Szybki internet w domu - jak wybrać najlepszy router?
News

Szybki internet w domu - jak wybrać najlepszy router?

08.02.2021
Dobry router to urządzenie niezbędne w każdym domu. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się szybkim internetem. Czy przy wyborze nowego routera powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na niektóre jego cechy? Czy warto kupić wzmacniacz Wi-Fi?

Chyba już nikt nie wyobraża sobie codzienności bez internetu. Dostęp do sieci mamy obecnie niemal wszędzie. Nie ważne czy idziemy do restauracji, galerii handlowej, czy nawet parku — wszędzie tam uzyskamy połączenie. Dla większości z nas najważniejszą kwestią jest jednak posiadanie internetu w domu. Najlepiej zawrotnie szybkiego. W dzisiejszych czasach dostęp do Wi-Fi jest nam niezbędny nie tylko do tego, by swobodnie przeglądać różne witryny. Potrzebujemy go także między innymi po to, aby w pełni korzystać z możliwości, jakie daje nam Smart TV, a także do grania w nasze ulubione gry na konsoli. Oczywiście warto wspomnieć też, że internet to podstawa przy zdalnej pracy, czy lekcjach. Jednak, abyśmy mogli korzystać w domu z szybkiego łącza, niezbędny jest nam dobry router Wi-Fi. Jak wybrać odpowiedni i czym się przy tym kierować?

Szybki internet — jaki router wybrać?

Dobry router wifi to narzędzie, które umożliwia udostępnienie internetu wszystkim urządzeniom mobilnym, znajdującym się w naszym domu. Oczywiście dotyczy to sprzętów z funkcją Wi-Fi, takich jak smartfony, telewizory, konsole, czy chociażby głośniki. Przede wszystkim warto podkreślić, że pozwala on uzyskać to połączenie w sposób bezprzewodowy i bez niego w naszym domu po prostu nie moglibyśmy korzystać z internetu wykupionego u dostawcy.

Router Wi-Fi należy wybrać przede wszystkim w sposób bardzo indywidualny. Na tę decyzję wpływ powinno mieć bowiem naprawdę sporo czynników. Wśród nich czołowe pozycje zajmuje wielkość mieszkania i ilość znajdujących się w nim zamkniętych pomieszczeń. Bardzo istotną kwestią jest też to, jak wiele osób będzie korzystać z łącza oraz jak wiele urządzeń będzie do niego ''podpiętych''.

Router Wi-Fi — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupując router Wi-Fi, musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli tych urządzeń. Każdy z nich dysponuje innymi parametrami, które uzależniają jakość i tryb ich pracy. Jak w przypadku wyboru każdego urządzenia, przy kupnie routera należy mieć na uwadze przede wszystkim jego specyfikacje.

 

Jednym z najważniejszych parametrów routera jest częstotliwość jego pracy. Choć brzmi to nieco tajemniczo, to nie jest to jednak nic skomplikowanego. Rozróżniamy dwie częstotliwości, czyli 2,4 GHz oraz 5 GHz. Ta druga polecana jest szczególnie przy większej liczbie urządzeń, gdyż pozwala na jednoczesną obsługę większej ilości czynności.

 

Większość routerów wyposażona jest w anteny. I nie jest to przypadek. Pełnią one bardzo ważną funkcję. Ich zadaniem jest wzmocnienie zasięgu internetu, a także jego wydajności. Przy zakupie urządzenia warto więc mieć na uwadze ilość anten, w jakie jest wyposażony. Im będzie ich więcej, tym lepszą zapewnią jakość połączenia.

 

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o tym, jak ważną kwestią jest jakość urządzenia. Tę bardzo często definiuje producent. Stawiajmy na sprzęt sprawdzonych i renomowanych marek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupujemy niezawodny produkt.

Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?

Wybór dobrego routera Wi-Fi jest kluczowy, jeśli chodzi o uzyskanie w domu szybkiego internetu dla wielu urządzeń. Jednak nawet najlepszy router nie zagwarantuje nam równej mocy sygnału w każdym z domowych pomieszczeń. Szczególnie jeśli mówimy o dużym lub dwupiętrowym domu. Każda przeszkoda fizyczna jest bowiem barierą dla naszego łącza. Im więcej ścian, mebli i innych przedmiotów pomiędzy routerem a domyślnym urządzeniem, tym gorsza jakość sygnału. Jest to całkiem naturalne zjawisko, które pojawi się, nawet gdy wybierzemy świetnej klasy router.

 

Doskonałym rozwiązaniem na takie niedogodności jest wzmacniacz wifi. To niewielkie urządzenie, które potrafi zdziałać cuda. Jego zadaniem jest zwiększenie jakości i zasięgu sygnału. Jeśli ustawimy go w pomieszczeniu oddalonym od routera, prędkość naszego łącza znacznie się polepszy. Działanie wzmacniacza Wi-Fi jest niezwykle proste. Jego anteny zbierają bowiem sygnał, a następnie przetwarzają i przekazują go dalej. Dzięki temu uzyskujemy efekt identyczny z tym, jaki zapewniłby nam główny router. Jest to więc świetne rozwiązanie.

Router Wi-Fi — cena

Ceny routerów Wi-Fi dostępnych w sklepach są bardzo zróżnicowane. To ile zapłacimy za router, zależy w dużym stopniu od naszych oczekiwań i wymagań względem takiego sprzętu. Jeśli szukamy urządzenia do niewielkiego mieszkania, a nasze główne działania w internecie to przeglądanie mediów społecznościowym, spokojnie możemy postawić na takie, którego cena nie przekracza 50 zł. Jeśli jednak planujemy korzystać z łącza na wielu urządzeniach i chcemy cieszyć się nienaganną jakością połączenia, lepiej będzie, jeśli kupimy bardziej zaawansowany sprzęt. W takim przypadku musimy przygotować się na wydatek od 150 zł wzwyż.

News Atrakcyjne biuro dla nowoczesnych i aktywnych pracowników

Nowoczesne, innowacyjne biura dbają nie tylko o dobry sprzęt do pracy dla swoich pracowników, ale również o ich zdrowie, w tym również to dotyczące postawy. W obecnych czasach nie wystarczy zagwarantować pracownikowi osobnego biurka, krzesła oraz komputera. Aktualnie pracownicy wymagają od pracodawców znacznie więcej, gdyż lata pracy przy komputerach w pozycji siedzącej uświadomiły, jak niebezpieczne to może być dla zdrowia. Jak przystosować biuro, by pracownikom znacznie lepiej mijał wyznaczony czas pracy? Co pozwoli utrzymać zdrowie w lepszej kondycji nawet podczas pracy przed komputerem?

1. Praca naprzemienna - raz na stojąco, raz na siedząco
2. Dobre krzesło biurowe jako klucz do wygodnej pracy
3. Biurko z regulacją wysokości - w czym tkwi jego fenomen?
4. Ćwiczenia w pracy - jak być aktywnym?
5. Akustyka w pracy, czyli sposób na skupienie i większą efektywność czytaj więcej

News Jak przyspieszyć internet w telefonie? Sprawdzone sposoby

Ogromna rzesza posiadaczy współczesnych smartfonów zadaje sobie bardzo często pytanie: jak przyspieszyć internet w telefonie? Na prędkość internetu w telefonie ma oczywiście wpływ wiele czynników: od jakości usługi, którą oferuje określony dostawca internetu, aż po aplikacje, które zostały zainstalowane w telefonie. Szybkość mobilnego internetu we współczesnym świecie to podstawa. Wcześniej wymienione kwestie nie są jedynymi, które należy wziąć pod uwagę, ale wszystkie opiszemy w poniższym artykule. czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszy telefon do 1000 zł? – wszystko, co trzeba wiedzieć

Smartfony z przedziału cenowego do 1000 złotych są jednymi z najczęściej wybieranych modeli na rynku. Trudno się temu dziwić, gdyż niejednokrotnie przystępna kwota przekłada się na wysoką funkcjonalność urządzenia, z którego przeciętny użytkownik będzie w pełni zadowolony. Co jednak istotne, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby zawsze kupić najlepszy telefon do 1000 zł.

1. Wybór producenta.
2. Możliwości najlepszego telefonu do 1000 zł.
3. Przydatne udogodnienia.
4. O czym jeszcze warto pamiętać? czytaj więcej

News Telewizja z Internetem – najlepsze oferty dostawców

Jest wielu dostawców, którzy na terenie Polski oferują pakiet Internet + telewizja: INEA, UPC, Vectra czy Netia to tylko część z nich. I nic dziwnego, że to połączenie usług cieszy się taką popularnością: zarówno telewizja, jak i Internet, stanowią ważny, często nieodzowny element pracy, nauki, a także rozrywki. Zapewniają nam informacje oraz relaks, warto jednak dostarczać je w najwyższej jakości. Na co należy zatem zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy telewizji i Internetu? czytaj więcej