Z głową w chmurach, czyli jaki teleskop astronomiczny kupić?
News

Z głową w chmurach, czyli jaki teleskop astronomiczny kupić?

22.10.2021
Migoczące punkty na niebie zachwycają swoim blaskiem, pobudzając zaciekawienie i chęć bliższego przyjrzenia się im. Uwielbiasz obserwować gwiazdozbiory? Chcesz dokładniej poznać poszczególne układy i w związku z tym poszukujesz odpowiedniego teleskopu astronomicznego? Poniżej podpowiemy Ci, jaki teleskop wybrać!

Teleskop astronomiczny — czym jest?

Obserwacja bezchmurnego nieba jest możliwa gołym okiem, lecz nie pozwala na dostrzeżenie tak wielu szczegółów, jak niejednokrotnie byśmy chcieli. Zaintrygowało Cię oglądanie gwiazd? Chcesz obejrzeć którąś z planet w przybliżeniu? Pomoże Ci w tym narzędzie, jakim jest teleskop astronomiczny.

 

Znane są już od XVII wieku, kiedy to powstawały przy wykorzystaniu szklanych soczewek. Dziś tego typu przyrządy optyczne to przede wszystkim obiektyw i okular (teleskopy soczewkowe) lub zwierciadło i okular (teleskopy zwierciadlane). Początkowo teleskopy astronomiczne wykorzystywane były wyłącznie w badaniach astronomicznych i działaniach militarnych, z czasem jednak stały się popularnym i ogólnodostępnym hobby.

Jaki teleskop na początek?

Powszechność teleskopów sprawia, że dziś przy ich użyciu gwiazdy może obserwować każdy. Fascynacja nocnym, bezchmurnym niebem niejednokrotnie przeobraża się w pasję, którą można rozwijać w domowym zaciszu. Niezbędne będą jednak odpowiednie teleskopy astronomiczne. Jaki kupić na początek przygody z astronomią?

 

Pierwszy przyrząd optyczny nie musi od razu pochodzić z najwyższej półki. Na początku zabawy z obserwacją nieba wystarczy najprostszy, pozwalający na wyłapanie bliższych obiektów na niebie. Dopiero z czasem, przy coraz większym zaangażowaniu w zagłębianie się w astronomię, warto wymienić teleskop na lepszy. Wtedy będziesz już bowiem wiedział, czego dokładnie wymagasz od tego typu przyrządu. Na co więc zwrócić uwagę wybierając pierwszy? Wiele zależy od tego, co chcesz dostrzec na niebie. Zastanów się nad tym, a następnie uzależnij od tego wybór danego typu teleskopu.

Z głową w chmurach, czyli jaki teleskop astronomiczny kupić?

Refraktory, czyli teleskopy soczewkowe

Jak już wyżej wspomnieliśmy, teleskopy soczewkowe składają się z obiektywu i okularu. Takie połączenie gwarantuje dobry kontrast przy obserwacji najjaśniejszych obiektów układu słonecznego. Będą więc one idealnym rozwiązaniem, jeśli poszukujesz przyrządu do obserwacji planet, kraterów na Księżycu czy chociażby pierścieni Saturna. Z teleskopem soczewkowym dostrzeżesz wiele szczegółów, które pomogą Ci zagłębić się w temat astronomii.

Reflektory, czyli teleskopy zwierciadlane

Zwierciadło i okular to podstawa budowy reflektora. Dzięki temu teleskop zwierciadlany uzyskuje mniejszy kontrast, pozwalający na obserwację ciemniejszych obiektów pojawiających się na niebie. Jeśli więc chcesz dostrzec coś więcej niż bliski Księżyc, reflektor będzie dobrym wyborem. Odległe galaktyki, mgławice i gromady kuliste — to wszystko dostrzeżesz przy użyciu teleskopu zwierciadlanego.

Teleskop — jaki kupić?

Gdy już wiesz, jaki rodzaj astronomicznego teleskopu sprawdzi się w Twoim przypadku, czas na wybór najlepszego modelu. Jaki kupić, aby szybko nie żałować podjętej decyzji? Sprawdź najważniejsze parametry, w tym:

  • średnicę lustra lub obiektywu: od niej zależy obraz, jaki uzyskamy przy użyciu danego modelu teleskopu. Im wyższa średnica, tym będzie on dokładniejszy.
  • ogniskową: czyli odległość między lustrem/soczewką a punktem skupienia. Ma ona wpływ na możliwe powiększenie w danym teleskopie.
  • powiększenie: pozwalające na lepsze przyjrzenie się obiektom odnalezionym na niebie. Warto pamiętać, że nie powinno ono przekraczać dwukrotności średnicy danego obiektywu, aby było praktyczne.

 

Ważne będą też same wymiary danego teleskopu, które będą decydowały o tym, czy będzie to model przenośny, czy nie. Niezaprzeczalną kwestią jest również cena. Ile kosztuje teleskop? Jest to oczywiście zależne od jego parametrów. Profesjonalny teleskop astronomiczny to dość wysoka cena, sięgająca od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla początkującego obserwatora lepszym wyborem może okazać się nieco tańszy, za 500-2000 zł. A teleskop profesjonalny warto kupić po jakimś czasie, gdy znajomość tematu znacznie wzrośnie, a Twoje oczekiwania się bardziej ukierunkują.

 

News Akcesoria GSM – najbardziej przydatne na co dzień

W obecnych czasach trudno funkcjonować bez smartfonu. Grono użytkowników aparatów komórkowych się powiększa. Na rynek wchodzą coraz to nowsze modele telefonów, a co za tym idzie? Ogromna różnorodność dopasowania akcesoriów wedle indywidualnych potrzeb każdego z nas. Ciężko jest jednak zdecydować się od razu na jeden element czy stwierdzić, który rodzaj gadżetu nam odpowiada. Najbardziej przydatne akcesoria GSM w codziennym funkcjonowaniu to przede wszystkim: etui, słuchawki, ładowarki, power banki, karty pamięci, głośniki, uchwyty, statywy czy kijki do selfie. Zastanów się, co jest niezbędne do Twojego telefonu i znajdź odpowiednie rozwiązanie dla siebie. czytaj więcej

News Masz dość pracy w trybie zdalnym? Sprawdź Atrion!

Ciężka sytuacja pandemiczna doprowadziła do tego, że ludzie przyzwyczaili się do pracy zdalnej i jest ona zdecydowanie bardziej wygodna dla większości pracowników. Pracownik nie musi tracić czasu, stojąc w korkach i brać przerw na jedzenie na mieście. Jednak na dłuższą metę taki tryb pracy może być uciążliwy i staje się problemem, szczególnie dla pracodawców. czytaj więcej

News Amplituner - 3 powody, dla których warto go mieć

Prawdziwi melomani i kinomaniacy nie tylko inwestują w dobrej jakości sprzęt do odtwarzania dźwięku i obrazu, ale również w dodatkowe urządzenia, dzięki którym odbiór doznań jest przyjemniejszy i intensywniejszy niż dotychczas. Jednym z takich urządzeń jest amplituner. Sprawdź, dlaczego warto go mieć!

1. Amplitunery kina domowego - wzmocnienie obrazu i dźwięku
2. Amplituner a wzmacniacz - co sprawdzi się lepiej?
3. Amplitunery stereo - dobra jakość dźwięku za rozsądną kwotę czytaj więcej

News Rozwiązanie HR w chmurze, czyli jak dostosować firmę do obecnego rynku pracy

Jeśli wykonywana przez Ciebie praca nie wiąże się z koniecznością spędzania każdego dnia roboczego w miejscu pracy z pewnością zauważyłeś, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do polityki kadrowej pewnej elastyczności. Do najczęściej stosowanych udogodnień należy zaliczyć m.in. (częściową lub całkowitą) pracę zdalną oraz nienormowany czas pracy. Jednakże, odejście od ustandaryzowanych procedur dotyczących zarządzania kapitałem ludzkim, przekłada się na nieco trudniejsze warunki pracy dla specjalistów z zakresu HR & Payroll. czytaj więcej