Jaki dron kupić, rozpoczynając swoją przygodę z lataniem?
News

Jaki dron kupić, rozpoczynając swoją przygodę z lataniem?

31.08.2022
Wybór pierwszego drona nie jest łatwym zadaniem. Rynek oferuje bowiem szeroki wachlarz możliwości, a różnice w cenach mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z lataniem, często inwestują w tańsze konstrukcje, które w razie potencjalnego uszkodzenia będzie można z łatwością wymienić na nowe modele. Z drugiej strony, w przypadku tanich dronów nie uświadczymy wielu ciekawych funkcji. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?

Cena i specyfikacja

Drony dostępne na rynku mają mnóstwo zastosowań. Najtańsze modele dostępne już od kilkuset złotych to konstrukcje dedykowane przede wszystkim osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sterowaniem dronami. Większość z nich nie posiada na swoim pokładzie nawet kamery i innych funkcji czyniących z drona coś więcej aniżeli urządzenie służące do latania w powietrzu. Takie drony - zabawki przydają się jednak zwłaszcza na początku nauki, gdy bardzo łatwo uszkodzić drona , np. wlatując nim w drzewo czy budynek.

 

Droższe modele wyposażono już nie tylko w wysokiej rozdzielczości kamery, ale również w specjalne czujniki i szereg innych rozwiązań, które ułatwiają sterowanie i rejestrowanie obrazu. Mowa tutaj nie tylko o dronach konsumenckich, ale również wojskowych czy rolniczych, które mogą m.in. przenosić ogromne ciężary, automatycznie podlewać uprawy rolne, pomagać w poszukiwaniu zaginionych osób czy przestępców, neutralizować wrogie obiekty i wiele, wiele więcej. Dla przeciętnego konsumenta najważniejszy jest jednak zasięg (jest to odległość na jaką dron może się oddalić), czas lotu na baterii, jakość kamery czy intuicyjność sterowania. Warto też pamiętać, że drony przekraczające 25 kg masy mogą być sterowane wyłącznie przez osoby posiadające specjalne certyfikaty.

Jakiego drona wybrać na początek?

Dobrym pomysłem może być zakup UGO Zephir 3. Model ten nie posiada wbudowanej kamerki, ale jest bardzo tani i łatwy w obsłudze. Dzięki niemu można szybko i skutecznie opanować sztukę latania w przestworzach, by z czasem zainwestować w lepszy sprzęt — taki jak np. DJI Mavic Mini / Mini 2.

 

DJI Mini 2 to jeden z najlepszych małych dronów na rynku i zdecydowanie jeden z najpopularniejszych modeli. Jest on już nieco droższy, ale oferuje znacznie więcej funkcji. Mowa o czasie lotu do 31 minut, zasięgu ponad 6 kilometrów, kamerce z rozdzielczością 4K czy łączności radiowej (OcuSync). Dzięki niewielkim rozmiarom można go z łatwością zabrać na wakacje, by nagrać szereg niesamowitych ujęć z powietrza.

 

Dla dziecka w formie zabawki warto pomyśleć nad modelem Syma X26. To tani, ale dość ciekawy model, który posiada system wykrywania i unikania przeszkód. Trudniej go zatem uszkodzić, a dzięki niewielkim rozmiarom i zwrotności, idealnie nadaje się na początek nauki. Syma X26 może utrzymać się w powietrzu do 6 minut i odlecieć na odległość około 70 metrów.

 

Przed ostatecznym wyborem drona zawsze dobrze jest dokładnie sprawdzić jego specyfikacje i zapoznać się z recenzjami oraz opiniami innych użytkowników, w czym pomocny może być internetowy sklep z dronami.