Kursy energetyczne: czy to dobra opcja dla humanistów?
News

Kursy energetyczne: czy to dobra opcja dla humanistów?

01.09.2020
Nauki humanistyczne zawsze cieszyły się bardzo dużą popularnością – i to nie tylko w naszym kraju. Uczelnie wyższe nie miały i nadal nie mają żadnych problemów z zapełnieniem miejsc na takich kierunkach, jak filologia, pedagogika, kulturoznawstwo, politologia czy socjologia. Jest tylko jeden problem: na polskim rynku mamy ogromną nadpodaż osób z takimi kwalifikacjami, dlatego siłą rzeczy brakuje dla nich pracy. Coraz rzadziej zdarza się, aby ktoś po studiach humanistycznych znajdował zatrudnienie w swoim zawodzie lub przynajmniej zajmował się czymś pokrewnym. Można się na to obrażać, ale lepszym pomysłem będzie dopasowanie się do sytuacji rynkowej i wzięcie spraw w swoje ręce. Widać, że coraz więcej humanistów idzie w tym kierunku, o czym świadczy duży wzrost zainteresowania kursami energetycznymi właśnie wśród osób z wyższym wykształceniem np. pedagogicznym czy politologicznym. Więcej o tym ciekawym zjawisku przeczytasz w naszym artykule.

Czym są kursy energetyczne?

Kursy energetyczne są zaliczane do grupy szkoleń zawodowych, które przygotowują do egzaminu SEP. W tym przypadku celem jest oczywiście uzyskanie uprawnień energetycznych, które są bardzo przydatne na polskim (i nie tylko) rynku pracy.

Uprawnienia SEP w grupie kwalifikacji G1 można zdobyć po ukończeniu tzw. kursu elektryka. Tematykę szkolenia i jego zakres dobiera się pod kątem stopnia zaawansowania uczestników. Są kursy dla zupełnie początkujących (na przykład osób chcących się przebranżowić), jak również dla zaawansowanych, planujących podniesienie swoich kwalifikacji i na przykład uzyskanie uprawnień do wykonywania pomiarów elektrycznych.

Humanistę oczywiście zainteresuje ta pierwsza opcja, czyli kurs elektryka dla początkujących. Celem jest tutaj przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy na temat budowania instalacji elektrycznych, a także ich konserwowania zgodnie z przepisami i zasadami BHP.

Po ukończeniu szkolenia SEP kursant może już przystąpić do egzaminu na uprawnienia energetyczne, które pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Kto może zapisać się na taki kurs SEP?

Nie ma tutaj żadnych istotnych ograniczeń. Właśnie dlatego w kursach SEP coraz chętniej biorą udział humaniści, którzy korzystają z tego, że nikt nie wymaga od nich posiadania wykształcenia technicznego czy choćby zawodowego. Jedynymi kryteriami są:

  • Pełnoletność – trzeba mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu SEP.
  • Wykształcenie minimum podstawowe.

Nietrudno się domyślić, że każda osoba po studiach humanistycznych czy chociażby liceum ogólnokształcącym spełnia te kryteria.

Dlaczego kurs energetyczny może być super wyborem dla Ciebie?

Po pierwsze dlatego, że szukasz jakiejś nowej ścieżki kariery zawodowej. W przeciwnym razie nie czytałbyś tego poradnika. Najwyraźniej masz poważne problemy ze znalezieniem pracy, która dawałaby Ci nie tylko satysfakcję, ale również bezpieczeństwo ekonomiczne. To nic nadzwyczajnego – humaniści nie są niestety cenieni na polskim rynku zatrudnienia.

Ukończenie kursu energetycznego i zdanie egzaminu SEP może być dla Ciebie doskonałą szansą na przebranżowienie się. Nie ma się czego wstydzić – mówimy tutaj przecież o zdobyciu bardzo cennych kwalifikacji zawodowych. Nie jest więc tak, że osoba z wyższym wykształceniem, która decyduje się zrobić kurs SEP, okazuje brak ambicji czy robi krok wstecz. Jeśli widzisz, że obecne kwalifikacje nie dają Ci żadnych szans na znalezienie godziwie wynagradzanej pracy, to nie ma sensu dłużej tkwić w takim położeniu.

Po uzyskaniu uprawnień energetycznych właściwie z miejsca staniesz się bardzo pożądanym pracownikiem. Mnóstwo firm w naszym kraju stale potrzebuje osób posiadających takie kwalifikacje. Nie zapominaj również, że szeroko rozumiana branża energetyczna będzie znakomitym pracodawcą jeszcze przez wiele lat – to sektor rozwojowy, który w najbliższym czasie będzie przechodzić niemałą rewolucję związaną chociażby z wdrażaniem technologii OZE. Ten pociąg nadal stoi na stacji, a Ty masz szansę jeszcze do niego wskoczyć.

Gdzie zapisać się na szkolenie SEP?

Kursy energetyczne przygotowujące do egzaminu SEP na uprawnienia w grupie kwalifikacji G1 są organizowane przez wiele firm. Wybierając konkretne szkolenie zwróć uwagę przede wszystkim na to, kto je prowadzi. Powinni to być wysokiej klasy specjaliści, którzy gwarantują świetny poziom merytoryczny kursu (a to zaprocentuje podczas egzaminu). Sprawdź również wyniki zdawalności – nie ma lepszego kryterium oceny szkolenia SEP.

Jeśli nie lubisz niepotrzebnie ryzykować, to postaw na kurs energetyczny organizowany przez Krajowe Centrum Kształcenia. Szkolenia odbywają się w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu więcej na stronie: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy.

 

News Potęga Facebook Ads. Najważniejsze powody, dla których warto reklamować się na Facebooku

To najpopularniejsze medium społecznościowe na całym świecie. Każdego miesiąca z Facebooka korzystają prawie 3 miliardy internautów, a co minutę 4 miliony użytkowników naciska przycisk „lubię to”. Poza tym według statystyk podawanych przez Facebooka aż 26% wszystkich użytkowników platformy, którzy kliknęli link, dokonali następnie zakupu. Odpowiedź na pytanie: „czy warto reklamować się na Facebooku?” jest zatem prosta. To jedna z najbardziej opłacalnych metod promocji produktów i usług. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto korzystać z Facebook Ads. czytaj więcej

News Jakie bezprzewodowe słuchawki do smartfona: Jabra Elite 7 Pro, Apple AirPods 3 czy Huawei Freebuds 4?

Rynek bezprzewodowych słuchawek do smartfonów obfituje wielkim wyborem różnego rodzaju modeli. Możemy wybierać z pośród produktów niezależnych producentów, którzy specjalizują się w tworzeniu urządzeń audio, jak również z produktów producentów smartfonów, którzy w naturalny sposób uzupełniają swoją ofertę o produkty do bezprzewodowej komunikacji. Dziś przedstawimy trzy modele z tego rynku: Jabra Elite 7 Pro, Apple AirPods 3 czy Huawei Freebuds 4. czytaj więcej

News Telewizor 32 cale czy 40 cali?

Wiele osób kupując telewizor, stawia na jak największy rozmiar. Czy jest to dobre podejście? Przecież nie zawsze więcej znaczy lepiej. Przy wyborze wielkości ekranu musimy kierować się kilkoma ważnymi aspektami. Telewizory w rozmiarach 32 i 40 cali to raczej mniejsze modele, jednak mogą sprawdzić się bardzo dobrze w niektórych przypadkach. Jaki rozmiar wybrać — 32 czy 40 cali? czytaj więcej

News Kurs języka angielskiego online - jak wybrać ten właściwy?

Kursy angielskiego online zagościły w Polsce już kilka lat temu i szybko zdobyły popularność, a nadejście pandemii koronawirusa przyczyniło się do wzmocnienia tego trendu. Jeśli Ty także należysz do szerokiej rzeszy Polaków, którzy postanowili spróbować nauki angielskiego przez internet, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy kurs angielskiego online - na co zwracać uwagę i na co uważać. czytaj więcej