Wszystko, co musisz wiedzieć o testowaniu oprogramowania
News

Wszystko, co musisz wiedzieć o testowaniu oprogramowania

25.08.2021
Czy wiedziałeś, że 26 kwietnia 1994 roku samolot chińskich linii lotniczych rozbił się z powodu błędów w oprogramowaniu? To pokazuje, jak bardzo istotne są testy tworzonych aplikacji. Pozwoli to nie tylko uniknąć dodatkowych kosztów, ale też stworzyć bezpieczne i przyjazne dla użytkowników środowisko. Jak dokładnie wygląda praca testerów? Dlaczego warto mimo wszystko postawić na manualnych testerów? Czytaj dalej!

Rola testera w branży IT

Wielu osobom wydaje się, że testowanie oprogramowania to lekka i przyjemna praca. Ba! Bardzo często testerzy analizują, w jaki sposób ma działać aplikacja lub program tuż przed samym jego napisaniem. Do jednych z najważniejszych zadań testerów należy „wczucie się” w przeciętnego użytkownika – tester musi zatem przewidzieć jak największą ilość możliwości korzystania z aplikacji. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ pozbycie się początkowych błędów jest zdecydowanie tańsze, niż ich eliminacja w późniejszym etapie tworzenia programu.

Testowanie aplikacji w branży IT to bez dwóch zdań dość żmudny proces. Z tego powodu bardzo często testerzy oprogramowania i programiści wspólnie starają się rozwiązać napotkane problemy. Zdarza się, że tester jest wtedy swego rodzaju tłumaczem, który przedstawia dany problem programiście tak, jak widziałby to przeciętny użytkownik.

Dodatkowo testerzy muszą zadbać o:

  • intuicyjność podczas korzystania aplikacji,
  • metody usprawnienia aplikacji,
  • sprawdzenie, czy program działa zgodnie z wymaganiami klienta,
  • upewnienie się, czy strona wizualna programu jest przyjemna w odbiorze,
  • prawidłowe działanie programu i ewentualnie o konsultacje lub samodzielną naprawę napotkanych błędów.

Czy wiedziałeś, że bardzo często u testerów występuje zjawisko tzw. gnijącego kodu? Polega to na tym, że ze strachu przed popsuciem funkcjonalności działania, testerzy unikają wprowadzenia nawet najdrobniejszych zmian w konkretnym fragmencie kodu. Jeśli jednak modyfikacja jest konieczna, to ograniczają się do zupełnego minimum! Następnie starają się zapomnieć o niemiłym przeżyciu. Rozwiązaniem tego problemu stały się popularne ostatnio automatyczne testy oprogramowania.

Pomimo nowoczesnych rozwiązań, warto nadal korzystać z „żywego” testera? Oczywiście! Testy manualne wymagają tzw. praktyki, czyli sprawdzenia eksploracyjnego. Różnorodne problemy z interfejsem lub po prostu komfort i intuicyjność podczas korzystania z oprogramowania to takie zagadnienia, które musi zweryfikować manualny tester. Pamiętasz o wczuciu się w użytkownika? Tego nie zrobi żaden automat!

Nie ma aplikacji bez testowania

Każda, nawet najmniejsza aplikacja (również ta mobilna!) musi zostać gruntownie sprawdzona. Niestety, testowanie nie jest w stanie wykryć wszystkich defektów oprogramowania. Istotne są jednak informacje, które można uzyskać dzięki testowaniu – niezwykle pożądana jest więc cierpliwość i rzetelność podczas sprawdzania. Musisz też wiedzieć jedno – idealna aplikacja nie istnieje. Jednakże zawsze można coś naprawić, prawda?

 

News Druk na siatce banerowej mesh z Intprint.pl to skuteczny reklamowo-informacyjny sposób na przyciągnięcie klientów

Druk wielkoformatowy na siatce banerowej umieszczonej na elewacjach, końcach budynków i innych miejscach w celu reklamy usług lub towarów to doskonała okazja marketingowa. Nie ma sobie równych pod względem ochrony konsumentów. W końcu deklarując się w ten sposób, reklamodawca przyciąga dużą liczbę potencjalnych klientów. czytaj więcej

News Wszystko, co musisz wiedzieć o najpopularniejszych złączach typu USB

Zwoje i kłęby kabli tłoczące się w tej jednej szufladzie, brzmi znajomo? Mówisz, „niczego nie wyrzucam, bo wszystko może się przydać”. Może warto w końcu przejrzeć tę wstydliwą kolekcję i zastanowić się nad tym, który kabel USB będzie ci jeszcze potrzebny, a z którym możesz się pożegnać na wieki? Aby pomóc ci dokonać tych trudnych wyborów pokażemy ci jak rozpoznawać rodzaje kabli. Opowiemy także trochę o ich zastosowaniu. czytaj więcej

News Poprawa chłodzenia w komputerze - wszystko co musisz wiedzieć!

System chłodniczy w komputerach to jeden z najważniejszych elementów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze/składaniu komputera. Odpowiada za utrzymanie stabilnej, zdatnej do użytkowania temperatury naszego peceta. O ile w komputerach typu biurowego, temperatura nie osiąga wysokiego poziomu, tak inaczej sprawy się mają, jeśli mówimy o komputerach przeznaczonych do grania w gry, których podzespoły poddawane są bardzo ciężkiej pracy. Od tego, jak ciężka jest to praca, zależy szybkość oraz poziom nagrzania się naszego urządzenia. czytaj więcej

News Wszystko co musisz wiedzieć o Orange Flex - nowej ofercie Orange

Nie ma co ukrywać, nowa oferta Orange Flex ogłoszona przez pomarańczowego operatora na początku maja, zrobiła duży szum na rynku telekomunikacyjnym. Wszystko za sprawą wprowadzenia przez Orange innowacyjnych rozwiązań i zmiany zasad funkcjonowania oferty sieci komórkowej. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie słyszałeś o Orange Flex – czas to nadrobić. czytaj więcej