Poprawa chłodzenia w komputerze - wszystko co musisz wiedzieć!
News

Poprawa chłodzenia w komputerze - wszystko co musisz wiedzieć!

21.10.2020
System chłodniczy w komputerach to jeden z najważniejszych elementów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze/składaniu komputera. Odpowiada za utrzymanie stabilnej, zdatnej do użytkowania temperatury naszego peceta. O ile w komputerach typu biurowego, temperatura nie osiąga wysokiego poziomu, tak inaczej sprawy się mają, jeśli mówimy o komputerach przeznaczonych do grania w gry, których podzespoły poddawane są bardzo ciężkiej pracy. Od tego, jak ciężka jest to praca, zależy szybkość oraz poziom nagrzania się naszego urządzenia.

Typy systemów chłodniczych

Istnieją dwa główne typy systemów chłodniczych, które najczęściej możemy spotkać w komputerach. Jednym z nich jest chłodzenie wodne, coraz bardziej zyskujące na popularności. Polega na chłodzeniu elementów mechanicznych komputera przy użyciu układu, w którym transporterem ciepła jest woda. Jego najważniejszym elementem jest pompa, która wymusza kontrolowany obieg wody, powodując ochładzanie podzespołów. Drugim, zdecydowanie najpopularniejszym sposobem schładzania wnętrza naszego peceta, jest chłodzenie powietrzem za pomocą wiatraka (np. CPU, VGA). Chłodzenie tego typu działa na zasadzie znanej ludzkości od dawna — mały wiatraczek wprawiony w ruch, przyśpiesza obieg powietrza we wnętrzu urządzenia, powodując jego chłodzenie. Oba sposoby są sprawdzone i każdy na swój sposób spełnia dobrze swoje zadanie, przez co ciężko wskazać w tym zestawieniu faworyta pod względem jakości. Na pewno jednak wciąż popularniejsze jest chłodzenie powietrzem, które jest stosowane już od przeszło dwudziestu lat.

Poprawa chłodzenia w komputerze - wszystko co musisz wiedzieć!

Co, gdy podstawowy układ chłodzenia nie wystarcza?

W przypadku laptopów, gdy zawodzi nas wbudowany w urządzenie układ chłodniczy, możemy sięgnąć po specjalne podstawki chłodzące, które zapewniają nawet do 4 dodatkowych wentylatorów chłodzących naszego laptopa powietrzem. Taką podstawkę nie trudno znaleźć, posiada ją co drugi serwis komputerowy, a już na pewno SL Serwis. W przypadku jednak gdy układ zawiedzie nas w komputerze stacjonarnym najlepsze rozwiązanie to wymiana takiego układu na nowszy, sprawniejszy. Z tym również nie powinno być problemu, każdy serwis komputerów powinien być w stanie nam pomóc z takim problemem. Osobiście do takich zabiegów polecam Olsztyn. W tym mieście znajdują się naprawdę dobre serwisy, które rozwiążą nasze problemy z pecetami szybko i sprawnie.

Jak jeszcze zmienić temperaturę komputera?

Poprawa chłodzenia w komputerze - wszystko co musisz wiedzieć!

Poza usprawnianiem układu chłodzącego możemy również nie wykonywać zbyt ciężkiej pracy na komputerze, który nie jest do niej przystosowany. To znaczy, nie grajmy w najnowszą grę, na laptopie, który mamy od 10 lat oraz który w domyśle miał służyć do pracy biurowej. Tak samo działa to w drugą stronę, w zależności od tego, jak bardzo chcemy obciążyć komputer, róbmy to na urządzeniu z odpowiednimi do tego podzespołami (procesor, karta graficzna, pamięć ram, płyta główna itp.). Chcesz zagrać w najnowszą grę na wysokich ustawieniach? Nie ma sprawy, pamiętaj, tylko by komputer posiadał odpowiednio dobrą dla tej gry specyfikację.

News Branża IT w walce z koronawirusem: darmowe wsparcie dla organizacji prospołecznych

Już ponad sto firm z Polski i z zagranicy zadeklarowało w ostatnich dniach pomoc dla organizacji pozarządowych dotkniętych skutkami kryzysu. Po darmowe usługi IT, dostęp do produktów, narzędzi i specjalistów, mogła zgłaszać się stowarzyszenia i fundacje, których działalność została znacząco utrudniona w skutek globalnej pandemii koronawirusa. czytaj więcej

News Wszystko co musisz wiedzieć o Orange Flex - nowej ofercie Orange

Nie ma co ukrywać, nowa oferta Orange Flex ogłoszona przez pomarańczowego operatora na początku maja, zrobiła duży szum na rynku telekomunikacyjnym. Wszystko za sprawą wprowadzenia przez Orange innowacyjnych rozwiązań i zmiany zasad funkcjonowania oferty sieci komórkowej. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie słyszałeś o Orange Flex – czas to nadrobić. czytaj więcej

News Co musisz wiedzieć jeśli zaczynasz przygodę z zakładami bukmacherskimi?

Zakłady bukmacherskie to jedna z najpopularniejszych legalnych form rozrywki hazardowej w Polsce. Jeżeli sam chciałbyś doświadczyć dreszczyku emocji, który jej towarzyszy - poznaj kilka przydatnych porad i informacji, które dadzą ci wiedzę o przydatnych narzędziach oraz pozwalających zachować bezpieczeństwo.

1. Wybierz dziedzinę w której chcesz się zakładać
2. Dobierz legalnego bukmachera
3. Gdzie zwrócić się z problemem? czytaj więcej

News Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach. czytaj więcej