Kable światłowodowe napowietrzne - co warto wiedzieć?
News

Kable światłowodowe napowietrzne - co warto wiedzieć?

25.04.2024
FTTC jest szerokopasmowym systemem telekomunikacyjnym zakładającym umieszczenie światłowodu w bezpośrednim otoczeniu domów i biur w celu użycia ich do zastąpienia kabli telefonicznych starszej generacji. Tego typu architektura sieci światłowodowej pozwala na zwiększenie szybkości połączeń internetowych. Czym się charakteryzują kable światłowodowe napowietrzne? Jaką rolę pełnią słupki światłowodowe? Wyjaśniamy poniżej!

1. Kable światłowodowe napowietrzne – jakie mają zalety? Czym się charakteryzują?
2. Kable światłowodowe kanalizacyjne – podstawowe informacje
3. Słupek światłowodowy – czym jest? Do czego służy?

Kable światłowodowe podwieszane to elementy sieci telekomunikacyjnej, przeznaczone do montażu na nowej lub istniejącej infrastrukturze słupowej.

Kable światłowodowe napowietrzne – jakie mają zalety? Czym się charakteryzują?

Rodzina kabli napowietrznych jest przeznaczona na krótkie przęsła (do 50 m). Służy do podłączania klientów ostatniej mili w sieciach FTTH. Zastosowania:

 • zewnętrzny;
 • samonośny do sieci napowietrznych;
 • możliwość zaciągania w kanalizacji.

Właściwości:

 • średnica kabla dostosowana do uchwytów magistralnych;
 • wytrzymała, lekka konstrukcja;
 • całkowicie dielektryczny;
 • wyraziste kolory tub i włókien;
 • możliwość zaciągania;
 • odporny na promienie UV;
 • konstrukcja centralnej tuby lub wielotubowa
 • całkowicie suchy.

Kable światłowodowe napowietrzne mają zewnętrzną powłokę odporną na promieniowanie UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Niepodważalną zaletą zastosowania kabli światłowodowych podwieszanych jest łatwość w rozbudowie, możliwość dotarcia do każdego klienta i szybkość usuwania awarii.

 

System architektury szerokopasmowych sieci światłowodowych FTTH jest jednym z przykładów rozwiązań FTTX. Zależnie od miejsca, do którego doprowadza się kabel światłowodowy w technologii Fiber To The X, X może oznaczać: N - Node, H- Home, Cab - Cabinet, C - Curb, B - Building, D - Desk.

Kable światłowodowe kanalizacyjne – podstawowe informacje

Kable światłowodowe kanalizacyjne i doziemne to zewnętrzne kable sieciowe, przeznaczone do ułożenia bezpośrednio w ziemi albo kanalizacji teletechnicznej. Powłoka kabla izoluje włókna znajdujące się wewnątrz niego. Zapewnia trwałą ochronę przed szkodliwym działaniem klimatycznych czynników oraz mechanicznych, jak np. zagniecenia, podwyższona temperatura albo zalanie wodą. Zmniejsza to ryzyko straty ciągłości transmisji oraz uszkodzenia sieci.

Słupek światłowodowy – czym jest? Do czego służy?

Słupek światłowodowy jest zrobiony ze stalowej blachy magnelis. Jej główna funkcja to umożliwianie podłączenia abonentów światłowodowych. Używanie blachy stalowej magnelis jest gwarancją trwałości i ochrony przed korozją (to bardzo ważne dla tego typu infrastruktury). Wnętrze słupka światłowodowego przystosowano do umieszczenia różnych elementów, które są niezbędne do poprawnego działania światłowodowej sieci. Można w nim umieścić adaptery, spawy światłowodowe i inne elementy oraz akcesoria umożliwiające podłączanie i dystrybucję optycznych sygnałów. Słupki światłowodowe montuje się w terenie, częściowo zakopane w ziemi (zapewnia to stabilność i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi). Część słupka pozostaje na powierzchni, co ułatwia dostęp do niego w przypadku konserwacji, rozbudowy sieci albo naprawy.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i zabezpieczenia dostępu do wrażliwych komponentów, słupki wyposaża się w zamki pozwalające na kontrolowany dostęp jedynie osobom uprawnionym. Dzięki temu zapobiega się przypadkowym uszkodzeniom albo manipulacjom.

 

Słupki światłowodowe to kluczowy element infrastruktury sieci światłowodowych, umożliwiający poprawną dystrybucję optycznych sygnałów do abonentów. Ich funkcjonalność oraz solidna konstrukcja sprawiają, że stanowią one niezbędny element rozbudowanych telekomunikacyjnych sieci, zapewniając niezawodne połączenia optyczne.

 

News Drukarki etykiet Zebra - dlaczego warto je wybrać?

Drukarki etykiet służą do drukowania etykiet przy wykorzystaniu metody termicznej lub termotransferowej. Najczęściej wykorzystywane są do druku etykiet samoprzylepnych.

Wybór odpowiedniej drukarki etykiet ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania marki. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drukarek etykiet Zebra, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością na długie lata. czytaj więcej

News Najlepsze produkty dla telekomunikacji - co wybrać?

W dzisiejszych czasach telekomunikacja jest niezbędna do prowadzenia właściwie każdej działalności gospodarczej. To bowiem właśnie dzięki niej możliwe jest odbywanie jakiejkolwiek komunikacji na odległość. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien postawić na najlepsze rozwiązania dla telekomunikacji. Sprawdźmy się więc, jakie produkty telco warto wybrać oraz dowiedzmy się, dlaczego warto to zrobić. czytaj więcej

News BLIK - co to jest? W jaki sposób działa?

BLIK jest nowoczesnym, polskim standardem mobilnych płatności, który potrafi ułatwić życie wielu milionom ludzi począwszy od roku 2015. Dostarcza przy tym sporo przełomowych rozwiązań, takich jak choćby przelewy na numer telefonu, wypłaty gotówki z bankomatów bez zastosowania karty czy też łatwe oraz szybkie płatności przy wykorzystaniu płatniczych terminali. Spore rozpowszechnienie systemu sprawia, iż skorzystać z niego może w praktyce każdy z klientów instytucji mających uniwersalny profil. Cały czas dołączają do niego także następne banki. czytaj więcej

News Jakie etui na telefon zapewnia najlepszą ochronę urządzeń mobilnych?

Etui na telefon odgrywa bardzo dużą rolę dla właścicieli smartphonów. I to nie bez powodu! Przyczyn jest co najmniej kilka. Wbrew pozorom pokrowiec nie tylko pełni funkcję estetyczną, która odpowiada za ciekawy design urządzenia, ale przede wszystkim praktyczną. Dzięki odpowiednio dobranemu case’owi poziom ochrony telefonu znacznie wzrasta. Jak sprawić, by urządzenie mobilne było jeszcze lepiej chronione niż dotychczas? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury! czytaj więcej

News BlueStacks - co warto o nim wiedzieć?

Wydawać się może, że niektóre aplikacje są przeznaczone tylko i wyłącznie na system operacyjny Android i nie ma możliwości, aby uruchomić je w środowisku Windows. Okazuje się, że jest pewne obejście tego problemu. Pozwalają na to tak zwane emulatory Androida, a jednym z najpopularniejszych jest BlueStacks. Co warto o nim wiedzieć? czytaj więcej