Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej - jak to robić?
News

Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej – jak to robić?

23.04.2021
Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być poddawana regularnym przeglądom. Nie zawsze chodzi jednak o inspekcję samych paneli, ale także o monitorowanie wydajności całego systemu. Dzięki temu zyskujemy wartościową wiedzę o tym, czy inwestycja w Odnawialne Źródła Energii się zwraca, a także – jak szybko. To także okazja, aby fachowcy sprawdzili, czy ogniwa funkcjonują prawidłowo. Co warto wiedzieć o przeglądzie systemu PV?

W jaki sposób monitoruje się oprogramowanie instalacji fotowoltaicznej?

Producenci elementów instalacji stosują zwykle jedną z dwóch metod umożliwiających śledzenie wydajności instalacji. Może to być analiza wartości, jakie wyświetlają się na ekranie falownika lub wykorzystanie oprogramowania dedykowanego do obsługi danego systemu. Jakie informacje gromadzą aplikacje typu data management? Przede wszystkim informacje wejściowe i wyjściowe dotyczące napięcia, mocy oraz ilości wytwarzanej energii. Dzięki takiej aplikacji mamy dostęp do generatora analiz dziennych, miesięcznych lub rocznych. Wiele programów umożliwia także tworzenie i edytowanie wykresów dotyczących ilości generowanej i wykorzystywanej energii elektrycznej.

 

Każdy falownik ma możliwość dostępu do internetu, jednakże to klient musi takie połączenie zapewnić, czyli posiadać w miejscu montażu falownika dostateczny sygnał wifi lub doprowadzony kabel LAN.

 

Jak przebiega monitoring systemu PV?

Regularne przeglądy instalacji fotowoltaicznej pomagają utrzymać jej optymalną wydajność, wydłużyć żywotność działania systemu oraz w porę wykryć ewentualne usterki i nieprawidłowości w działaniu paneli. Kontrola instalacji na płaszczyźnie jej efektywności wymaga korzystania z oprogramowania dostarczanego przez producenta. Software umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym działania paneli fotowoltaicznych.

 

O panele PV możemy zadbać sami. Najczęściej wystarczy wyczyścić je wodą z ewentualnym dodatkiem rozcieńczonego detergentu. Zwracajmy jednak uwagę, aby nie porysować płaszczyzny roboczej, ponieważ wpłynie to negatywnie na wydajność całej instalacji.

 

Jak często należy monitorować instalację fotowoltaiczną?

Same panele powinny być poddawane przeglądowi raz lub dwa razy do roku (na przełomie sezonu zimowo-wiosennego oraz jesienno-zimowego). Instalacje zazwyczaj nie są awaryjne i – jeżeli nie dojdzie do powstania uszkodzeń mechanicznych – raczej nie musimy obawiać się o sprawność jej elementów. Oprogramowanie pomaga w zidentyfikowaniu i odpowiednio szybkim zgłoszeniu anomalii firmie montażowej. Niespodziewane wzrosty lub spadki wskazań aplikacji mogą świadczyć o awarii, której nie widać gołym okiem. W takiej sytuacji warto skorzystać z fachowej pomocy ekipy montażowej, która zidentyfikuje źródło problemu i doradzi najlepsze rozwiązanie.

 

Fotowoltaika dla domu to bardzo dobra opcja, a jeżeli już się na nią zdecydowałeś, powinieneś pamiętać o regularnych przeglądach systemu. Dzięki temu dłużej będziesz się cieszył z darmowego prądu. Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej przypomina dbanie o samochód. Nawet jeżeli uważamy, że nic się nie psuje, warto od czasu do czasu zajrzeć do mechanika, aby spać spokojnie.

News Jak skonfigurować Internet domowy? Krok po kroku

Bezpieczne i stabilne połączenie. Każdy użytkownik Internetu chciałby, żeby transmisja danych właśnie tym się charakteryzowała. Co jest do tego potrzebne? Oczywiście odpowiedni pakiet internetowy, na przykład zawierający stabilny i szybki Internet światłowodowy. Przydadzą się również umiejętności potrzebne do skutecznego skonfigurowania ustawień routera otrzymanego od operatora. Od tego zależy, czy Internet domowy będzie dobrze działał. czytaj więcej

News Laptopy poleasingowe Kraków, czyli jest takie miejsce w Krakowie...

W dzisiejszych czasach posiadanie laptopa, czy też komputera stacjonarnego to już właściwie standard. Można wręcz powiedzieć, że obecnie kupowanie komputera oznacza często, że będzie to drugie lub po prostu kolejne urządzenie tego typu w naszym domu. I w żadnym wypadku nie należy tego rozumieć jako formą jakiegoś luksusu – po prostu dziś każdy z członków rodziny używa takich urządzeń i często wręcz musi posiadać swój osobisty laptop. W związku z taką potrzebą, może nasuwać się pytanie: co lepiej wybrać w tym temacie – laptop nowy czy poleasingowy? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej!

1. Laptopy poleasingowe – czy warto?
2. Laptopy poleasingowe Kraków - gdzie w Krakowie warto kupić takie urządzenie? czytaj więcej

News Napij się wody ze swojego smartfona

Nie od dziś wiadomo, że nasze smartfony potrafią robić różne rzeczy, ale niespodziewanie okazało się, że można się z niego też napić wody. Jak to zrobić? Przeczytaj dalszą część tej informacji. czytaj więcej

News Fotowoltaika - jak to działa?

Od kilku lat coraz śmielej i częściej znajduje zastosowanie w zaopatrywaniu w energię domów, firm i wszelkiego rodzaju urządzeń. Na początku wybierali ją Ci, którzy stawiali ekologię ponad ekonomią. Teraz, wykorzystując nowoczesny sprzęt, jest w stanie generować taką ilość energii, która z czasem gwarantuje zwrot inwestycji oraz oszczędności w stosunku do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł tradycyjnych. czytaj więcej