Najpopularniejsze metody płatności w internecie, czyli jak najchętniej płacą Polacy?
News

Najpopularniejsze metody płatności w internecie, czyli jak najchętniej płacą Polacy?

12.01.2022
Płatności internetowe umożliwiają szybkie, bezpieczne i wygodne dokonanie zapłaty za produkty i usługi. Sprawdź jaką formę mogą przybierać i które z nich cieszą się największą popularnością.

Współczesny klient, który kupuje przez internet, oczekuje nie tylko najwyższej jakości produktów i szybkiej dostawy. Jedną z najważniejszych kwestii, która wpływa na jego opinie i zachowanie, czyniąc proces zakupowy bardziej przyjaznym, jest możliwość zapłaty za zamówienie w najwygodniejszy i preferowany przez niego sposób.

Najpopularniejsze płatności online

Wśród najpopularniejszych, najchętniej wybieranych przez klientów sposobów płatności online wymienia się:

  • karty płatnicze,
  • portfele cyfrowe,
  • płatności cykliczne,
  • szybkie e-przelewy,
  • płatności mobilne (np. BLIK),
  • One Click Payment.

Poniżej omówimy specyfikę każdej z nich. Sprawdzimy także, które z nich cieszą się największym powodzeniem.

Karty płatnicze to jedna z najpopularniejszych metod płatności zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Do realizacji transakcji mogą służyć nie tylko debetowe i kredytowe, ale także karty prepaid oraz wirtualne.

Portfele cyfrowe to elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych portfeli. Po dodaniu do portfela danych karty płatniczej, kupujący może wygodnie realizować transakcje bez konieczności każdorazowego ich wpisywania. Przykładem portfela cyfrowego jest Masterpass.

Płatności cykliczne umożliwiają automatyczne pobierane środków z karty za regularne płatności internetowe, np. abonamenty czy subskrypcje.

Szybkie e-przelewy pozwalają realizować ekspresowe przelewy z konta bankowego. Dzięki nim sprzedający dostaje pieniądze niemal natychmiast, kupujący natomiast ma gwarancję szybkiej wysyłki i – co za tym idzie – szybszego otrzymania towaru.

Płatności mobilne to nowoczesny wymiar płatności internetowych. Najpopularniejsze to: BLIK, Google Pay i Apple Pay. Preferowane są zwłaszcza przez młodych kupujących i z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności.

One Click Payment pozwala klientowi na dokonywanie płatności jednym kliknięciem, co przekłada się na ułatwienie i skrócenie czasu kolejnych transakcji.

Które metody płatności online najchętniej wybierają Polacy?

Jak wynika z danych najnowszego raportu Gemiusa na temat handlu elektronicznego w Polsce, aż 70 proc. osób robiących zakupy w internecie spośród różnych dostępnych form płatności najchętniej wybiera szybki przelew przez serwis płatności.

Drugie miejsce na podium z wynikiem 48 proc. zajmują płatności mobilne (przede wszystkim BLIK), a trzecie tradycyjne przelewy z 42 proc. (respondenci mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy roku na popularności zyskały także płatności kartą płatniczą (41 proc.), których konsumenci używali równie często co płatności gotówką przy odbiorze zamówienia (wysyłka za pobraniem).

 

News Jakie działania składają się na pozycjonowanie?

Firmy, które chcą zaistnieć w Internecie, muszą zastanowić się nad rodzajem działań z zakresu e-marketingu dla swojej marki. Szczególną uwagę warto poświęcić pozycjonowaniu i SEO. Czym jest to pozycjonowanie, o którym tak dużo mówi się w Internecie? Jak to działa i dlaczego warto prowadzić tego typu działania reklamowe? Wyjaśniamy! czytaj więcej

News Skuteczna reklama na Facebooku – jak ją zrobić?

Czy wiesz, że liczba użytkowników Facebooka w Polsce przekracza 15 milionów? To czyni go zarówno jednym z najpopularniejszych mediów społecznościowych w naszym kraju, jak i platformą marketingową o wyjątkowo rozległym zasięgu. Skuteczna reklama na Facebooku to jednak nie tylko kreatywna forma, lecz także wiele kwestii technicznych. Co warto o nich wiedzieć? czytaj więcej

News Rozwiązanie HR w chmurze, czyli jak dostosować firmę do obecnego rynku pracy

Jeśli wykonywana przez Ciebie praca nie wiąże się z koniecznością spędzania każdego dnia roboczego w miejscu pracy z pewnością zauważyłeś, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do polityki kadrowej pewnej elastyczności. Do najczęściej stosowanych udogodnień należy zaliczyć m.in. (częściową lub całkowitą) pracę zdalną oraz nienormowany czas pracy. Jednakże, odejście od ustandaryzowanych procedur dotyczących zarządzania kapitałem ludzkim, przekłada się na nieco trudniejsze warunki pracy dla specjalistów z zakresu HR & Payroll. czytaj więcej

Lenovo Lenovo Legion Cahsback - zyskaj nawet do 500 zł

Wystarczy kupić dowolnego laptopa lub komputer stacjonarny Lenovo Legion, aby otrzymać nawet 500 złotych zwrotu w gotówce. czytaj więcej