Sklepy na WooCommerce i Shopify - sprawdź to zestawienie
News

Sklepy na WooCommerce i Shopify - sprawdź to zestawienie

29.10.2019
Platform, służących do obsługi sklepów internetowych jest wiele. Są to np. WooCommerce, Shopify, BigCommerce, Prestashop oraz Magento. W niniejszym wpisie nastąpi zestawienie dwóch pierwszych wymienionych platform czyli WooCommerce i Shopify. Głównie hiatus tych platform opiera się na kosztach i technice wykonywanych usług.

Czy potrzebny jest swój serwer WWW?

Wybierając platformę WooCommerce musimy być przygotowani na konieczność posiadania hostingu. Jego typ nie stanowi różnicy, obowiązkiem jest na nim zainstalowanie WordPressa i WooCommerce. Gdy prace nad serwerem nie są dla Ciebie, możesz zastosować WooCommerce as a Service, występująca w firmach interaktywnych, która zajmie się tym za Ciebie. W Shopify można posiadać swój własny hosting, jednak nie jest to obowiązkowe do zarządzania swoim sklepem internetowym. Ma to związek z tym, jakie kryteria techniczne sobie założysz. W przypadku, gdy potrzebujesz bardziej rozwiniętych aplikacji to warto zaserwować sobie własny serwer WWW, ponieważ dzięki temu twoje aplikacje będą produktywniej funkcjonować. Są agencje, które specjalizują się w projektowaniu aplikacji i ich zarządzaniem, gdy do końca nie czujesz się na siłach, by prowadzić swój serwer. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie generuje koszty, ale w całym bilansie nie muszą być specjalnie obciążające.

Jaki wybrać język programowania?

Należy zastanowić się nad własnymi kompetencjami w pracy z WooCommerce i Shopify. Aby móc samodzielnie pracować trzeba posiadać podstawową wiedzę z HTMLa, CSSa i JavaScript. Do przygotowania własnego szablonu musisz mieć umiejętność pracy w języku PHP, jeśli wybrałeś WooCommerce lub w Liquid w sytuacji wybrania Shopify. Liqiud spotykany jest również w pracy nad Zendesk czy Rackspace. W Shopify wszystkie aplikacje bazują na API, jeśli tworzysz aplikację backendową to należy wybrać język, który będzie się komunikował z Rest API. Jest ich wiele, takie najbardziej znane to PHP, Node.js, Python czy Ruby. Ostatni z nich jest preferowany do pracy w Shopify, ponieważ ta platforma została oparta na tym języku.

Jak współpracować z localhost?

Aby włączyć stronę za pomocą WooCommerce musimy posiadać serwer, który czyta PHP. W Shopify praca lokalna jest uwarunkowana przez to jakie cele sobie zakładasz. Jeśli zdecydujesz się na kreowanie szablonu to skorzystaj z Slate. W przypadku Shopify warto to właśnie Slate wybrać, ponieważ został on opracowany przez jego inwestorów. Gdy będziesz go konfigurował w Windowsie wiedz, że może to być czaso i energochłonne. Musisz mieć połączenie z Internetem oraz warto pominąć funkcję deploy, a skorzystać np. z BuddyWorks. Gdy stwierdzisz, że zainteresowany jesteś aplikacją to musisz założyć odrębny serwer i pracować, wykorzystując ngrok. Natomiast kiedy po analizie dojdziesz, że potrzebujesz tego i tego, wówczas skorzystaj z tych dwóch opcji.

Czy występują jakieś restrykcje?

Pracując w WooCommerce masz dostęp do kodu strony, przy posiadaniu swojego serwera możesz dokonywać tyle modyfikacji, ile sobie zapragniesz. Shopify już nie da Ci takiej swobody, kod możesz przekształcać tylko we frontendzie lub za pomocą Shopify Scripts, zaprogramowane w języku Ruby, dzięki temu możesz modyfikować aspekty związane z koszykiem i zamówieniami. To rozwiązanie sprawia łatwiejsze prowadzenie sklepu, bo dzięki temu unikasz wielu nieprawidłowości, które częściej spotkasz w pracy z WooCommerce.

Jaką wiedzę trzeba posiadać do tworzenia sklepu?

Jeśli wybrałeś WooCommerce nie musisz obawiać o wymóg posiadania specjalistycznych kompetencji, choć posiadanie własnego serwera łączy z kilkoma umiejętnościami. W Shopify pod tym kątem jest łatwiej. Jest wiele dostępnych szablonów i wtyczek, z których możesz skorzystać, dzięki temu możesz z większą łatwością otworzyć swój własny sklep internetowy. Musisz pamiętać, że WooCommerce jest wtyczką do WordPressa, a Shopify to narzędzie jedynie przeznaczone do projektowania sklepów internetowych.

Kilka słów na koniec

Przedstawione dwie platformy pozwalają na tworzenie własnego sklepu internetowego w łatwy i oszczędny sposób. WooCommerce daje więcej możliwości technicznych, jednak wymaga więcej kompetencji od inwestora. W przypadku sklepu na Shopify, praca nad sklepem jest prostsza i pozwala poświęcić się kwestii sprzedaży. Wybór zależy od preferencji i kompetencji inwestorów.

 

Autor:

Grzegorz Pisarski
Senior Wordpress Developer w From Poland With Dev

News Najlepsze produkty dla telekomunikacji - co wybrać?

W dzisiejszych czasach telekomunikacja jest niezbędna do prowadzenia właściwie każdej działalności gospodarczej. To bowiem właśnie dzięki niej możliwe jest odbywanie jakiejkolwiek komunikacji na odległość. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien postawić na najlepsze rozwiązania dla telekomunikacji. Sprawdźmy się więc, jakie produkty telco warto wybrać oraz dowiedzmy się, dlaczego warto to zrobić. czytaj więcej

News Niedrogie telefony z praktycznymi funkcjami: jakimi markami warto się zainteresować?

Wiadomym jest, że nie każdy posiada duży budżet na zakup smartfona. Mogłoby się wydawać, że funkcjonalny telefon musi być bardzo drogi, jednak nie jest to prawdą! Coraz więcej marek posiada w swojej ofercie budżetowe modele "na każdą kieszeń". czytaj więcej

News Wynajem aut - zaplanuj swoją drogę

Wynajem aut to świetne rozwiązanie, dla osób, które cenią sobie komfort podróży. Niezależnie od tego czy wybierasz się na rodzinny urlop, czy służbowy wyjazd, wypożyczalnie samochodów są przygotowane na każdą Twoją potrzebę. Zapoznaj się z ofertami i sprawdź jak szybko wybierzesz idealny samochód!

1. Regulamin- czy należy go czytać?
2. Plusy wynajęcia samochodu czytaj więcej

News Dostępność – kluczowe narzędzie dla każdego dostawcy usług chmurowych

Pod koniec 2017 roku praktycznie wszystkie media i portale internetowe poświęcone nowym technologiom publikowały podsumowania największych i najważniejszych innowacji w dziedzinie rozwiązań IT, oprogramowania i gier, jakie pojawiły się w mijającym roku. Oczywiście nie mogło wśród tych podsumowań zabraknąć również zestawień największych ataków hakerskich. Andrzej Niziołek, starszy menedżer regionalny Veeam Software w północnej i południowej części Europy Wschodniej opisuje najciekawsze wydarzenia z rynku technologicznego w 2017 roku. czytaj więcej