Jak wygląda Windows 11 i dlaczego… inaczej?
Windows 11 wielu osobom kojarzy się z interfejsem rodem z tabletu – niektórzy przeżywają mały szok, widząc nietypowy, mocno zmieniony wygląd systemu. Przede wszystkim zaokrąglono przyciski i wyśrodkowano je, a także uproszczono menu Start – nie uświadczysz już kafelków, jakie znasz z Windowsa 10.
Wszystko wygląda dużo bardziej gładko i nowocześnie, dodatkowo mnóstwo ludzi deklaruje, że widzi w tej odsłonie świeżość, intuicyjność i powiew nowoczesnego technologicznego designu. Faktem jest jednak, że do systemu trzeba się przyzwyczaić, jest on bowiem nieco odmienny od poprzedników.
Jeśli interesuje Cię pełna lista zmian i wahasz się, co wybrać, możesz sprawdzić dokładniejszy opis tutaj: https://tech.morele.net/poradniki/windows-10-czy-windows-11-co-wybrac/.
Co można, a czego nie – funkcje, które robią różnicę
Wśród różnic między oboma systemami można wskazać nowość w Windows 11 zwaną Snap Layouts – oznacza ona możliwość dzielenia ekranu na więcej niż dwie części za pomocą jednego kliknięcia, czego nie było w Windows 10.
Windows 11 ma także wbudowaną aplikację do czatu z użyciem Microsoft Teams, a także udoskonalone zarządzanie pracą na wielu ekranach jednocześnie – system zapamięta ostatnie ustawienie, jeżeli uruchomisz go ponownie. Przyda się to w multitaskingu i zawodach, które wymagają otwierania wielu okien i procesów jednocześnie.
Windows 11 dużo lepiej działa na nowych komputerach dzięki zastosowaniu technologii, które wspierają nowe procesory, jak np. DirectStorage dedykowane grom. To nowoczesny, wydajny system, który śmiało można nazwać udoskonaloną wersją dziesiątki z nowym wyglądem interfejsu.
Czy Twój komputer udźwignie Windowsa 11?
Nie każdy komputer z systemem Windows 10 poradzi sobie z Windowsem 11 – po pierwsze, Twój procesor musi być zgodny z listą Microsoftu. Po drugie, musisz mieć minimum 4 GB pamięci RAM i minimum 64 GB na dysku.
Dodatkowo system zgodności przy instalacji z reguły podpowie Ci, czy Twoja konfiguracja sprzętowa pozwoli na zainstalowanie Windowsa 11, ale warto to sprawdzić, rzecz jasna, dużo wcześniej. Tu możesz poznać pełną listę wymagań sprzętowych dla Windowsa 11: https://tech.morele.net/poradniki/windows-11-wymagania/.
Podsumowując – nowa odsłona najsłynniejszego systemu operacyjnego to nie tylko odświeżenie dawnych funkcji, a coś, co wprowadza nową jakość, także wizualną. Windows 11 chwalony jest za user experience, czyli intuicyjność i wygodę korzystania, a także za nowoczesny, dizajnerski wygląd interfejsu, układ kafelków i ogólny komfort używania.
Trzeba jednak pamiętać, że przestarzałe laptopy czy komputery stacjonarne o słabych parametrach nie będą w stanie dobrze działać z tym systemem – zawsze sprawdź więc, czy Twój komputer sobie z nim poradzi!