Jaki procesor wybrać w 2024?
News

Jaki procesor wybrać w 2024?

19.05.2024
Procesor jest kluczowym elementem nie tylko komputerów stacjonarnych, ale także smartfonów, tabletów, serwerów, systemów wbudowanych, takich jak samochody, sprzęt AGD, urządzenia medyczne i wiele innych. To serce systemu, odpowiedzialne za wykonywanie wszystkich operacji i zarządzanie komponentami.

Dzięki procesorowi urządzenie działa, a my możemy cieszyć się wieloma możliwościami. Szczególnie osoby, które potrzebują silnego sprzętu, zastanawiają się, jaki procesor wybrać. Sprawdzamy więc, jakie cechy są istotne i na co zwracać uwagę.

Główne funkcje procesora:

Aby wybrać procesor najlepszy dla siebie, trzeba poznać jego możliwości i dopasować je do potrzeb. Najważniejsze funkcje procesora to:

  1. odczytywanie i interpretacja instrukcji z pamięci komputera, a następnie je wykonanie ich;

  2. zarządzanie pamięcią - koordynacja przepływu danych między różnymi jednostkami pamięci;

  3. przetwarzanie danych: wykonywanie obliczeń arytmetycznych i logicznych.

Jeśli wykonujemy wiele operacji, ważna jest wydajność procesora, a dla grafików i graczy duże znaczenie ma zintegrowany układ graficzny, który wpływa na jakość obrazu i wytrzymałość matrycy.

Na co zwracać uwagę, wybierając procesor?

To, jaki procesor wybierzemy zależy od tego, co najczęściej robimy na komputerze. Do codziennego użytku najczęściej wybierane są procesory intel celeron. Są doskonałe dla mniej wymagających użytkowników. Jednak zwykle nie wystarczają osobom, które wykorzystują komputer do grania lub pracy przy obróbce wideo lub zdjęć.

 

Wtedy potrzebny jest bardziej wydajny procesor, a znaczenie zaczynają mieć parametry techniczne, takie jak: liczba rdzeni, częstotliwość taktowania, pojemność pamięci RAM, pamięć podręczna i dodatkowe technologie. Jeśli nie planujesz korzystać z osobnej karty graficznej, zwróć uwagę na obecność zintegrowanego układu graficznego - to charakteryzuje najczęściej procesory AMD.

 

Upewnij się też, że wybrany procesor jest kompatybilny z płytą główną twojego komputera. Sprawdź wymagania dotyczące gniazda procesora (np. LGA 1200, AM4).

Jaki procesor do gier?

Procesory dla graczy to kluczowy element w budowie gamingowych konfiguracji komputerowych. Jednym z najlepszych procesorów do gier nowej generacji jest Intel Core i5-12600K, z uwagi na swoje imponujące specyfikacje. Wyposażony jest w 10 rdzeni (w tym 6 rdzeni i 4 wątki) oraz pamięć podręczną o pojemności 16 MB Intel Smart Cache, co świadczy o dużej mocy procesora. Dzięki bazowej częstotliwości 3.7 GHz, którą można dynamicznie podnieść do 4.9 GHz dla jednego rdzenia, procesor ten gwarantuje płynne działanie nawet w najbardziej wymagających grach.

 

Co więcej, zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 770 pozwala na płynną rozgrywkę w mniejszych tytułach lub jako zapasowy środek awaryjny. Tym, co czyni procesor Intela jeszcze bardziej atrakcyjnym dla graczy, jest połączenie ceny i wydajności. W porównaniu z konkurencyjnymi modelami, Intel Core i5-12600K oferuje imponującą moc obliczeniową w stosunkowo przystępnej cenie.

Procesor AMD do obróbki zdjęć i filmów

Grafik i montażysta to osoby, których słaby procesor nie interesuje. Przy tak wymagających zadaniach potrzeba wysokiej wydajności. Mniej wydajny procesor może nie poradzić sobie z dużą ilością obliczeń. Szybszy procesor pozwoli szybciej skończyć pracę. Wadą będzie też brak zintegrowanego układu graficznego.

 

W tym przypadku procesory Intela mogą sobie nie poradzić i nie będziemy w stanie pracować. Lepiej postawić na procesory AMD Ryzen 5 lub 7. Modele Intel są mniej wydajne, a pobór energii może wzrosnąć.

Wybór procesora - podsumowanie

Jeśli używamy komputera do wymagających zadań, to potrzebujemy dobrego procesora. Wysoką wydajność rozpoznać możemy po liczbie rdzeni i karcie graficznej. Przy poszukiwaniach może pomóc ranking procesorów 2024. Znajdziesz tam najlepsze procesory wybierane przez użytkowników wraz z ich specyfikacją. Znając swoje potrzeby, łatwo porównasz wiele modeli takich jak AMD Ryzen 5, Turbo, a także Intel Core. W ten sposób szybko znajdziesz najmocniejsze procesory na rynku.

 

News Jak przyspieszyć proces pakowania przesyłek w swojej firmie?

Zakupy przez Internet klientom wydają się niezwykle proste. Wystarczy chwila aby znaleźć produkty, które chce się zakupić, zapłacić i dostać informacje na temat wysyłki zamówienia. Ze względu na to, jak bardzo prosty i szybki jest to proces firmy muszą znaleźć sposoby, pozwalające na błyskawiczne pakowanie i wysyłanie produktów. Ponadto istotne jest także dbanie o bezpieczeństwo przesyłek, które mogą przecież ulec uszkodzeniu w procesie doręczania. Foliopaki kurierskie to rozwiązanie które posiada wszystkie pozytywne cechy, sprawiające, że zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci są z niego zadowoleni. czytaj więcej

News Czy tablet może pomóc w pracy biurowej?

Notebooki na dobre weszły do typowego asortymentu różnego rodzaju biur – zastąpiły tym samym komputery stacjonarne. Teraz jednak na rynku pojawił się nowy gracz – tablet. Chociaż posługujemy się nimi od lat, to dotychczas raczej tylko do użytku prywatnego. Czy tablety mogą przydać się też podczas pracy biurowej? czytaj więcej

News Szybki internet w Krakowie – który wybrać?

Mieszkańcy Krakowa mają do wyboru liczne oferty internetu stacjonarnego. Jak w gąszczu operatorów wybrać tego najlepszego? czytaj więcej

News Czym się kierować przy wyborze telefonu?

Zamierzasz kupić nowy telefon i zastanawiasz się, jaki model wybrać? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze smartfona. czytaj więcej

Case Study Centrala telefoniczna w nowym budynku przychodni lekarskiej

Budowa nowego budynku, to nie tylko nowe ściany, to także nowa infrastruktura, również telekomunikacyjna. Jaką technologię komunikacji wybrać? W nowych budynkach nie stosuje się już kabli telefonicznych, dlatego cała infrastruktura to komunikacja przez IP. czytaj więcej