Czym są nieautoryzowane transakcje płatnicze?
Nieautoryzowane transakcje płatnicze to takie, na których zawarcie nie wyraził zgody właściciel rachunku bankowego. Problem tkwi jednak w zupełnie innej definicji “autoryzacji” przedstawianej przez banki i przez prawników. Bankowcy uważają, że już samo narzędzie weryfikacyjne wystarczy, aby uznać transakcję za autoryzowaną. Innego zdania są adwokaci, którzy podkreślają, że w ten sposób łatwo o manipulację i wprowadzenie w błąd. Więcej na temat nieautoryzowanych transakcji płatniczych przeczytasz na https://kamk.pl/uslugi/nieautoryzowane-transakcje-platnicze/. Warto też dodać, że w ich efekcie klient banku zostaje pozbawiony środków lub części środków pieniężnych zgromadzonych na koncie.
Kto ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane płatności?
Realizacja transakcji płatniczej wymaga wyrażenia świadomej zgody przez klienta, o czym nie może być mowy, jeśli został on zmanipulowany przez przestępców. Zatem odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje płatnicze spoczywa na bankach. Niestety, sprawy bankowe, których istota została przedstawiona na https://kamk.pl/uslugi/sprawy-bankowe/, są znacznie bardziej skomplikowane. Banki mają obowiązek zwrócić klientowi pieniądze, ale uprzednio wymagają udowodnienia, że to on jest osobą poszkodowaną, a nie oszustem. W efekcie klient najpierw musi złożyć zawiadomienie na policję, a dopiero później dochodzi swoich praw na drodze sądowej. Tymczasem to bank powinien zwrócić klientowi kwotę i to w niedługim czasie.
Co zrobić, gdy padniesz ofiarą przestępstwa?
Kradzież pieniędzy z konta bankowego wymaga podjęcia natychmiastowych działań. W kolejnych krokach powinieneś:
-
zawiadomić o incydencie bank.
-
zgłosić sprawę na policję,
-
skorzystać z pomocy adwokata.
Oczywiście, możesz też od razu zwrócić się z prośbą o pomoc do prawnika, ale pamiętaj, by w pierwszej kolejności powiadomić o transakcji bank. Być może, choć szanse zwykle są niewielkie, przelew uda się zablokować. Ważne, aby działań szybko i odzyskać pieniądze. Procedura jest jednak przewidziana właśnie dla banków i dla policji - Ty, jedyne co możesz zrobić, to zgłosić przestępstwo. Problem polega na tym, że banki nie zawsze są skłonne zwrócić klientowi pieniądze. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Na stronie https://kamk.pl/ znajdziesz szczegółową ofertę oraz kontakt do prawnika. Pamiętaj, że złodziej może być w posiadaniu innych danych osobowych, dlatego ofiary przestępstwa powinny na przykład zastrzec numer PESEL. Pozostałych porad w zakresie dalszego postępowania udzieli Ci prawnik, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy.