Wi-Fi calling - co to jest i jak działa?
News

Wi-Fi calling - co to jest i jak działa?

04.07.2024
Problemy z zasięgiem w niektórych miejscach mieszkania? A może podczas przechodzenia przez klatkę schodową? Jeszcze gorzej, jeśli występują one w biurze – miejscu, gdzie musimy wykonywać i odbierać połączenia służbowe. Wszystko to może się zdarzyć ze względu na fakt, że zasięg poszczególnych operatorów komórkowych różni się od siebie zależnie od miejsca.

Wi-Fi Calling – co to jest?

Dzięki Wi-Fi Calling można bez problemu wykonywać połączenia telefoniczne oraz wysyłać SMS-y przy użyciu sieci. Wystarczy jedynie stabilne połączenie Wi-Fi, aby bez problemu móc korzystać z telefonii komórkowej, niezależnie od zasięgu danego operatora!

 

Korzystanie z usługi Wi-Fi Calling jest bardzo proste i intuicyjne – to po prostu jedna z wielu funkcji każdego smartfona. Połączenia realizowane przez Wi-Fi Calling są traktowane jak standardowe rozmowy telefoniczne. W taki sam sposób są też rozliczane. Dzwoniąc za pośrednictwem Wi-Fi Calling z dowolnego miejsca na świecie na numer polski, połączenie jest traktowane jak krajowe. Nie zmienia się też w żaden sposób numer telefonu. Wszystko wygląda tak samo, jak w przypadku zwykłych połączeń. Technologia ta jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie sygnał sieci komórkowej jest słaby lub niedostępny, ale mamy możliwość skorzystania z Wi-Fi. To uniwersalna opcja – działa zarówno w kraju, jak i za granicą, co pozwala na unikanie wysokich kosztów roamingu podczas podróży międzynarodowych.

Wi-Fi Calling – zalety

Wi-Fi Calling oferuje szereg korzyści, a wśród nich wymienić można:

 • wysoka jakość połączeń – wykorzystuje szerokopasmowy internet do transmisji głosu. Eliminuje to problemy z echem, zakłóceniami czy uciążliwymi przerwami, które często towarzyszą połączeniom komórkowym w miejscach o słabym sygnale;
 • możliwość dzwonienia z miejsc pozbawionych zasięgu – wystarczy, że w danej lokalizacji jest dostęp do Wi-Fi, aby móc bez problemu wykonać połączenie;
 • unikanie kosztów roamingu – połączenia realizowane przez Wi-Fi są traktowane jako krajowe, co przekłada się na znaczne oszczędności;
 • prostota użycia – opcja ta jest dostępna w większości smartfonów, nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych aplikacji;

Wi-Fi calling - co to jest i jak działa?

Kiedy warto korzystać z Wi-Fi Calling?

Wi-Fi Calling przyda się w różnych sytuacjach, gdy zaskakuje nas brak zasięgu w telefonie. Zapewni wtedy niezawodne połączenie dobrej jakości. W jakich sytuacjach może się przydać?

 • Podczas pracy w biurze – w niektórych biurach może być problem z zasięgiem konkretnych operatorów – może być gorszy, np. w konkretnych miejscach budynków. W takim wypadku wystarczy zawsze mieć włączoną opcję Wi-Fi Calling, aby móc bez problemu przy pomocy sieci Wi-Fi wykonywać rozmowy służbowe i nie tylko.
 • Podczas przebywania w budynkach z grubymi ścianami – sygnał komórkowy może nie docierać do takich miejsc w przeciwieństwie do lokalnego Wi-Fi, które najczęściej obejmuje swoim zasięgiem cały budynek.
 • Podczas przebywania na obszarach wiejskich, w górach – infrastruktura sieci komórkowej jest ograniczona w odległych miejscach. W takiej sytuacji połączyć się z bliski pomoże nam Wi-Fi Calling. To opcja, którą można wykorzystać także w nagłych przypadkach, np. dzwoniąc na numer alarmowy z miejsca bez zasięgu!
 • Podczas podróży zagranicznych – połączenia realizowane przez Wi-Fi są traktowane jak krajowe. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pozostać w kontakcie z bliskimi i prowadzić biznesowe rozmowy bez dodatkowych opłat za granicą.
 • Podczas lotu samolotem – w niektórych liniach samolotowych jest możliwość korzystania z wewnętrznego Wi-Fi, a więc i wykonywania połączeń za jego pośrednictwem.
 • W miejscach publicznych z dostępem do darmowego Wi-Fi – kawiarnie, biblioteki czy centra handlowe. W tych punktach bez problemu można prowadzić rozmowy, nie obawiając się jednocześnie o przerwanie połączenia z powodu słabego sygnału komórkowego.

 

Wi-Fi Calling to zatem idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdy sygnał komórkowy jest słaby, w odległych miejscach, podczas podróży zagranicznych oraz w miejscach publicznych z dostępem do Wi-Fi, a także w biurach! Dzięki tej usłudze można cieszyć się niezawodnymi połączeniami telefonicznymi w każdych warunkach.

Jak aktywować Wi-Fi Calling? Krok po kroku

Aktywacja Wi-Fi Calling jest prosta i zajmuje tylko kilka minut. Jak to zrobić? Wystarczy:

 • sprawdzić kompatybilność – należy upewnić się, że telefon i operator obsługują Wi-Fi Calling;
 • połączyć telefon z Wi-Fi – wystarczy połączyć się z lokalnym Wi-Fi;
 • wejść w ustawienia – zazwyczaj dostęp jest łatwy, a ikonka ustawień znajduje się np. na pasku zadań w smartfonie;
 • znaleźć opcję Wi-Fi Calling – zależnie od systemu operacyjnego, może być to w sekcji "Połączenia" lub "Sieć i Internet".
 • włączyć Wi-Fi Calling – najczęściej wystarczy przesunąć przełącznik, aby włączyć tę funkcję.

 

Po aktywacji telefon będzie automatycznie przełączał się na Wi-Fi Calling, gdy sygnał sieci komórkowej będzie słaby. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w miejscach z ograniczonym zasięgiem komórkowym, zapewniając stabilne i niezawodne połączenia. Dzięki Wi-Fi Calling można cieszyć się wysoką jakością rozmów bez ręcznego włączania opcji za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Pozwala to zachować ciągłość rozmowy, a żadna ze stron nawet nie zauważy problemów z zasięgiem sieci operatora.

 

News BLIK - co to jest? W jaki sposób działa?

BLIK jest nowoczesnym, polskim standardem mobilnych płatności, który potrafi ułatwić życie wielu milionom ludzi począwszy od roku 2015. Dostarcza przy tym sporo przełomowych rozwiązań, takich jak choćby przelewy na numer telefonu, wypłaty gotówki z bankomatów bez zastosowania karty czy też łatwe oraz szybkie płatności przy wykorzystaniu płatniczych terminali. Spore rozpowszechnienie systemu sprawia, iż skorzystać z niego może w praktyce każdy z klientów instytucji mających uniwersalny profil. Cały czas dołączają do niego także następne banki. czytaj więcej

News Big Data - co to jest? Przykłady zastosowań

Big Data to termin odnoszący się do przetwarzania ogromnych ilości danych, który nie ma tak naprawdę uregulowanej definicji. Mimo tego wykorzystywana jest przez wiele firm w różnych branżach. Jakie cechy posiadają procesy klasyfikowane jako Big Data? Jakie wyzwania stoją przed tą technologią? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule. czytaj więcej

News Co to Blik i jak działa?

Transakcje bezgotówkowe co o nich wiesz? My całkiem sporo i dzisiaj pomówimy o jednej z nich, a konkretnie BLIKu, czyli płatności telefonem. Banki nie zasypują gruszek w popiele ciągle rozszerzają swoje możliwości zachęcając ludzi do częstszego obrotu pieniędzmi i korzystania z ich usług. Dzisiaj bez problemu przez internet zaciągniesz kredyt, ustanowisz limity na karcie czy sprawdzić historię przelewów. Obecnie najpopularniejszą opcją na dokonywanie płatności w sklepach jest karta debetowa lub kredytowa, gotówka schodzi na dalszy plan a prawdopodobnie niedługo ustąpi miejsca technologii BLIK. W tym artykule pokażemy Ci czym jest BLIK i dlaczego warto się nim zainteresować. czytaj więcej

News Czym zajmuje się agencja interaktywna?

Agencja interaktywna stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. O ile większość z nas bez kłopotu odpowie na pytanie, czym zajmuje się agencja reklamowa, o tyle temat agencji interaktywnej wydaje się bardziej skomplikowany. Dowiedz się, czym jest ta specjalistyczna firma i kto skorzysta z jej usług.

1. Agencja interaktywna - co to jest?
2. Dla kogo agencja interaktywna?
3. Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? czytaj więcej

News Plotery - co to jest i jakie są rodzaje?

Druki wielkoformatowe nie są niczym nadzwyczajnym. Spotkać je można w postaci dużych plakatów, map, czy obrazów. Ich wyprodukowanie możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, które nazywają się ploterami. Najczęściej wykorzystywane są w drukarniach oraz firmach specjalizujących się drukami wielkoformatowymi.

1. Plotery i urządzenia wielkoformatowe - co to jest?
2. Jak działają plotery?
3. Jakie są rodzaje ploterów? czytaj więcej