Nowe technologie w 2019 roku – jakie czekają nas rewolucje?
News

Nowe technologie w 2019 roku – jakie czekają nas rewolucje?

26.02.2019
Rozwój technologiczny z każdym rokiem obejmuje coraz więcej dziedzin biznesu. Współczesne firmy mają świadomość, że inwestycja w takie rozwiązania jest wysoce opłacalna, dlatego chętnie przeznaczają pieniądze na nowoczesne technologie. Przekłada się to nie tylko na dynamiczny postęp w tej branży, ale także na innowacyjne pomysły.

Rewolucja sieci bezprzewodowych

To jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej telekomunikacji. Sieć 5G, następca 4G, ma stać się systemem, który będzie odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników mobilnych. Parametrami oraz funkcjonalnością ma znacząco przekraczać to, co oferowała do niedawna poprzednia sieć. Rok 2019 będzie początkiem wprowadzania systemu na szerszą skalę (do tej pory prowadzone były jedynie testy), dlatego należy spodziewać się rewolucji na rynku smartfonów i urządzeń mobilnych. Wielu producentów już dzisiaj zadeklarowało wprowadzenie produktów, które zwiększą dostępność sieci 5G dla wszystkich użytkowników. Pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało dostęp do 5G, była Łódź, ale popularni w kraju operatorzy już ogłosili jej uruchomienie także dla swoich klientów.

RFID w branży odzieżowej

Radio-frequency identification to technologia, która w branży odzieżowej nie jest zupełnie nowa. Jednak 2019 rok będzie tym, w którym powoli zacznie wprowadzać się ją na szeroką skalę do sklepów stacjonarnych i nie tylko. System w całym łańcuchu dostaw ma zastosować m.in. polska firma rodzinna www.lppsa.com – pozwoli to na usprawnienie procesu dostaw oraz zaoszczędzenie czasu pracowników. Dzięki technologii sprzedawca w kilka chwil będzie mógł sprawdzić poprawność konkretnego zamówienia lub stan towaru w magazynie. Co więcej, RFID umożliwi uzupełnianie towaru na podstawie najczęściej kupowanych w danym sklepie wyrobów, a to z kolei przełoży się na większe zadowolenie klientów. W przyszłości system ma znaleźć się też w nowoczesnych przymierzalniach, które m.in. pozwolą na zapłacenie za towar bez stania w kolejce, zeskanują wybrane przez nas produkty i pokażą ich składy oraz zaproponują dodatki pasujące do zakupionych stylizacji.

Sztuczna inteligencja

Pracę nad SI („sztuczna inteligencja”) trwają już od wielu lat, a z tego typu rozwiązań chętnie korzystają także przedsiębiorstwa. Rozwój systemu nie tylko pozytywnie wpłynie na ROI (wskaźnik zwrotu z inwestycji), ale także na lepszą obsługę i jakość oferowanych usług. Firmy już teraz korzystają z oprogramowania dostępnego w ramach chmur obliczeniowych, a rok 2019 jeszcze zwiększy ten udział. Część spółek stworzy również własne rozwiązania oparte na SI. Wszystkie te działania sprawią, że technologie do niedawna dostępne tylko dla wybranych będą się demokratyzować i skorzysta z nich coraz więcej użytkowników.

Asystent Google

Rok 2019 (a nawet końcówka 2018 roku) to wprowadzenie na rynek Asystenta Google, z którym można porozumiewać się w języku polskim. Jeszcze do niedawna opcja ta była niedostępna, a jedynym językiem, w jakim Asystent Google rozumiał to, co się do niego mówi, był angielski. Czym jest Google Assistant? To w pewnym sensie namiastka sztucznej inteligencji ukryta w urządzeniu mobilnym. Za pomocą jednego przycisku można uruchomić aplikację sterowaną głosem. Asystent nie tylko dla nas zaśpiewa, opowie kawał, ale także kupi bilety do kina czy znajdzie przepis na ulubione muffiny. Co wyróżnia go spośród podobnych programów? Otóż, według zapowiedzi Google, ma on rozumieć kontekst i naturalny język, co sprawi, że nawet nie podając nazwy konkretnego artysty, nasz Asystent domyśli się, o kim mówimy i przekaże nam o tej osobie konkretne informacje. W dodatku ma on też umożliwiać inteligentne sterowanie domem oraz wszystkimi znajdującymi się w nim urządzeniami.

Druk 3D

Drukarki przestrzenne oraz usługi 3D zyskują na popularności. Są one dostępne coraz powszechniej, dlatego eksperci prognozują, że w 2019 roku zyski na rynku związane tylko z tą dziedziną oraz sprzedażą materiałów 3D osiągną prawdopodobnie wartość prawie 3 mld dol. Z pomocą druku 3D można wykonać dziś takie obiekty jak ubrania, zabawki czy nawet protezy. Firmy korzystają z nowoczesnych drukarek na wiele sposobów, a jednym z nich jest trójwymiarowe skanowanie rzeczywistych przedmiotów (tzw. inżynieria odwrotna), mające na celu odtworzenie przedmiotu (modelu) z jego dokładnymi wymiarami.

Oczywiście to tylko część z możliwości, jakie nowe technologie zaprezentują w 2019 roku. Coraz powszechniejsze finansowanie technologicznych rozwiązań prawdopodobnie wpłynie nie tylko na ich ekspansję na wszystkie dziedziny życia, ale przyczyni się także do gospodarczego rozwoju.