komórkowy działa na terenie całego kraju a nie tylko na terenie danego obszaru/terytorium (w przypadku Polski operatorzy komórkowi działają na obszarze całego kraju a nie na terenie na przykład jednego województwa).

Przykład:

Numer MSISDN : 48500123456 oznacza:

  • kod kraju (CC): Polska (248),
  • kod sieci/operatora (NDC) razem z numer abonenta (SN) de facto tworzą numer abonenta: Orange (500) (123456).