Jak wybrać płytę główną do komputera? Porady
News

Jak wybrać płytę główną do komputera? Porady

24.02.2020
Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów składowych komputera. Jej zadaniem jest zapewnienie płynności pracy poprzez odpowiednią komunikację z wszystkimi jego podzespołami. Musi być ona kompatybilna z całością sprzętu. Przy zakupie warto więc kierować się odpowiednimi parametrami.

Jakie są rodzaje płyt głównych?

Płyta główna występuje w wielu rodzajach, różniących się rozmiarem, gniazdem na procesor oraz chipsetem. Najpopularniejsze formaty płyt głównych to: Extended ATX (największe na rynku, o wymiarach 305 × 330 mm), ATX (standardowy rozmiar, czyli 305 × 244 mm), Micro ATX (o znacznie zmniejszonych wymiarach 244 × 244 mm) oraz Mini lTX (najmniejsze na rynku, o wymiarach 170 × 170 mm).

 

Płyta główna, która zawiera pakiet rozszerzeń oraz wsparcie dla takich technologii, jak Bluetooth czy Wi-Fi, określana jest także jako „domowa chmura”.

Czym kierować się podczas zakupu płyty głównej?

Poza formatem płyty głównej, równie istotne jest określenie rodzaju zamontowanego w niej złącza oraz typu gniazda procesora. Aby jednak podjednostka ta działała sprawnie i wydajnie, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, w tym:

  • BIOS – czyli podstawowy system wejścia-wyjścia, odpowiedzialny za sprawne działanie podzespołów systemu operacyjnego. Najtańsze modele pozwalają na zarządzanie podstawowymi funkcjami, m.in. bootowaniem, konfiguracją określonych jednostek czy też prawidłowym funkcjonowaniem myszy komputerowej. Jeśli podczas pracy komputera pojawiają się błędy, BIOS ma za zadanie poinformować użytkownika odpowiednim sygnałem dźwiękowym lub komunikatem wyświetlonym na ekranie monitora;
  • układy zintegrowane – płyty główne wyposażone w odpowiednie karty zintegrowane, w tym dźwiękowe, graficzne i sieciowe, nie cieszą się zbyt dużą wydajnością, jednak dobrze sprawdzają się w przypadku podstawowych operacji, na użytek domowy lub biurowy;
  • rodzaj zasilania – to m.in. od niego zależy wytrzymałość sprzętu. Obecnie dostępne są dwa rodzaje zasilania: 20- oraz 24-pinowy. Do celów domowych w zupełności wystarczy zasilanie 20-pinowe;
  • chłodzenie – klasyczne radiatory doskonale sprawdzają się w przypadku osobistych laptopów. Bardziej zaawansowane modele pracują na rozbudowanym systemie.

 

Wybierając płytę główną, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jej przeznaczenie, liczbę portów i złączy. Kluczowe jest także dopasowanie chipsetu do parametrów użytkowych i typu procesora oraz rodzajów obsługiwanych technologii.

 

Drogie płyty główne przeznaczone są do bardziej zaawansowanych zadań. Z myślą o rozszerzonych układach, warto rozważyć m.in.: socket typu OC, guard-pro (który ma na celu ochronę sprzętu przed obciążeniem), TUF components (świadczący o wzmocnionych materiałach, z których stworzono sprzęt) oraz killer Ethernet (z szybkim portem LAN).

News Jak otworzyć biznes w sieci internetowej?

Wiele się mówi o firmach działających, w sieci, o przenosinach sklepów stacjonarnych do sieci internetowej. Czy internet jest swego rodzaju remedium na problemy firm wynikające z pandemii i postępującej cyfryzacji naszej cywilizacji? Na pewno w jakiś sposób tak. Czy każdy może swój sklep stacjonarny przenieść do świata internetu? To już nie jest takie proste. czytaj więcej

News Czym zajmuje się agencja interaktywna?

Agencja interaktywna stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. O ile większość z nas bez kłopotu odpowie na pytanie, czym zajmuje się agencja reklamowa, o tyle temat agencji interaktywnej wydaje się bardziej skomplikowany. Dowiedz się, czym jest ta specjalistyczna firma i kto skorzysta z jej usług.

1. Agencja interaktywna - co to jest?
2. Dla kogo agencja interaktywna?
3. Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszy telefon do 1000 zł? – wszystko, co trzeba wiedzieć

Smartfony z przedziału cenowego do 1000 złotych są jednymi z najczęściej wybieranych modeli na rynku. Trudno się temu dziwić, gdyż niejednokrotnie przystępna kwota przekłada się na wysoką funkcjonalność urządzenia, z którego przeciętny użytkownik będzie w pełni zadowolony. Co jednak istotne, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby zawsze kupić najlepszy telefon do 1000 zł.

1. Wybór producenta.
2. Możliwości najlepszego telefonu do 1000 zł.
3. Przydatne udogodnienia.
4. O czym jeszcze warto pamiętać? czytaj więcej