Kursy programowania dla dzieci w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku pracy
News

Kursy programowania dla dzieci w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku pracy

21.02.2020
Jeżeli mamy z jakąś dziedziną styczność od najmłodszych lat, później wydaje nam się ona łatwa i poruszamy się po niej intuicyjnie. Programowanie dla wielu ludzi niezwiązanych w żaden sposób z branżą IT wydaje się czymś całkowicie abstrakcyjnym. Jednocześnie na rynku pracy, zarówno Polskim jak i nawet międzynarodowym, wciąż poszukuje się specjalistów IT i programistów. W ciągle rozwijającym się świecie komputery używane są już niemal wszędzie i w każdym możliwym celu, od zwykłego laptopa służącego głównie do przeglądania stron internetowych, przez roboty sprzątające, po łaziki wysyłane na Marsa i badające stan gleby na innej planecie. Jeżeli więc programowanie obecne jest wszędzie, znając jego podstawy, otwierają się przed nami naprawdę szerokie perspektywy zawodowe. Kurs programowania dla dzieci ma wdrożyć najmłodszych w świat branży IT, aby w przyszłości poruszać się po nim intuicyjnie i ze zrozumieniem.

Zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów IT

Wciąż rozwijający się technologicznie świat potrzebuje coraz większej ilości specjalistów IT. Żyjemy aktualnie w czasach, w których komputery używane są w każdej możliwej branży. Jeżeli więc dziecko kierowane jest w tym kierunku nauki i wchodząc w dorosłość, posiada już przynajmniej podstawową wiedzę, która pozwala mu się swobodnie poruszać w świecie programowania, ma przed sobą naprawdę szerokie perspektywy zawodowe. Programistów zatrudniają dziś już nie tylko firmy zajmujące się ściśle komputerami. Specjaliści w dziedzinie IT potrzebni są przecież wszędzie tam, gdzie w pracy używa się komputerów. Ktoś z takim wykształceniem może pracować więc przy przeróżnych programach, które czasem mają obsługiwać komputer pokładowy samochodu, a czasem księżycowego łazika.

Szkoła programowania dla dzieci

Kursy programowania dla dzieci wraz ze szkołą programowania Akademia Informatyki są także świetnym przygotowaniem przed późniejszym podjęciem studiów w tym kierunku. Jeżeli dziecko spotyka się z tą tematyką już od czasów szkoły podstawowej, ma zdecydowanie ułatwiony start na uczelni wyższej. Nie musi przecież przyswajać wówczas podstaw, które z początku rówieśnicy zmuszeni są nadrobić. Wszystkie zajęcia i zdobywana wiedza wydaje się bardziej zrozumiała, kiedy podstawa całego tematu znajoma jest takiej osobie od dziecka.

 

W Akademii Informatyki zarówno omawiana tematyka jak i sposób prowadzenia zajęć dostosowuje się do wieku dzieci. Kluczowy jest fakt, że dziecko przyswaja wiedzę inaczej niż dorosły, a programowanie jest na tyle wielowątkowym tematem, że należy go przekazać w odpowiedni sposób, aby na pewno został zrozumiany. Grupy, w których odbywają się zajęcia, ustala się według wieku, tworząc jedną przeznaczoną dla dzieci w wieku 9 - 12 lat, drugą w wieku 12 - 14 lat i następną, 14 - 18 lat. W ten sposób można dobrać również najodpowiedniejszy materiał dla konkretnej grupy wiekowej uczniów.

Poszukiwania programistycznych talentów

Nie jest tajemnicą, że ci, którzy zaczynali naukę w jakiejś dziedzinie już w dzieciństwie, później radzą sobie zdecydowanie sprawniej od tych, którzy uczą się od całkowitych podstaw. Młodzi ludzie często nie potrafią odnaleźć dziedziny dla siebie, w której czuliby się dobrze, która mogłaby dawać im zawodową satysfakcję, a przy tym pozwoliła zarobić tyle, aby godnie żyć. Jeżeli jednak pomożemy dzieciom odnaleźć tę wyjątkową dziedzinę zanim staną one przed wyborem swojego przyszłego zawodu, będą mieć znacznie łatwiejszy i szybszy start w przynoszące sukcesy życie zawodowe.

 

Kursy programowania dla dzieci są odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy, ponieważ nie można odłączyć elementu zatrudnienia od edukacji. Ludzie uczą się i zdobywają tytułu zawodowe po to, aby móc się później utrzymać ze swojej pracy. Dążymy do tego, aby każdy w swojej pracy mógł odnaleźć również pasję i satysfakcję, jednak zatrudnienie i możliwość zarobienia pieniędzy umożliwiających normalne życie jest absolutnie nierozłączna. Prowadząc kurs programowania w Krakowie, trzeba skupić się na budzeniu wśród młodzieży tego licznie zamieszkałego miasta pasji, która pociągnie ich następnie do zdobywania wiedzy i umiejętności. Kurs programowania nie będzie oczywiście wyborem każdego dziecka - niektóre z nich chętniej opanuję grę na instrumencie, albo zdobędą sukcesy w konkursach literackich. Warto jednak poszukiwać i programistycznych talentów wśród młodzieży, szczególnie kiedy rynek pracy zgłasza tak duże zapotrzebowanie na tych właśnie specjalistów.

Czym jest programowanie?

Bardzo często trudność budzi już samo pytanie, o co tak naprawdę w programowaniu chodzi. Języków używanych w programowaniu jest kilka i jeden z nich, lepszy będzie do stworzenia gry komputerowej, podczas gdy inny ze względu na specyfikę sprawniej poradzi sobie z rozbudowaną stroną internetową. Najprościej mówiąc języki te, takie jak Java, czy Ruby, służą do komunikacji człowieka z komputerem. Kod pisany przez programistę jest pewnego rodzaju wiadomością, którą komputer przetwarza na zrozumiałą dla siebie formułę pełną zer i jedynek.

 

Kurs programowania w Krakowie wraz ze szkołą programowania Akademia Informatyki proponuje zajęcia z takich języków jak Python, Java, czy JavaScript. Znając je i potrafiąc ich używać, młody człowiek ma przed sobą bardzo wiele perspektyw możliwości podjęcia dalszej edukacji w tym kierunku i znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia.

News Telewizja mobilna – porównanie ofert dostawców telewizji

Telewizja mobilna to coraz popularniejszy sposób na to, żeby oglądać ulubione seriale, programy i wydarzenia na żywo. Dostawcy telewizji mobilnej proponują wiele opcji, dzięki czemu klient ma naprawdę duży wybór. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą ofertę? czytaj więcej

News Wyzwania związane z rekrutacją specjalistów IT

Wydawałoby się, że rynek IT pod względem rekrutacji to jeden z najłatwiejszych obszarów do szukania i znajdowania pracowników. W końcu rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że z jednej strony coraz więcej firm technologicznych rozpoczyna swoją działalność, z drugiej zaś kompetencje IT i programistyczne stanowią coraz popularniejszą ścieżkę edukacyjną wśród osób poszukujących nowych doświadczeń zawodowych. Niestety znalezienie dobrego specjalisty IT nie jest takie łatwe. Jakie wyzwania związane z rekrutacją w IT są obecnie największą przeszkodą? czytaj więcej

News Kamera IP na zewnątrz

Budowa sprawnej sieci monitoringu na zewnątrz obiektu może być nie lada wyzwaniem. Warto zatem wiedzieć, czym należy się kierować, aby stworzyć sprawnie działający system, który jest w stanie skutecznie zabezpieczyć wszystkie newralgiczne punkty naszej posesji. czytaj więcej

News Konica Minolta rozszerza zakres usług IT

Konica Minolta przejęła firmę Grupo Meridian, aby rozszerzyć zakres oferowanych usług IT w dziedzinie bezpieczeństwa, komunikacji, rozwoju oprogramowania oraz doradztwa technologicznego. czytaj więcej