Najczęstsze usterki Xbox Series X i ich objawy
News

Najczęstsze usterki Xbox Series X i ich objawy

25.10.2023
Mogłoby się wydawać, że naprawy w większości wymagają starsze konsole – sprzęty, które odsłużyły już swoje lata, a teraz potrzebują wymiany części lub konserwacji. W końcu pierwsze Xboksy One mają już dekadę, a Xboksy 360 dobijają do dwudziestu lat. Niestety, usterkom ulega również dziewiąta generacja cudownych dzieci Microsoftu. Niektóre z nich nie są objęte gwarancją producenta (w tym oczywiście uszkodzenia z naszej winy), a samodzielna próba ich naprawy może sprawić, że wzrośnie koszt finalnej usługi lub (w najgorszym wypadku) sprzęt trafi na śmietnik. Bezpieczniejszą opcją jest wybór serwisu konsol. W tym artykule opowiemy Wam o najczęstszych problemach Xboksów Series X. Z tekstu dowiecie się, jakie mogą być ich przyczyny oraz objawy. Uzbrojeni w tę wiedzę, sami będziecie mogli wstępnie ocenić, z jakim typem usterki się mierzycie. Zapraszamy do czytania!

Xbox Series X – problem z obrazem

Czarny ekran to absolutnie jeden z najczęstszych problemów konsol, a zarazem najsmutniejszy widok dla każdego gracza spragnionego dobrej zabawy. Od czego musimy zacząć? Na początek wykluczamy kwestię błędnych ustawień bądź źle dobranych urządzeń (np. próby ustawienia rozdzielczości 4K na telewizorze niewspierającym tej technologii). Eliminujemy też winę po stronie przewodu HDMI sprawdzając go np. z innym sprzętem. Następnie rzucamy okiem na gniazdo HDMI i szukamy widocznych uszkodzeń. Jeśli na nie natrafimy, serwis zajmie się dla nas wymianą. Przy braku takich oznak jako eksperci sięgamy po tester, który podpinamy do portu, by poznać działanie połączeń oraz zakres sygnałowy. Konieczne może okazać się też zweryfikowanie głównego układu APU pod względem otrzymywanego i oddawanego napięcia.

Najczęstsze usterki Xbox Series X i ich objawy

Likwidacja problemów z obrazem w Xbox Series X wymaga dużej precyzji oraz odpowiedniego sprzętu, nasza praca polega na użyciu stacji lutowniczej na ciepłe powietrze. Konieczne jest ostrożne, drobiazgowe podejście, które pozwoli uniknąć uszkodzenia delikatnych, plastikowych elementów. Na koniec sprawdzamy rezultaty naszych poczynań pod mikroskopem. Cóż, nikt nie mówił, że będzie łatwo, dlatego postaw na doświadczony serwis konsol.

Xbox Series X nie czyta płyty, czyli o laserze i napędzie

Jednym z powszechnych problemów jest brak możliwości odczytania danych z nośnika. W takiej sytuacji starym dobrym sposobem powinniśmy zweryfikować stan dysku. Jeśli znajduje się na nim kurz czy bród, usuniemy je za pomocą miękkiej ściereczki. W przypadku zarysowanej powierzchni możemy spróbować oddać płytę do renowacji – niestety, nie gwarantuje ona sukcesu.

 

Niewykluczone, że z problemem zetkną się także osoby pedantycznie dbające o stan fizycznych edycji gier. Może się okazać, że Xbox Series X nie widzi płyty, nie reaguje w żaden sposób, czasami też wydaje z siebie głośne dźwięki lub podaje informację o błędzie 0x80820003 – 0x21. Szkopuł może tkwić w laserze odpowiedzialnym za odczyt nośników. To powszechna usterka, na szczęście wymiana części nie jest skomplikowana, a i koszt naprawy nie nadwyręży znacznie naszego budżetu.

Najczęstsze usterki Xbox Series X i ich objawy

Innym powodem, przez który Xbox Series X nie czyta płyt, jest uszkodzenie napędu. Zaskakująco często jest to spowodowane umieszczeniem w nim dodatkowego krążka z grą albo (co gorsza!) monety czy innego niewielkiego elementu. Ponieważ jest to mechanizm bardzo delikatny, naprawa Xbox Series X powinna zostać przeprowadzona w dobrym serwisie.

Konsola Xbox Series X nie włącza się, czy to jej koniec?

To, że „konsola się nie uruchamia” rozumiemy zwykle na kilka sposobów. Może to oznaczać brak reakcji na wciskanie przycisku odpowiedzialnego za odpalenia Xboksa, co zwykle spowodowane jest uszkodzeniem mechanicznym albo zalaniem sprzętu. Ten sam objaw daje uszkodzony zasilacz, który należy naprawić lub wymienić (zawsze mamy na stanie kilka sztuk). Bywa to ten kwestia układu zasilania na płycie głównej.

 

Przejdźmy teraz do sytuacji, w której Xbox Series X nie uruchamia systemu. Wiemy już, że rozruch działa, co sygnalizują nam diody czy dźwięk, natomiast na ekranie pojawia się komunikat o błędzie. Może być to kwestia uszkodzonego dysku twardego wywołującego problem z przeprowadzeniem aktualizacji, którymi regularnie raczy nas Microsoft stale ulepszając swoje dziecko. Kłopot z uaktualnieniem systemu czasami zwiastuje też usterkę w kluczowych podzespołach, ponieważ konsola automatycznie weryfikuje ich stan przed wprowadzeniem nowych rozwiązań. Może to zwiastować problem z mostkiem lub APU. Profesjonalna ekspertyza z pewnością to wykryje.

Najczęstsze usterki Xbox Series X i ich objawy

Naprawa pada Xbox Series X i S – nie taki diabeł straszny

Bez sprawnego kontrolera każdy gracz poczuje się jak bez ręki. Tutaj również natkniemy się na szereg problemów, ponieważ pady do Xboksów Series S/X są technologicznymi perełkami, które nie trudno uszkodzić. Może wystąpić problem ze sparowaniem sprzętu z konsolą (konieczna jest wymiana modułu) albo wprost przeciwnie – urządzenie nie będzie chciało działać podczas połączenia po kablu (kwestia gniazda USB typu C). Podatne na usterki są wszystkie przyciski, co objawia się m.in. luźnymi triggerami czy bumperami – zwykle wywołane jest to upadkiem albo zalaniem. Z kolei awaria portu dźwiękowego lub mikrofonu to kłopot szczególnie dla użytkowników ceniących rozgrywkę wieloosobową i stały kontakt głosowy ze znajomymi.

 

Naprawa pada Xbox Series X/S obejmuje także względy czysto kosmetyczne. Uszkodzona obudowa raczej nie będzie wpływała negatywnie na użycie, choć może skutkować kiepską ergonomią. Na szczęście wymiana stelaża nie stanowi problemu dla serwisu. Częściej jednak spotkamy się z uszkodzeniem gałek analogowych, dlatego poświęcimy im oddzielny akapit.

Problem z analogami pada Xbox Series

Oto dwa kluczowe elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesne kontrolery. Wielu uznaje je za mniej precyzyjne od myszki, inni zadają temu kłam, doskonale nimi operując. To ich używamy do wykonywania dryblingów w cyklu FIFA czy celowania w grach z serii Halo. Do najczęstszych usterek pada Xbox Series X/S należą dryfujące analogi, a zatem takie, które samodzielnie zmieniają kierunek.

Najczęstsze usterki Xbox Series X i ich objawy

Wymiana uszkodzonego elementu wymaga skrupulatności i ostrożności, nie ma możliwości wykonania tej naprawy bez rozkręcenia urządzenia oraz lutowania. Kluczowe jest też użycie oryginalnych części, co wpłynie na komfort przyszłego użytkowania. Przełoży się na niego również wymiana osłonek analogów, co dobrze zrobi estetyce pada.

Wystąpił u Ciebie jeden z tych problemów? Pora na wizytę w serwisie

Potencjalnych uszkodzeń sprzętu jest wiele, zaryzykujemy jednak stwierdzenie, że w naszym artykule zawarliśmy najczęstsze z nich. Mamy na to doskonałe dowody – setki sprawnie rozwiązanych zgłoszeń. Konsole Xbox Series X to solidne urządzenia, ale nawet Microsoft nie był w stanie uchronić go przed powszechnymi problemami. Ba! Niektóre z nich mieliśmy już okazję zobaczyć w poprzednich generacjach, w tym również w „machinach” konkurencji ze stajni Sony i Nintendo.

 

W większości przypadków naprawa jest najlepszym i najtańszym wyjściem, choć nie polecamy wykonywać jej samemu. Rozmawiamy tu w końcu o drogich, skomplikowanych urządzeniach, które lepiej oddać w ręce ekspertów.

 

News EVO_blast: dłuższa eksploatacja robotów

Coraz powszechniejsza robotyzacja procesów produkcyjnych daje nieskończone możliwości - pozwala usprawnić produkcję, maksymalnie wykorzystać czas, a także wyręczyć ludzi w trudnych i niebezpiecznych czynnościach. W przemyśle istotne znaczenie ma utrzymanie ciągłości produkcji. Nieplanowane przestoje to kosztowny problem dla wielu zakładów. Dla zachowania dobrego stanu technicznego robotów i maszyn pracujących w trudnych warunkach, bardzo duże znaczenie ma skuteczna ochrona przed działaniem czynników szkodliwych. czytaj więcej

News Narzędzia do projektowania 3D – zautomatyzowana budowa szaf sterowniczych i rozdzielnic

Szafy sterownicze to element automatyki umożliwiający wdrażanie nowoczesnej koncepcji przemysłu 4.0 w wielu branżach, od automatyki budynku po automatyzację innych procesów przemysłowych. Budowa sterowników kontrolujących funkcjonowanie urządzeń coraz częściej wymaga indywidualnego podejścia. Nowe technologie i bezprzewodowa komunikacja pozwoliły na odejście od koncentracji układów sterowania w centralach integrujących wszystkie moduły. Zamiast tego obecnie dużo częściej stawia się na budowę szaf sterowniczych, automatyzujących funkcjonowanie poszczególnych urządzeń lub układów. czytaj więcej

News Jak zostać serwisantem telefonów? Najważniejsze informacje

Smartfony i klasyczne telefony komórkowe wkroczyły w nasze życie dość nagle i zupełnie je zmieniły. Początkowo były to urządzenia, w przypadku których podstawowe naprawy, takie jak wymiana baterii, mogły być przeprowadzane przez każdego, kto choć trochę orientował się w temacie nowych technologii. Dalszy rozwój tych urządzeń i rosnący poziom ich skomplikowania spowodowały jednak, że żeby naprawić nowoczesnego smartfona, trzeba udać się do serwisu lub skorzystać z usług serwisanta. To stwarza szansę na nową ścieżkę kariery dla każdego zainteresowanego tego typu pracą. czytaj więcej

News Microsoft Office i 3 powody by go mieć

Microsoft Office to jeden z najbardziej znanych pakietów oprogramowania biurowego. Pierwsze wydanie na komputery PC miało swój debiut w 1990 roku. Dziś, po 22 latach MS Office nadal ma się dobrze i utrzymuje dominującą pozycję w sektorze programów biurowych. Programy będące składowymi MS Office znajdują zastosowanie tak w użytku biurowym, instytucji edukacyjnych, , jak i domowym. Jeśli nie wszystkie, to na pewno trzy aplikacje pakietu, które opisujemy później.

- Word — czyli edytor tekstów z pakietu Microsoft Office
- Excel — arkusze kalkulacyjne nie tylko dla księgowych
- Power Point — narzędzie do tworzenia prezentacji czytaj więcej

News Najczęstsze usterki telefonów - co robić, gdy telefon się zepsuje?

Najczęstsze usterki telefonów dotyczą wielu aspektów i chyba każdego z nas dopadły tego typu problemy, a przynajmniej ich część. Najczęstsze usterki telefonów często są możliwe do rozwiązania w dość łatwy sposób, inne wymagają przywrócenia ustawień fabrycznych, a jeszcze inne nie dadzą się rozwiązać bez wizyty w serwisie.
O ile niektóre z tych usterek nie bywają uciążliwe, o tyle niektóre całkowicie uniemożliwiają korzystanie z telefonu. Sprawa dotyczy zwłaszcza poważniejszych usterek, które nie dadzą się naprawić niekiedy bez przeinstalowania oprogramowania czy wymiany podzespołów. Jeśli jednak nie mamy pewności, co zrobić w przypadku, kiedy telefon przestaje właściwie działać i obawiamy się jeszcze większego zepsucia go, powinniśmy udać się do solidnego serwisu sprzętu elektrycznego, który udzieli nam w tej materii pomocy. czytaj więcej