Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne
News

Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne?

02.01.2020
Wszelkiego rodzaju elektronika stała się częścią życia współczesnych ludzi i dziś nikt nie wyobraża sobie dnia bez używania smartfona, telewizji, artykułów gospodarstwa domowego czy elektronarzędzi. Wszystkie one są jednak wrażliwe na awarie i uszkodzenia mechaniczne spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Sprawdź, co zagraża zarówno specjalistycznym, jaki użytkowym urządzeniom elektrycznym.

Impuls elektromagnetyczny i przepięcie, a współczesna elektronika

Jednym z poważniejszych zagrożeń, na jaką jest narażona elektronika wszelkiego rodzaju, to wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej. W karcie produktu, opisie czy dokumentacji technicznej każdego urządzenia elektrycznego powinna znajdować się informacja o wartości znamionowej napięcia elektrycznego. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego zasilacza, który zamienia prąd przemienny na stały o zadanym napięciu, co ostatecznie umożliwi poprawne korzystanie z urządzenia.

 

Jeśli jednak instalacja lub zasilacz są uszkodzone, to w konsekwencji może dojść do przekroczenia znamionowej wartości napięcia elektrycznego. Zjawisko to nosi nazwę przepięcia i często prowadzi ono do trwałego uszkodzenia danego elementu. Podobnym zagrożeniem jest impuls elektromagnetyczny (ang. EMP), który w krótkim czasie indukuje wysokie natężenie elektryczne, co doprowadza do wzrostu temperatury i ostatecznie uszkodzenia komponentów, z których składa się urządzenie. Może to również prowadzić do powstania łuku elektrycznego, co doprowadzi do pożaru. Zaleca się, by wszystkie urządzenia elektryczne znajdowały się poza obszarem działania tego zjawiska, dzięki czemu zwiększy się ich żywotność.

Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne 2

Jak zabezpieczyć urządzenia elektryczne przed brudem i wilgocią?

Innym poważnym zagrożeniem dla urządzeń elektrycznych są czynniki atmosferyczne i oraz środowisko pracy. Wszystkie przyrządy, elektronarzędzia czy nawet elektronika użytkowa w celu zabezpieczenia istotnych elementów obwodu (przewody, płytki drukowane z kondensatorami i rezystorami) wyposażono w obudowę. W zależności od przeznaczenia danego urządzenia obudowa powinna spełniać wszelkie normy i posiadać wszystkie certyfikatu.

 

Jednym z istotniejszych jest klasa szczelności IP i to najczęściej tę informację podaje producent w karcie produktu. Im agresywniejsze środowisko pracy, tym obudowa dla urządzenia elektrycznego powinna mieć wyższą klasę szczelności. W elektronice komercyjnej (użytkowej) ważne są również design czy ergonomia, by produkt był atrakcyjny dla klienta i dobrze prezentował się w widocznym miejscu. Więcej o obudowach dla urządzeń elektrycznych i tym, czym powinna się charakteryzować przeczytacie w tym miejscu.

Na jakie zagrożenia wystawiane są urządzenia elektryczne 3

Jak jakość wykonania wpływa na żywotność urządzenia elektrycznego?

Innym, mniej oczywistą rzeczą są błędy producenta podczas wykonania danego urządzenia elektrycznego czy dobór wadliwych komponentów użytych podczas produkcji. Sprawdzeni dostawcy oferują przyrządy, jak woltomierze, wkrętarki czy multimetry, które posłużą przez długi czas i sprawdzą się zarówno w rękach specjalistów, jak i amatorów lub majsterkowiczów.

News Jak zyskać na sprzedaży firmy? Poznaj skuteczne sposoby na zwiększanie wartości marki i firmy

Proces sprzedaży firmy niezależnie od branży, czy wielkości warto rozpocząć od oceny wartości podmiotu. Mamy do wyboru wiele metod – porównawczą, dochodową, czy majątkową. Bardzo ważny jest tutaj aspekt oceny przez potencjalnego inwestora tego, jaki osiągnie zwrot z inwestycji. Dlatego musimy udowodnić, że nasz firma ma duży potencjał zwrotu. Istnieje jednak kilka sposobów, które wpłyną na wartość sprzedanego podmiotu. Co zatem zrobić, aby uzyskać wyższą cenę podczas negocjacji? I w jaki sposób można wpłynąć na zwiększanie wartości marki? czytaj więcej

News Montaż paneli fotowoltaicznych i profesjonalne usługi elektryczne w Małopolsce

Każdy, kto posiada dom lub mieszkanie, raz na jakiś czas powinien zlecać wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej. Z prądem nie ma żartów, fachowcy zalecają, żeby naszą domową instalację konserwować co pięć lat. Usług elektryka potrzebujemy przy okazji każdej budowy, a także przy montażu nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Jak znaleźć dobrego specjalistę w województwie Małopolskim? Jak zaoszczędzić dzięki nowoczesnej technologii? Podpowiadamy. czytaj więcej

News Jak skonfigurować Internet domowy? Krok po kroku

Bezpieczne i stabilne połączenie. Każdy użytkownik Internetu chciałby, żeby transmisja danych właśnie tym się charakteryzowała. Co jest do tego potrzebne? Oczywiście odpowiedni pakiet internetowy, na przykład zawierający stabilny i szybki Internet światłowodowy. Przydadzą się również umiejętności potrzebne do skutecznego skonfigurowania ustawień routera otrzymanego od operatora. Od tego zależy, czy Internet domowy będzie dobrze działał. czytaj więcej

News Nowoczesna technologia - nie dla każdego?

Kiedy słyszymy o nowoczesnych technologiach, o robotyce, programowaniu i podobnych tematach, często wyobrażamy sobie wielkie maszyny z dziesiątkami przycisków i milionem kabelków, a przy nich panów w okularach, którzy odprawiają czarną magię. Okazuje się jednak, że na chwilę obecną nowoczesna technologia wcale nie jest taka odległa i zaraz wytłumaczymy dlaczego. czytaj więcej