Jak stworzyć kampanię SMS zgodną z modelem AIDA?
News

Jak stworzyć kampanię SMS zgodną z modelem AIDA?

24.11.2022
AIDA to jedna z najstarszych i najpopularniejszych formuł stosowanych w copywritingu. Najczęściej spotyka się ją w dłuższych treściach, takich jak blogi, teksty na strony internetowe czy mailingi. Jednak nawet w 160 znakowym SMS-ie odgrywa niezwykle ważną rolę. Jak ją wykorzystać przy pisaniu? Sprawdźmy!

Czym jest model AIDA?

Zanim przełożymy działanie modelu AIDA na komunikację SMS, przypomnijmy, czym on jest. AIDA obrazuje poszczególne etapy, na których aktualnie przebywa klient. Sam skrót możemy rozwinąć w następujący sposób:

  • A: attention, czyli przyciągnięcie uwagi odbiorcy,
  • I: interest, czyli zainteresowanie ofertą,
  • D: desire, polegające na wzbudzeniu pożądania związanego z zakupem,
  • A: action, zachęcenie odbiorcy do wykonania konkretnego działania.

Dobrze wdrożona formuła AIDA przynosi firmom wymierne korzyści. Już w samej teorii pozwala ona na przekonanie klienta do zakupu. I to przy pomocy tylko 4 kroków! Zwiększa sprzedaż, przyciąga nowych klientów, a co najważniejsze zatrzymuje stałych, budując między nimi a marką wiążącą i przyjazną relację.

Przełóżmy więc model AIDA na komunikację SMS.

Attention, czyli tu jestem

Marketing SMS to idealny sposób, aby na bieżąco uczestniczyć w życiu klienta i przypominać mu o istnieniu Twojej marki. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w zbyt nachalny sposób. Wysyłaj wiadomości o ludzkich porach i stosuj testy A/B, aby sprawdzić, kiedy Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni.

 

Zadbaj również o umieszczenie nazwy nadawcy zamiast numeru telefonu. Dzięki temu Twoi odbiorcy od razu będą wiedzieli, kto kryje się za wysłanym komunikatem. A Ty jako firma zbudujesz z nimi bliższą więź.

Interest — interesuje mnie to

Choć SMS odnotowują 98% współczynnik otwarć, nie oznacza to, że są czytane od deski do deski. Niektóre z nich — takie, które nie wpisują się w nasze zainteresowania — szybko otwieramy i zamykamy zarazem. Jeśli stanie się to z Twoją wiadomością, szanse na skuteczność kampanii stają się bliskie zeru. Co więc możesz zrobić?

 

Przede wszystkim zadbaj o pierwsze zdanie w SMS-ie. Może nie jest ono widoczne w całości w aplikacjach do wiadomości, ale już kilka źle napisanych pierwszych słów, może zniechęcić do kliknięcia. To jednak nie wszystko. Konieczne jest również prawidłowe targetowanie odbiorców, np. z pomocą aplikacji dostępnej na stronie https://smscenter.pl/, a także wysyłanie ciekawych rabatów, indywidualnych kodów rabatowych czy ofert specjalnych.

Desire — chcę to kupić

Wywołanie pożądania jest znacznie trudniejsze od samego zainteresowania klienta. W SMS marketingu najlepiej sprawdzają się treści ograniczone czasowo — należy jednak wskazać datę zakończenia promocji. Podobny wpływ na pożądanie u klientów będą miały akcje związane z ograniczoną ilością produktów lub osób mogących wziąć udział w promocji.

 

Możesz także oprzeć swoją wiadomość na akcji specjalnej i do każdego zamówienia złożonego w określonym terminie dosyłać atrakcyjne gratisy.

Action — kupuję!

To już ostatni element wiadomości — i właściwie najważniejszy. Bez odpowiedniego, krótkiego i konkretnego call to action cała Twoja kampania po prostu nie będzie działać. Zadbaj więc o to, aby powiedzieć klientowi, co ma zrobić. Możesz do tego wykorzystać klasyczne zwroty, np. „Sprawdź teraz” lub też wrzucić w wiadomości link odsyłający do pełnej oferty na stronie internetowej.

 

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News Jak słuchać muzyki - zobacz 3 sposoby

Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, pomaga również zrelaksować się oraz umilić wolny czas. Pytanie tylko w jaki sposób jej słuchać, tak aby było to dla nas jak najbardziej wygodne i sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. Przedstawiamy trzy proste sposoby. czytaj więcej

News 5 wskazówek, jak stworzyć szybką i zoptymalizowaną stronę internetową

Jeśli chcemy, żeby naszą stronę internetową odwiedzało jak najwięcej użytkowników i żeby łatwo było znaleźć ją w wyszukiwarce, powinniśmy zadbać o to, aby spełniała kryteria wymienione we Wskazówkach dla Webmasterów Google. czytaj więcej

News Narzędzia do projektowania 3D – zautomatyzowana budowa szaf sterowniczych i rozdzielnic

Szafy sterownicze to element automatyki umożliwiający wdrażanie nowoczesnej koncepcji przemysłu 4.0 w wielu branżach, od automatyki budynku po automatyzację innych procesów przemysłowych. Budowa sterowników kontrolujących funkcjonowanie urządzeń coraz częściej wymaga indywidualnego podejścia. Nowe technologie i bezprzewodowa komunikacja pozwoliły na odejście od koncentracji układów sterowania w centralach integrujących wszystkie moduły. Zamiast tego obecnie dużo częściej stawia się na budowę szaf sterowniczych, automatyzujących funkcjonowanie poszczególnych urządzeń lub układów. czytaj więcej

News Czym jest MIX BOX dla dziecka?

Każda okazja jest dobra, by sprezentować dziecku nowy telefon. MIX BOX od T-Mobile to oferta, dzięki której można zyskać nowoczesny smartfon z dobraną do niego ofertą MIX. Poznaj szczegóły oferty MIX BOX od T-Mobile. czytaj więcej