Jak założyć bloga na Wordpressie?
News

Jak założyć bloga na Wordpressie?

14.08.2020
Blogowanie od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością, dlatego też coraz większa liczba osób rozważa możliwość założenia własnego bloga. Obecnie najpopularniejszym systemem wykorzystywanym do tworzenia blogów jest WordPress będący oprogramowaniem typu GNU (General Public License), co oznacza, że korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Z tego też względu z możliwości założenia bloga dzięki WordPress zaczyna korzystać coraz większa liczba osób, które chciałyby wyrażać swoje opinie i przemyślenia na wybrane tematy. Jak jednak założyć bloga? Z poniższym poradnikiem z pewnością wszystko przebiegnie sprawnie i szybko.

Kilka słów o WordPress

WordPress to oprogramowanie, które może zainstalować każda osoba bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Platforma oferuje swoim użytkownikom szereg darmowych szablonów (można je bez problemu modyfikować) oraz wtyczek, które umożliwiają dodanie nowych funkcji na stronę. To właśnie dzięki ogromnemu wyborowi wtyczek WordPress może poszczycić się sporą popularnością, gdyż blogi zakładane na tej platformie mogą w związku z tym rozwijać się w przeróżnych kierunkach.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, iż obecnie w sieci działają dwie platformy Wordpress, a mianowicie Wordpress.com. Aby rozpocząć blogowanie na Wordpress, konieczne jest posiadanie własnej domeny oraz hostingu, z kolei w przypadku Wordpress.com nie jest to wymagane (korzysta się wówczas z platformy udostępnionej przez Wordpress, jednak w nazwie bloga figuruje wówczas subdomena wordpress.com). Dla blogerów rozpoczynających swoją przygodę z blogowaniem zalecane jest korzystanie z platformy Wordpress.com, gdyż nie wymaga to wówczas posiadania specjalistycznej wiedzy.

 

Jak założyć bloga na Wordpressie?

Jak założyć bloga na Wordpress?

Założenie bloga na platformie Wordpress nie jest wcale tak skomplikowanego, jakby się to mogło wydawać, a jedyne czego będziemy do tego potrzebować jest komputer, dostęp do internetu, a także adres e-mail i kilkadziesiąt minut wolnego czasu. Do wyboru są dwie opcje - jeżeli chcesz założyć bloga na własnej domenie i hostingu - postępuj według poradnika np. na portalu Pracawsieci.net. Drugą opcja jest założenie bloga na platformie Wordpress - jest to szybsze jednak mamy nieco ograniczone możliwości. Jeżeli wybierzesz drugą opcje należy wejść na stronę wordpress. klikając nastepnie w okienko: start your website.

W pierwszym kroku należy utworzyć konto na platformie, podając swój adres e-mail, nazwę użytkownika oraz hasło. W następnym kroku należy wybrać zakres tematyczny swojego bloga, dlatego też już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, o czym chcielibyśmy pisać (uroda, zdrowie, podróże, polityka itp.). Gdy wybierzemy już jedną z dostępnych opcji, zostaniemy przekierowani na stronę panelu służącego do wyboru wyglądu strony głównej, który w każdym momencie może zostać zmieniony. Do wyboru mamy aż trzy opcje a wybór tej odpowiedniej uzależniony jest głównie od naszych preferencji. Tak jak zostało wspomniane powyżej, jeśli dany typ wyglądu naszej strony z czasem przestanie nam się podobać, to bez problemu będziemy mogli go zmienić.

W kolejnym kroku musimy zdecydować się na wybór motywu, czyli zbioru plików, które tworzą razem funkcjonalność oraz wygląd strony przeznaczonej do blogowania. Na stronie Wordpress mamy do wyboru kilkadziesiąt przeróżnych motywów, które są całkowicie bezpłatne (dostępne są również płatne motywy, jeśli jednak nie chcemy wydawać ani złotówki na założenie bloga, to nie musimy z nich korzystać). Podobnie jak w przypadku wyglądu strony głównej motyw może być zmieniany wtedy, gdy po prostu będziemy mieli na to ochotę. Jeżeli chciałbyś założyć bloga na własnym hostingu - np. na rankinghost.pl znajdziesz tanie hostingi od 2.55 zł / m-c.

Gdy zdecydujemy się już na wygląd strony głównej oraz zastosowany w niej motyw, musimy wybrać nazwę naszego bloga. Niezależnie od tego, czy będzie ona naszym imieniem i nazwiskiem, czy też jakąś wymyśloną przez nas nazwą, to adres zawsze będzie miał końcówkę Wordpress (na platformie Wordpress wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ adres ma jedynie końcówkę pl., com. lub inną, na jaką się zdecydujemy, jednak wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów). W ostatnim kroku musimy wybrać plan (bezpłatny lub płatny) i nasz blog jest już niemal w pełni gotowy.

Jak widać, założenie bloga na platformie WordPress nie jest wcale takie trudne, gdyż w każdym kroku jesteśmy informowani o tym, co powinniśmy zrobić, czy też wybrać. Jeśli w przyszłości będzie nam zależało na rozwinięciu naszego bloga, to wówczas możemy zdecydować się na założenie własnej domeny i hostingu oraz przeniesienie naszego bloga na Wordpress