Jak zostać programistą? Najlepsze sposoby na zdobycie wymarzonej pracy
News

Jak zostać programistą? Najlepsze sposoby na zdobycie wymarzonej pracy

25.05.2023
Praca programistów jest wymagająca, lecz świetnie płatna. Dla wielu atutem są nie tylko atrakcyjne zarobki programisty, ale i praca zdalna. Chcąc zacząć wykonywać ten zawód od zera, można wybrać kilka podstawowych ścieżek dopasowanych do konkretnych oczekiwań. Sprawdź nasze rady!

Czym zajmuje się programista? Jakimi językami się posługuje najczęściej?

Programiści to ogólne określenie wszystkich osób zajmujących się zawodowo tworzeniem kodów do programów komputerowych. Do tego zadania niezbędna jest znajomość jednego lub kilku specjalistycznych języków programowania. Obecnie dobrze opłacani programiści posługują się takimi jak:

  • C
  • C++
  • Java
  • JavaScript
  • Python

To najpopularniejsze z używanych języków programowania, warto mieć jednak na uwadze, że występują wersje bardziej niszowe. Wiele zależy od zadań, jakie czekają na programistów w ramach codziennej pracy, a te mogą być bardzo zróżnicowane – od udziału w budowie stron internetowych, przez wsparcie e-commerce, po projektowanie nowych funkcjonalności aplikacji mobilnych czy działania związane z grywalizacją i projektami gamingowymi.

 

Szukając kluczowych kompetencji wymaganych przez pracodawców, warto zapoznać się z ofertami pracy dostępnymi na GoWork. Dzięki temu będzie można bez trudu zorientować się, jakie umiejętności i języki programowania są obecnie poszukiwane.

Jakie wymagania wobec programistów mają pracodawcy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać programistą, pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się wymaganiami pracodawców. Ze względu na coraz większą popularność tej branży, cierpi ona na przesyt osób chcących rozpocząć swoją karierę bez żadnego przygotowania.

 

Ze względu na specyfikę branży, podstawowym wymogiem jest biegła znajomość języka angielskiego, niezależnie od tego, gdzie zlokalizowana jest firma. Kompetencje techniczne oczekiwane przez pracodawców to między innymi perfekcyjna znajomość co najmniej jednego języka programowania. W wielu projektach wymagania mogą być szersze. Zazwyczaj dyplom uczelni wyższej nie jest konieczny, aby spełniać podstawowe wymagania na programistę, ale dobrym sposobem przedstawienia swoich kompetencji jest portfolio lub prawidłowo wykonane zadanie rekrutacyjne.

Czy warto iść na studia związane z programowaniem, czy wystarczy zacząć od kursów?

Czy wymagania na programistę obejmują dyplom uczelni wyższej? Chcąc znaleźć dobrze płatną pracę w tej branży, nie ma potrzeby ukończenia studiów - zwłaszcza w przypadku stanowisk juniorskich, ale również specjalistycznych.

 

Zazwyczaj konieczność pokazania takiego dyplomu jest stawiana przed kandydatami na osoby zarządzające zespołem. Wtedy brak takich uprawnień może utrudniać awans lub zmianę pracę. Niemniej jednak programiści niemający tak ukierunkowanych ambicji, nie muszą się tego obawiać. Liczą się umiejętności, nabyte doświadczenie i umiejętność organizacji pracy.

Czym junior bez doświadczenia może przekonać do siebie pracodawcę?

Wysokie zarobki programisty, wygodna praca zdalna oraz szerokie możliwości rozwoju to aspekty, które przyciągają zarówno młodych ludzi, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w karierze zawodowej, jak i osoby chcące się radykalnie przebranżowić.. Żeby zostać juniorem, zazwyczaj nie ma potrzeby legitymować się dyplomem magistra, czy kilkuletnim doświadczeniem.

 

Chcąc przekonać do siebie pierwszego pracodawcę, trzeba przedstawić mu swoje mocne strony, które długofalowo przełożą się na kompetencje. Świetnie w tym celu sprawdzi się dobrze przygotowane portfolio, nawet jeśli zawiera jedynie projekty wykonywane hobbistycznie po godzinach, w ramach kursu lub programistycznego bootcampu. W CV młodego programisty dobrze prezentują się również szkolenia i konferencje. Warto być aktywnym i nie ograniczać się jedynie do wiedzy teoretycznej, nawet na początku kariery.

 

Programiści to osoby nieustannie poszukiwane na rynku pracy, zarówno krajowym, jak i światowym. Z tego względu wiele osób wybiera tę ścieżkę edukacji i kariery. NA uwadze warto mieć również fakt, że jest to bardzo dynamiczna branża, wymagająca nieustannego poszerzania swoich kompetencji.

 

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszego operatora?

Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.

Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej

News 5 wskazówek, jak stworzyć szybką i zoptymalizowaną stronę internetową

Jeśli chcemy, żeby naszą stronę internetową odwiedzało jak najwięcej użytkowników i żeby łatwo było znaleźć ją w wyszukiwarce, powinniśmy zadbać o to, aby spełniała kryteria wymienione we Wskazówkach dla Webmasterów Google. czytaj więcej

News Polubienia na FB - czy można je kupić?

Facebook niemal całkowicie zawładnął światem biznesu. Trudno byłoby znaleźć dzisiaj firmę, która nie posiada własnego konta na FB. Co właściwie dają polubienia strony i czy w ogóle warto kupić polubienia FB? Jak działa taka usługa i jak wprowadzić ją na facebooku typu fanpage? czytaj więcej

News 5 Idealnych Miejsc do Poszukiwania Pracy

Poszukujesz pracy? Zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć najlepsze oferty dopasowane do Twoich umiejętności i doświadczenia? Sprawdź nasze propozycje idealnych miejsc do poszukiwania nowej pracy. czytaj więcej