Jak skonfigurować GA4?
News

Jak skonfigurować GA4?

29.03.2024
Umiejętność wyciągania wniosków z analizy danych dotyczących użytkowników naszej witryny internetowej to istotna kwestia dla osób, które chcą rozwijać swoją firmę i zwiększać jej przychody. Jednym z narzędzi pozwalających nam na pozyskiwanie takich informacji, jest Google Analytics. Podejmowanie decyzji opartych na analizie danych w GA4 wymaga jednak właściwego wdrożenia i skonfigurowania tego narzędzia. Jeżeli nie przeprowadzimy takich działań w sposób prawidłowy, wówczas otrzymane dane nie będą dla nas wartościowe i nie będą miały istotnego wpływu na poprawę funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa. Jak więc skonfigurować GA4? Podpowiadamy.

Czym wyróżnia się GA4?

Google Analytics to bezpłatne narzędzie, które udostępniane jest przez Google i służy ono do analityki internetowej, mierzenia ruchu, a także monitorowania zachowań użytkowników na stronach i w sklepach internetowych. Rejestrowanie i analizowanie danych za pomocą GA4 może wpłynąć pozytywnie na strategię marketingu cyfrowego, zwiększenie ruchu na stronie, a także liczbę oraz wartość konwersji. Nowa wersja GA wyróżnia się poprawionym modelem prezentowania danych, który jest oparty na zdarzeniach i skupia się na zachowaniach użytkowników oraz ścieżkach konwersji. GA4 lepiej prognozuje przyszłe działania użytkowników i zbiera dane, które pozwalają na realne odtworzenie ścieżki zakupowej klienta.

 

W jaki sposób należy skonfigurować Google Analytics 4?

Wdrożenie GA4 za pomocą Google Analytics Universal wymaga konfiguracji. W tym celu powinniśmy skorzystać z asystenta konfiguracji Google Analytics. Jak przebiega więc konfiguracja GA4? Najpierw należy zalogować się na swoje konto Google Analytics i otworzyć zakładkę panelu administracyjnego. To w nim można utworzyć nową usługę. W kolumnie usługa należy wybrać “Universal Analytics” i kliknąć: “asystent konfiguracji usługi Google Analytics 4”. Następnie w sekcji “chcę utworzyć nową usługę Google Analytics 4”, należy kliknąć “rozpocznij”, a następnie “utwórz usługę”.

 

Po prowadzeniu tych kroków utworzone zostanie konto GA4 i skopiowane zostaną dane z Google Analytics Universal do nowej wersji narzędzia. Włączy się także zaawansowany pomiar GA4 i utworzy nowe połączenie między usługą Google Universal i GA4. Po zakończeniu tego procesu powinien pojawić się nam komunikat: udało się połączyć usługi.

 

Konfiguracja zbieranych danych w GA4

Żeby GA4 mogło zbierać dane, musimy przeprowadzić konfigurację strumieni danych. W tym celu musimy dodać źródła, z jakich to narzędzie ma je pozyskiwać. Powinniśmy więc przejść do zakładki “administracja” - “strumienie danych” i wybrać platformy, które nas interesują. W każdej opcji powinniśmy dodać także nazwę strumienia. Domyślnie włączony będzie w konfiguracji danych z sieci pomiar zaawansowany, który pozwala na pozyskiwanie informacji z wyświetlania strony, przewinięć, interakcji czy pobrań pliku.

 

Jeżeli chcemy skonfigurować ustawienia zbieranych danych w GA4, wówczas musimy wejść w zakładkę “administracja” - “usługa” - “zbieranie danych”. Opcja ta pozwala na analizowanie zachowań odbiorców, którzy korzystają z naszej witryny z różnych urządzeń. Dodatkowo narzędzie to wykorzystuje dane, które pozyskuje zarówno z usług Google, YouTube, jak i sieci reklamowej.

 

Implementacja kodu GA4

Kolejnym krokiem, który musimy przeprowadzić, wdrażając Google Analytics 4, jest implementacja kodu. Żeby GA4 mogło zbierać dane ze strony, musimy połączyć to narzędzie za pomocą specjalnego kodu śledzącego. Mamy kilka opcji na jego zaimplementowanie. Pierwszą z nich jest dodanie kodu GA4 przy pomocy Google Tag Managera. Kolejną jest dodanie kodu GA4 w kodzie HTML strony. Mamy możliwość również dodania nowej dyrektywy do obecnego kodu Universal Analytics lub wykorzystania biblioteki gtag.js Universal Analytics. GA4 pozwala też na zarządzanie dostępem i ograniczeniami do szczegółowych danych na poziomie konta oraz usługi. Odbywa się to poprzez przepisywanie określonych ról. Żeby to zrobić, wystarczy wejść w zakładkę “administracja”, a następnie w opcje zarządzania.

 

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News Jak słuchać muzyki - zobacz 3 sposoby

Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, pomaga również zrelaksować się oraz umilić wolny czas. Pytanie tylko w jaki sposób jej słuchać, tak aby było to dla nas jak najbardziej wygodne i sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. Przedstawiamy trzy proste sposoby. czytaj więcej

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszego operatora?

Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.

Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej

News Jak skonfigurować Internet domowy? Krok po kroku

Bezpieczne i stabilne połączenie. Każdy użytkownik Internetu chciałby, żeby transmisja danych właśnie tym się charakteryzowała. Co jest do tego potrzebne? Oczywiście odpowiedni pakiet internetowy, na przykład zawierający stabilny i szybki Internet światłowodowy. Przydadzą się również umiejętności potrzebne do skutecznego skonfigurowania ustawień routera otrzymanego od operatora. Od tego zależy, czy Internet domowy będzie dobrze działał. czytaj więcej