Przyszłość automatyzacji w przemyśle
News

Przyszłość automatyzacji w przemyśle

30.01.2024
Rozwój nowoczesnych technologii odbywa się na różnych płaszczyznach. W szczególności dotyczy to przemysłu, w przypadku którego coraz częściej można mówić o takich zjawiskach jak automatyzacja procesów produkcyjnych oraz robotyzacja w produkcji. Zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudniani przez nich pracownicy często zastanawiają się, jak różnorodne innowacje w przemyśle produkcyjnym wpłyną na funkcjonowanie tego sektora w przyszłości. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Automatyzacja produkcji – co to takiego?

Automatyzacja procesów produkcyjnych to termin odnoszący się do wykorzystywania potencjału różnego rodzaju maszyn i urządzeń w procesach wytwarzania rozmaitych wyrobów. Jej charakterystyczną cechą jest realizacja poszczególnych etapów produkcji przy zastosowaniu odpowiednio dobranego parku maszynowego. Odbywa się to przy jednoczesnym zminimalizowaniu udziału człowieka w całym procesie.

 

Technologie automatyzacyjne znajdują zastosowanie przy wykonywaniu rozmaitych czynności. Dotyczy to zarówno prostych zadań (np. pakowania towarów), jak i bardziej złożonych operacji, takich jak np. zarządzanie całymi liniami produkcyjnymi. W tym drugim przypadku często wykorzystywanym rozwiązaniem są autonomiczne systemy produkcyjne.

Klasyfikacja automatyzacji produkcji

W przedsiębiorstwach produkcyjnych na ogół wykorzystuje się jeden z dwóch typów automatyzacji produkcji. Jest to:

  • automatyzacja lekka – jej istota sprowadza się do realizacji powtarzalnych zadań w wirtualnym środowisku (np. zbierania statystyk o efektach pracy albo kalkulowania opłacalności produkcji danego towaru). Automatyzacja lekka stanowi pole działania takich narzędzi jak sztuczna inteligencja w automatyce;
  • automatyzacja przemysłowa (fizyczna) – polega na używaniu rozmaitych maszyn i urządzeń w procesie wytwarzania określonych wyrobów. Dzięki ich stosowaniu proces produkcyjny przebiega szybko i sprawnie.

Aktualnie produkcję przemysłową zdominowały w pełni zautomatyzowane systemy. Przy ich konstruowaniu dokłada się wszelkich starań, aby działały bezpiecznie i bezawaryjnie.

Automatyzacja a robotyzacja w produkcji

Terminy automatyzacji i robotyzacji często są używane zamiennie. Należy jednak mieć świadomość, że oba pojęcia nie oznaczają tego samego. Wyrażenie „automatyzacja procesów produkcyjnych” odnosi się bowiem do zautomatyzowania całego procesu produkcyjnego. Natomiast robotyzacja w produkcji występuje wtedy, gdy w wytwarzaniu poszczególnych artykułów biorą udział roboty, które mogą zastępować człowieka przy realizacji takich czynności jak: montaż, wkręcanie, polerowanie rozmaitych elementów albo ich podnoszenie i układanie w wybranym miejscu.

Korzyści wynikające z robotyzacji i automatyzacji produkcji

Z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych wiąże się szereg korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • usprawnienie produkcji i przyspieszenie jej tempa,
  • obniżenie kosztów wytwarzania rozmaitych towarów,
  • zwiększenie wydajności pracy ludzkiej,
  • większą precyzję wykonania finalnych wyrobów, co przekłada się także na ich doskonałą jakość.

Innowacje w przemyśle produkcyjnym w postaci automatycznych systemów wytwórczych wpływają również na wzrost bezpieczeństwa pracowników. Wyposażone w nowoczesne systemy sterowania roboty oraz inne maszyny i urządzenia coraz częściej wykorzystuje się bowiem do wykonywania prac szczególnie ryzykownych dla zdrowia i życia ludzkiego.

Praktyczne narzędzia do sterowania procesami inżynieryjnymi w firmie

Nowoczesne technologie znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych branżach, np. w przemyśle budowlanym, spożywczym, motoryzacyjnym czy elektrycznym. Kluczową rolę odgrywają one zwłaszcza w aspekcie realizacji procesów inżynieryjnych. Do ich realizacji warto wykorzystywać funkcjonalne, intuicyjne w obsłudze programy EPLAN. Do najpopularniejszych narzędzi oferowanych przez tę firmę należy m.in.:

  • EPLAN Fluid – oprogramowanie inżynierskie do projektowania hydrauliki siłowej,
  • EPLAN Data Portal – wysokiej jakości katalogi produktów od różnych producentów. Dostępny w środowisku chmurowym EPLAN, posiada funkcję inteligentnego wyszukiwania danych.
  • EPLAN eBuild – narzędzie umożliwiające automatyczne generowanie schematów na projektach.

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w świat przemysłu. Można przypuszczać, że jest to proces nie do zatrzymania. Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych niesie za sobą szereg korzyści. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, że pracownik-człowiek mógłby zostać całkowicie zastąpiony przez maszyny przy wykonywaniu wszystkich prac. Automatyzacja niewątpliwie wpływa jednak na zmianę charakteru jego obowiązków służbowych.

 

News EVO_blast: dłuższa eksploatacja robotów

Coraz powszechniejsza robotyzacja procesów produkcyjnych daje nieskończone możliwości - pozwala usprawnić produkcję, maksymalnie wykorzystać czas, a także wyręczyć ludzi w trudnych i niebezpiecznych czynnościach. W przemyśle istotne znaczenie ma utrzymanie ciągłości produkcji. Nieplanowane przestoje to kosztowny problem dla wielu zakładów. Dla zachowania dobrego stanu technicznego robotów i maszyn pracujących w trudnych warunkach, bardzo duże znaczenie ma skuteczna ochrona przed działaniem czynników szkodliwych. czytaj więcej

News Jak zyskać na sprzedaży firmy? Poznaj skuteczne sposoby na zwiększanie wartości marki i firmy

Proces sprzedaży firmy niezależnie od branży, czy wielkości warto rozpocząć od oceny wartości podmiotu. Mamy do wyboru wiele metod – porównawczą, dochodową, czy majątkową. Bardzo ważny jest tutaj aspekt oceny przez potencjalnego inwestora tego, jaki osiągnie zwrot z inwestycji. Dlatego musimy udowodnić, że nasz firma ma duży potencjał zwrotu. Istnieje jednak kilka sposobów, które wpłyną na wartość sprzedanego podmiotu. Co zatem zrobić, aby uzyskać wyższą cenę podczas negocjacji? I w jaki sposób można wpłynąć na zwiększanie wartości marki? czytaj więcej

News Jak przyspieszyć internet w telefonie? Sprawdzone sposoby

Ogromna rzesza posiadaczy współczesnych smartfonów zadaje sobie bardzo często pytanie: jak przyspieszyć internet w telefonie? Na prędkość internetu w telefonie ma oczywiście wpływ wiele czynników: od jakości usługi, którą oferuje określony dostawca internetu, aż po aplikacje, które zostały zainstalowane w telefonie. Szybkość mobilnego internetu we współczesnym świecie to podstawa. Wcześniej wymienione kwestie nie są jedynymi, które należy wziąć pod uwagę, ale wszystkie opiszemy w poniższym artykule. czytaj więcej

News Kiedy warto zdecydować się na precyzyjny druk 3D?

Druk 3D wielu osobom kojarzy się z elementami o niezbyt estetycznym wyglądzie i niewielkiej dokładności wymiarowej – rzeczywiście, to możliwe, ale tylko wtedy, gdy wykorzysta się drukarki starszej generacji. Te najnowocześniejsze pozwalają na precyzyjny druk 3D z dokładnością do dziesiątek milimetra! czytaj więcej

News Co to są i jak wykorzystać przemysłowe modele GSM?

Modemy przemysłowe GSM to bardzo uniwersalne i funkcjonalne urządzenia, których działanie oparte jest na sieciach GSM, umożliwiają zdalną transmisję z lokalnych portów szeregowych. W obecnym czasie w przemyśle wprowadzane są coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, które dają pewność i gwarancję, że produkcja będzie przeprowadzana w lepszy i bardziej efektywniejszy sposób niż dotychczas. czytaj więcej