Routery Mikrotik to wysoka wydajność i szybkość działania
News

Routery Mikrotik to wysoka wydajność i szybkość działania

03.02.2022
Źródłem problemów z siecią firmową bardzo często jest router: jego nieprawidłowa konfiguracja albo po prostu ograniczone możliwości techniczne ograniczają możliwości komunikacji, a w skrajnych przypadkach mogą też stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Projektowanie zaczyna się od podstaw

Podstawowe zadanie, jakie stoi przed firmami projektującymi routery, to odpowiednie zaplanowanie ich budowy. Wbrew pozorom to spore wyzwanie, bo choć hardware pod wieloma względami stanowi dość jednolity rynek, to między poszczególnymi podzespołami pojawiają się czasem różnice, które mogą wpływać na trwałość lub wydajność związane choćby z rosnącą wraz z obciążeniem temperaturą. Są to rzeczy, na które można pewnie przymknąć oko w routerach do użytku domowego, ale zaprojektowany przez firmę Mikrotik router od Senetic profesjonalny musi być i w tej warstwie wolny od wad.

Prawie wszystko zależy od oprogramowania

Ponieważ sprzętowo routery są dziś często podobne jeden do drugiego, ich wydajność i szybkość działania w tym większej mierze zależą od oprogramowania. I tutaj pojawia się wiele wyzwań, z których każde można rozwiązać na wiele sposobów – każdy jest na swój sposób kompromisem, wyzwaniem natomiast pozostaje zapewnienie dużej przepustowości na przykład bez narażania bezpieczeństwa połączeń. Odpowiednia konstrukcja filtrów algorytmicznych i systemu przekazywania pakietów na konkretne łącza to zadanie, nad którym znakomici programiści spędzają wiele czasu.

Jeden router do wielu zastosowań

Czy można dziś wskazać najlepszy router? Wydaje się, że raczej nie – wszystko dlatego, że sprzęt o konkretnych parametrach na papierze będzie prezentował się znakomicie, ale jego praktyczna skuteczność, wydajność, szybkość czy poziom bezpieczeństwa będą zależały od konfiguracji. Dlatego na przykład wspomniana wyżej marka Mikrotik wstępnie konfiguruje oprogramowanie swoich routerów pod kątem potrzeb statystycznego użytkownika, ale żeby mówić o idealnym dopasowaniu systemu operacyjnego do potrzeb konkretnej instalacji sieciowej, niezbędna jest konfigurowalność. Dziś to właśnie takie rozwiązania jak RouterOS, które w ręce administratorów sieci oddają narzędzia kontrolne, decydują o tym, że pewna marka, linia lub rodzina routerów będzie mogła zdominować swój segment.

Wygodniej, znaczy szybciej

Niektóre sieci działają poniżej swoich teoretycznych możliwości tylko dlatego, że ich konfiguracja wymagałaby zbyt dużo czasu albo wiedzy. Dlatego też warto zwrócić uwagę i na ergonomiczny projekt routera, który pozwoli w mgnieniu oka zmienić fizyczne połączenia, i łatwość użytkowania oprogramowania, które, aby było najwygodniej, powinno być dostępne nie tylko bezpośrednio z poziomu systemu administracyjnego, ale też po ssh czy online. Dzięki temu unika się pozostawienia pewnych błędów konfiguracyjnych, które powodują pozornie niewielkie utrudnienia w działaniu sieci, ale w pewnych przypadkach mogą stanowić zauważalne wąskie gardło. Ergonomia jest więc kryterium, którego pominąć przy wyborze routera zwyczajnie nie wolno.

 

News Czym się kierować przy wyborze telefonu?

Zamierzasz kupić nowy telefon i zastanawiasz się, jaki model wybrać? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze smartfona. czytaj więcej

News Xiaomi Redmi 9C - tani smartfon o dobrych parametrach

Telefony komórkowe to niezbędny produkt, jaki towarzyszy nam na co dzień w wielu sytuacjach. Doskonale sprawdza się jako narzędzie do pracy czy w szkole. To doskonałe urządzenie, które dostarcza wielu konsumentom rozrywki na wysokim poziomie w dowolnym miejscu na świecie. Ciekawą propozycją jest z pewnością Xiaomi Redmi 9C, czyli tani smartfon o dobrych parametrach. Spełni on oczekiwania wielu osób, a także Twoje? Poznaj jego zalety, obok których niktn nie przejdzie obojętnie!

1. Xiaomi Redmi 9C - tani smartfon o dobrych parametrach
2. Najważniejsze zalety Xiaomi Redmi 9C
3. Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę!
4. Najlepszy produkt na rynku, czyli Xiaomi Redmi 9C czytaj więcej

Wiadomości firmowe PrestaShop i WooCommerce dominują w polskim e-commerce

Linuxpl.com zbadał polski rynek e-commerce, a potem stworzył hosting dedykowany dla PrestaShop czytaj więcej

Wiadomości firmowe Cyfrowa transformacja w logistyce

Jak cyfryzacja wpłynie na rozwój logistyki? Branża transportowa mocno inwestuje w digitalizację stawiając na nowe technologie, które prowadzą do zwiększenia efektywności. czytaj więcej