Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki
News

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki

13.11.2019
Zakup drukarki jeszcze nigdy nie był tak prosty. Mamy przecież wiele modeli, spośród których możemy swobodnie wybierać. Jednak, czy na pewno? Szeroki asortyment, różne funkcje i parametry, które wielu osobom niewiele mówią, mogą stanowić pewną przeszkodę. Tymczasem kluczem do dokonania trafnego wyboru i zadowolenia z zakupu jest dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb. W tym właśnie celu warto poznać charakteryzujące je parametry i określić dobrze własne oczekiwania. Będziemy potrzebować drukarki do pracy czy na użytek prywatny? Najczęściej będą drukowane dokumenty, tekst, czy obrazy? A może zamiast drukarki lepiej sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne?

Określenie własnych potrzeb pomoże w wyborze najlepszej opcji. Zapoznanie się z wymienionymi w specyfikacji urządzenia parametrami powinno być normalną praktyką każdego kupującego. Czego dowiemy się z takiego dokumentu?

Drukarka kolorowa kontra monochromatyczna

Jedną z najważniejszych kwestii pozostaje ustalenie, czy interesuje nas urządzenie dające możliwość druku w kolorze, czy monochromatyczne. W tym celu należy ustalić, do czego będzie służyło. Jeśli jego głównym zadaniem będzie drukowanie dokumentów, które nie zawierają kolorowych znaków graficznych, drukarka czarno-biała powinna w zupełności wystarczyć. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zachodzi konieczność drukowania zdjęć, rysunków i plików graficznych. Z drukarek kolorowych korzystają nie tylko pracownicy niektórych firm, ale również osoby prywatne. Co istotne, zarówno drukarki czarno-białe, jak i kolorowe można zakupić w szerokiej rozpiętości cenowej. Dzięki temu zainteresowani ich nabyciem dopasują odpowiednie urządzenie do własnych możliwości finansowych. Szeroki wybór modeli można znaleźć na stronie sklepu AkcesoriaMarket.pl.

Urządzenie laserowe czy atramentowe?

Jedną z najczęstszych rozterek kupujących jest to, czy lepiej kupić drukarkę laserową, czy atramentową. Choć wiele osób uważa, że te pierwsze są zdecydowanie lepsze i dają więcej możliwości, warto zwrócić uwagę na nowoczesne drukarki atramentowe, które w niczym im nie ustępują. Co więcej, niektórzy użytkownicy twierdzą, że w przypadku drukowania obrazów sprawdzają się doskonale i gwarantują wysoką jakość wydruku. Dlatego, zamiast myśleć wyłącznie o tym, czy chcemy urządzenie laserowe, czy atramentowe, lepiej sprawdzić możliwości poszczególnych modeli.

Koszt zakupu drukarki i jego eksploatacja

Istotnym czynnikiem podczas wyboru urządzenia pozostaje koszt zakupu. Koncentrować należy się jednak nie tylko na cenie urządzenia, ale również na kosztach jego eksploatacji. Może się bowiem zdarzyć, że stosunkowo tania drukarka będzie droga w utrzymaniu. Przyjęło się powszechnie uważać, że drukarki atramentowe są nieco tańsze od laserowych. Z drugiej jednak strony sporym kosztem może okazać się zakup tuszu, którego będziemy potrzebować do pracy urządzenia. Z kolei drukarki laserowe, choć zwykle droższe, mogą być tańsze w eksploatacji. Oczywiście nie jest to regułą, a cena zakupu, jak i koszt eksploatacji zależy przede wszystkim od modelu urządzenia.

Obciążenie urządzenia

W specyfikacji drukarek znajdziemy taki parametr jak maksymalne dopuszczalne obciążenie. Zawiera on istotną dla użytkowników informację, określającą ilość stron, które mogą zostać wydrukowane na nim w ciągu miesiąca. Nie oznacza to, że po przekroczeniu tej liczby urządzenie przestanie nagle działać. Jednak częste drukowanie większej ilości stron niż podana w specyfikacji liczba może prowadzić do jego szybszego, niż przewidziano pierwotnie wyeksploatowania. 

Urządzenia wielofunkcyjne

W niektórych okolicznościach znacznie lepiej niż zwykłe drukarki sprawdzą się urządzenia wielofunkcyjne. Dzięki nim użytkownicy obok drukowania zyskują też możliwość skanowania oraz kopiowania. Urządzenia wielofunkcyjne są zwykle większe od drukarek. Choć zazwyczaj kojarzone są ze sprzętem biurowym, coraz częściej pojawiają się też w prywatnych domach.

Od modelu i rodzaju drukarki zależy to, czy urządzenie spełni oczekiwania użytkowników. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto dokładnie przeanalizować możliwości, jakie daje konkretne urządzenia. Im lepiej przemyślimy decyzję, tym trafniejszy może okazać się wybór.

News Szybki internet w domu - jak wybrać najlepszy router?

Dobry router to urządzenie niezbędne w każdym domu. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się szybkim internetem. Czy przy wyborze nowego routera powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na niektóre jego cechy? Czy warto kupić wzmacniacz Wi-Fi? czytaj więcej

News Oferty sieci komórkowych, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu?

Współcześnie na rynku funkcjonuje bardzo szeroka oferta sieci komórkowych. Łatwo się w nich pogubić szukając tej właściwej dla siebie, dlatego warto skupić się na kilku konkretnych punktach. Dzięki temu unikniemy podejmowania decyzji pod wpływem tak zwanej chwili, tylko dokonamy rzetelnego wyboru. czytaj więcej

News Dron z kamerą i monitorem - najlepszy przyjaciel filmowca

Każda osoba amatorsko lub profesjonalnie zajmująca się filmowaniem marzy o tym, aby jej produkcje były jedyne w swoim rodzaju. Kreatywne ujęcia, w połączeniu z oryginalnymi przejściami, znacznie urozmaicają nagranie, jednak nic tak nie zapiera tchu w piersiach jak spektakularne ujęcia z dużej wysokości. Drony z kamerą to niewielkie urządzenia z ogromnymi możliwościami, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez praktycznie każdą osobę. Na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego bezzałogowego statku powietrznego? czytaj więcej