Jak funkcjonuje kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy bardzo często stanowi rozwiązanie dla osób szukających dodatkowego źródła finansowania wydatków, których nie są w stanie pokryć samodzielnie. Zadłużenie powstaje w wyniku podpisania umowy pomiędzy bankiem a klientem.
Znajdujące się w niej zapisy nie są przypadkowe. Określa je Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która w sposób szczegółowy charakteryzuje m.in. tryb i zasady zawierania umowy. Dokument ten musi uwzględniać m.in.:
-
dane wierzyciela i dłużnika;
-
kwotę kredytu;
-
zasady oraz harmonogram spłaty wszystkich rat;
-
wysokość oprocentowania oraz wszelkie inne koszty zobowiązania;
-
postępowanie wierzyciela w przypadku, gdy dłużnik przestanie wywiązywać się z umowy;
-
okres kredytowania.
Kredyt gotówkowy bardzo często stanowi wieloletnie zobowiązanie, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować wszelkie znajdujące się w niej zapisy, aby zawrzeć ją w pełni świadomie.
Kiedy konsumenci decydują się na zobowiązanie gotówkowe?
Finansowanie zewnętrze w postaci kredytu gotówkowego znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Polacy zaciągają pożyczki m.in. po to, aby wyremontować mieszkanie, kupić samochód czy sprzęt domowy, opłacić bieżące potrzeby albo spłacić inne zobowiązania.
Kredyt gotówkowy nie jest pożyczką celową, wobec czego konsumenci mają tu dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. Nie muszą też dokumentować wydatków, które finansują przy użyciu pożyczonych pieniędzy.
Wcześniej wspomniana ustawa ogranicza natomiast wysokość kredytu gotówkowego. Maksymalna kwota to 255 550 zł, jednak najczęściej banki proponują swoim klientom stawki w granicach 150 000-200 000 zł. Oczywiście zależy to również od oceny zdolności kredytowej danej osoby.
Czym jest całkowity koszt kredytu gotówkowego?
Całkowity koszt kredytu to suma wszystkich wydatków, jakie klient będzie musiał ponieść na rzecz banku w wyniku podpisania z nim umowy kredytowej. Składają się na niego przede wszystkim odsetki, które nalicza się na podstawie oprocentowania (marża banku plus stawka bazowa), ale nie tylko.
Niektóre instytucje finansowe mogą pobierać również prowizję oraz opłaty za przygotowanie formalności, np. umowy. Ponadto czasem do kosztu całkowitego kredytu zalicza się stawkę, jaką klient płaci za ubezpieczenie zobowiązania. W przypadku pożyczek gotówkowych jego wykupienie nie jest jednak obowiązkowe (choć można się na nie zdecydować).
Jak działają porównywarki kredytowe?
Porównywarki kredytów online to narzędzia, które znacznie ułatwiają wybór oferty zobowiązania. Specjaliści tworzą je na podstawie danych otrzymywanych bezpośrednio do banków, uwzględniając najważniejsze wskaźniki charakteryzujące zobowiązania. Najczęściej są to:
-
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO);
-
oprocentowanie;
-
prowizja.
Co więcej, po wpisaniu przez użytkownika oczekiwanej kwoty kredytu oraz okresu kredytowania porównywarki takie jak ta dostępna pod adresem www.blogbank.pl/kredyty-gotowkowe/ obliczają, ile wyniesie comiesięczna rata oraz jaką kwotę klient musi oddać bankowi (razem z wszelkimi kosztami kredytu).
Należy pamiętać, że wszystkie przedstawione dane są wyłącznie orientacyjne. Rzeczywiste koszty zaciągnięcia kredytu są kwestią indywidualną, a szczegółowe warunki takiego zobowiązania klient ustala już bezpośrednio z wybraną instytucją finansową.
Dlaczego warto korzystać z porównywarki kredytów gotówkowych?
Dzięki porównywarkom dostępnym w sieci możliwe jest przyspieszenie i uproszczenie wyboru oferty kredytu. Narzędzia błyskawicznie przeszukują odpowiednie bazy danych, a następnie generują optymalne dla użytkownika opcje. Pozwala to więc zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Ponadto często za pośrednictwem porównywarki konsument może wypełnić formularz kontaktowy i umówić się na rozmowę z przedstawicielem banku, aby zapoznać się ze szczegółami danej oferty.
Jak wygląda proces wnioskowania o kredyt gotówkowy?
Gdy potencjalny kredytobiorca znajdzie ofertę, którą jest zainteresowany i finalnie postanowi zaciągnąć pożyczkę, musi złożyć odpowiedni wniosek. W znacznej większości przypadków zrobi to przez internet, uzupełniając formularz online o oczekiwaną kwotę kredytu, okres spłaty, swoje dane osobowe oraz informacje o zatrudnieniu i dochodach.
Kolejnym nieodzownym etapem wnioskowania jest ocena zdolności kredytowej konsumenta. Banki biorą wówczas pod uwagę takie kwestie jak m.in. zarobki, rodzaj umowy, na podstawie której przyszły pożyczkobiorca wykonuje pracę oraz jego bieżące wydatki i zobowiązania.
Wybrana instytucja finansowa zweryfikuje wnioskującego również dzięki danym gromadzonym przez Biuro Informacji Kredytowej. Znajdzie je w indywidualnym raporcie danej osoby. Uwzględnia on zarówno informacje o terminowych spłatach, jak i ewentualne opóźnienia w regulacji zobowiązań.
Jeśli ocena będzie pozytywna, klient dostanie informację o akceptacji wniosku i będzie mógł umówić się z przedstawicielem banku w celu podpisania umowy kredytowej. Na końcu nastąpi wypłata środków oraz okres spłaty kredytu zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Niektóre instytucje mają w swojej ofercie także tzw. pożyczkę na wyciąg z konta. Wówczas ocena zdolności kredytowej przebiega przy wykorzystaniu informacji z rachunku bankowego klienta. Z zasady nie jest konieczne dostarczanie innych dokumentów, co znacznie przyspiesza cały proces.
Najczęściej kredytobiorca nie musi również pojawić się osobiście w siedzibie banku. Weryfikacja jego tożsamości przebiega zdalnie, np. przy pomocy smartfona (zdjęcia i nagrania dowodu osobistego oraz twarzy wnioskującego, czyli tzw. kredyt na selfie).
News Drukarki etykiet Zebra - dlaczego warto je wybrać?
Drukarki etykiet służą do drukowania etykiet przy wykorzystaniu metody termicznej lub termotransferowej. Najczęściej wykorzystywane są do druku etykiet samoprzylepnych.Wybór odpowiedniej drukarki etykiet ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania marki. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drukarek etykiet Zebra, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością na długie lata. czytaj więcej