Klimatyzator przenośny – czy to w ogóle działa?
News

Klimatyzator przenośny – czy to w ogóle działa?

27.04.2021
Słowo klimatyzator przywołuje na myśl tradycyjną klimatyzacją ścienną, jednak to nie jedyne rozwiązanie. W ofercie sklepów można znaleźć również małe urządzenia mobilne – klimatyzatory przenośne oraz klimatyzery (klimatory), nazywane błędnie klimatyzatorami bez rury. Dowiedz się, czego nie warto kupować.

Klimatyzator przenośny tylko z rurą

Aby klimatyzator przenośny mógł spełniać swoje podstawowe zadanie, jakim jest chłodzenie, musi posiadać konkretne elementy, w tym:

 • parownik i skraplacz, czyli wymienniki ciepła;
 • sprężarkę;
 • rurę wyrzutową.

Wewnątrz krąży czynnik roboczy, który odpowiada za ochłodzenie powietrza.

Skoro zatem powietrze jest chłodzone i oddawane do pomieszczenia, „produkt uboczny”, jakim jest powietrze ciepłe, musi zostać usunięty poza to pomieszczenie.

W przypadku np. lodówki, za tę funkcję odpowiada specjalna kratka, a w klimatyzatorach przenośnych – rura wyrzutowa. Bez niej urządzenie nie mogłoby spełniać swojej funkcji.

Jeśli więc widzisz w sprzedaży „klimatyzator przenośny bez rury”, jest to zwyczajny chwyt marketingowy. Takie urządzenie wykorzystuje wodę lub kostki lodu, nie chłodzi, a wręcz może potęgować uczucie gorąca poprzez wydzielaną parę wodną. Dowiedz się więcej i nie daj się nabrać: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-z-rura-bez-rury/ .

Zalety klimatyzatora przenośnego

Chociaż klimatyzacja ścienna jest rozwiązaniem wydajnym i skutecznym, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Oprócz tego, że jest opcją najdroższą i wymaga dodatkowo montażu przez profesjonalną ekipę, jej instalacja w przypadku budynku wielorodzinnego wymaga uzyskania zgody zarządu. Taki montaż ingeruje w elewację, a sąsiedzi mogą skarżyć się na hałas jednostki zewnętrznej.

Na korzyść klimatyzatorów pokojowych przenośnych przemawiają:

 • niższa cena;
 • łatwy montaż bez dodatkowych kosztów;
 • mobilność, możliwość przemieszczania w zależności od potrzeb;
 • brak zezwoleń;
 • korzystny stosunek wydajności do ceny.

Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych na lato 2021.

Najważniejsza – moc chłodnicza

Zanim wybierzesz klimatyzator przenośny do swojego mieszkania, zapoznaj się z jego parametrami. Ta wiedza pomoże Ci określić, czy dane urządzenie zdoła schłodzić pomieszczenie.

Przyjmuje się, że schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga około 0,03 kW mocy chłodzącej. Jeśli pokój ma powierzchnię 30 m², przy wysokości standardowej 2,7 m, moc klimatyzatora przenośnego powinna wynosić minimum 2,43 kW, co wynika z działania: 30 x 2,7 x 0,03.

Powiększ tę wartość o 20% jeżeli:

 • mieszkanie jest słabo izolowane termicznie;
 • schładzany pokój znajduje się na poddaszu;
 • jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią, jest mocno oświetlony w ciągu dnia.

Podsumowując: klimatyzator stacjonarny jest rozwiązaniem wydajnym, ale przy tym najdroższym, wymagającym zlecenia montażu oraz uzyskania zgody w przypadku budynku wielorodzinnego.

Najtańszy klimatyzer, nazywany błędnie klimatyzatorem bez rury, charakteryzuje się zerową skutecznością, nie chłodzi.

Rozwiązaniem o korzystnym stosunku ceny do wydajności jest klimatyzator przenośny.

News Laptopy poleasingowe Kraków, czyli jest takie miejsce w Krakowie...

W dzisiejszych czasach posiadanie laptopa, czy też komputera stacjonarnego to już właściwie standard. Można wręcz powiedzieć, że obecnie kupowanie komputera oznacza często, że będzie to drugie lub po prostu kolejne urządzenie tego typu w naszym domu. I w żadnym wypadku nie należy tego rozumieć jako formą jakiegoś luksusu – po prostu dziś każdy z członków rodziny używa takich urządzeń i często wręcz musi posiadać swój osobisty laptop. W związku z taką potrzebą, może nasuwać się pytanie: co lepiej wybrać w tym temacie – laptop nowy czy poleasingowy? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej!

1. Laptopy poleasingowe – czy warto?
2. Laptopy poleasingowe Kraków - gdzie w Krakowie warto kupić takie urządzenie? czytaj więcej

News Jak uczniowie tracą dane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa systemu szkolnego?

Jak uczniowie tracą dane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa systemu szkolnego? czytaj więcej

Case Study Wymiana trzech central analogowych na jedną centralę IP PBX

3 lokalizacje klienta i w każdej z nich analogowa centrala telefoniczna. Do każdej centrali doprowadzonych po kilka telefonicznych linii analogowych z których korzystało od 50-ciu do 60-ciu użytkowników. Ciągle zajęte linie telefoniczne, brak możliwości dodzwonienia się i brak komunikacji pomiędzy lokalizacjami. Codzienna męczarnia z telefonami dla wszystkich. Taki zastaliśmy obraz telekomunikacji w trzech budynkach klienta. Jak to rozwiązaliśmy? czytaj więcej

News Raport Veeam: deficyt dostępności hamuje cyfrową transformację i kosztuje przedsiębiorstwa średnio 21,8 mln dolarów rocznie

• 82 proc. przedsiębiorstw zmaga się z tak zwanym „deficytem dostępności”, czyli różnicą między potrzebami użytkowników a możliwościami ich zaspokojenia przez dział IT
• Nieplanowane przestoje w obszarze IT kosztują przedsiębiorstwo średnio 21,8 mln dol. rocznie, co oznacza wzrost o 36 proc. w porównaniu z wynikami ubiegłorocznego raportu
• 66 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że nieplanowane przestoje opóźniają inicjatywy cyfrowej transformacji czytaj więcej