Plotery - co to jest i jakie są rodzaje?
News

Plotery - co to jest i jakie są rodzaje?

04.03.2020
Druki wielkoformatowe nie są niczym nadzwyczajnym. Spotkać je można w postaci dużych plakatów, map, czy obrazów. Ich wyprodukowanie możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, które nazywają się ploterami. Najczęściej wykorzystywane są w drukarniach oraz firmach specjalizujących się drukami wielkoformatowymi.

1. Plotery i urządzenia wielkoformatowe - co to jest?
2. Jak działają plotery?
3. Jakie są rodzaje ploterów?

Plotery i urządzenia wielkoformatowe - co to jest?

Plotery i urządzenia wielkoformatowe to inaczej urządzenia preferencyjne, które pracują na gładkich, cienkich i dużych powierzchniach. Najczęściej wykorzystywane są w pracy grafików, którzy używają ich choćby do tworzenia dużych plakatów.

 

Ponadto, za ich pomocą wykonuje się grawery, czy też nanosi i wycina wzory. Dzięki się je głównie ze względu na prowadzenie papieru, jak i również na ze względu na zastosowanie.

Jak działają plotery?

Plotery działają na bardzo podobnej zasadzie, jak drukarki. Te urządzenia wielkoformatowe również podłącza się do komputera. Różnica polega jedynie na tym, że wykorzystuje się je do drukowania znacznie większych formatów. Za ich pomocą można wykonać między innymi:

 • grafiki
 • projekty architektoniczne
 • projekty instalacyjne
 • rejestracje wyników pomiarowych
 • formy
 • wzorniki
 • rysunki techniczne

 

Plotery drukują obraz na podstawie danych, które są przesyłane z komputera. Mogą to wykonać w wersji czarno-białej lub kolorowej. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują w pracowniach graficznych, architektonicznych i drukarniach specjalistycznych. Co istotne, za nośnik może posłużyć różnego rodzaju papier, jak i folie. Budowa mechanizmu opiera się na skomplikowanej konstrukcji, która składa się z:

 • wózka, po którym porusza się pisak
 • zespołu przesuwu papieru i jego mocowania
 • magazynka z pisakami
 • układu napędowego
 • głowicy natryskowej
 • układu sterującego

Jakie są rodzaje ploterów?

Plotery jak wiele innych urządzeń mają kilka swoich wersji, które przeznaczone są do innego rodzaju pracy. Wyróżnić można przede wszystkim plotery tnące, które sterowane są komputerowo, a ich zadaniem jest nacinanie lub wycinanie wzorów i kształtów w arkuszach miękkiego materiału. Cały proces odbywa się przy pomocy głowicy tnącej, która porusza się nad powierzchnią tworzywa.

 

Plotery hp atramentowe wyposażone są w głowicę ze zbiornikiem na atrament lub tusz. Najczęściej wykorzystywane są w grafice rastrowej, jak i wektorowej oraz przy pracach geodezyjnych, poligraficznych i inżynieryjnych. Bardzo często można także spotkać plotery laserowe, których zasada działania jest taka sama, z tym że główkę z atramentem zastępuje laserowa. Wiele urządzeń wielkoformatowych można znaleźć chociażby w centrum papieru plotery.

News BLIK - co to jest? W jaki sposób działa?

BLIK jest nowoczesnym, polskim standardem mobilnych płatności, który potrafi ułatwić życie wielu milionom ludzi począwszy od roku 2015. Dostarcza przy tym sporo przełomowych rozwiązań, takich jak choćby przelewy na numer telefonu, wypłaty gotówki z bankomatów bez zastosowania karty czy też łatwe oraz szybkie płatności przy wykorzystaniu płatniczych terminali. Spore rozpowszechnienie systemu sprawia, iż skorzystać z niego może w praktyce każdy z klientów instytucji mających uniwersalny profil. Cały czas dołączają do niego także następne banki. czytaj więcej

News Big Data - co to jest? Przykłady zastosowań

Big Data to termin odnoszący się do przetwarzania ogromnych ilości danych, który nie ma tak naprawdę uregulowanej definicji. Mimo tego wykorzystywana jest przez wiele firm w różnych branżach. Jakie cechy posiadają procesy klasyfikowane jako Big Data? Jakie wyzwania stoją przed tą technologią? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule. czytaj więcej

News Czym zajmuje się agencja interaktywna?

Agencja interaktywna stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. O ile większość z nas bez kłopotu odpowie na pytanie, czym zajmuje się agencja reklamowa, o tyle temat agencji interaktywnej wydaje się bardziej skomplikowany. Dowiedz się, czym jest ta specjalistyczna firma i kto skorzysta z jej usług.

1. Agencja interaktywna - co to jest?
2. Dla kogo agencja interaktywna?
3. Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? czytaj więcej

News Czym są konwertery satelitarne i czym się kierować podczas wyboru?

Lubisz oglądać telewizję bądź planujesz założyć ją w domu? Dowiedz się, dlaczego sama antena nie wystarczy do odebrania sygnału. Sprawdź, czym jest konwerter satelitarny i jaki typ wybrać. czytaj więcej