Jak samodzielnie wydrukować dyplomy w domu?
News

Jak samodzielnie wydrukować dyplomy w domu?

21.10.2019
Dyplomy, certyfikaty i różnego rodzaju świadectwa to dokumenty, które wyrażają uznanie osobie, której je wręczamy. Choć głównie kojarzą się ze szkołą, są przyznawane nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Potwierdzają ukończone kursy i zdobyte nowe umiejętności. Czasami przekazuje się je w formie podziękowań i docenienia. Popularne stały się także dyplomy wręczane bliskim jako prezent, na przykład na Dzień Babci i Dziadka lub z okazji jubileuszu małżeństwa. Skoro są wręczane na wyjątkowe okazje, powinny zostać starannie zaprojektowane i wydrukowane na specjalnym papierze. Czy można to zrobić w zaciszu własnego domu?

Zrób to sam

Wykonanie dyplomów we własnym zakresie nie stanowi już problemu. Dostępne na wyciągnięcie ręki darmowe aplikacje umożliwiają ich samodzielnie przygotowanie bez konieczności znajomości profesjonalnych programów graficznych. Zawierają gotowe szablony z dostosowaną grafiką i treścią do różnorodnych okazji, które wystarczy odpowiednio spersonalizować. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie. Wiele z nich pozwala użytkownikowi także na zaprojektowanie certyfikatu według indywidualnych upodobań.


Gotowy dyplom można wydrukować samodzielnie w swoim domu lub zlecić tę czynność fachowej drukarni. Choć drugie rozwiązanie jest łatwiejsze, wymaga zaangażowania czasu oraz większej ilości środków pieniężnych. Przy niewielkim zapotrzebowaniu jest to zupełnie nieopłacalne. A tymczasem drukowanie dyplomów w domu jest proste, szybkie i bardzo przyjemne!

Przygotuj się

Jeśli certyfikat został już odpowiednio zaprojektowany pod kątem treści oraz grafiki, czas na przelanie go na papier. Aby wyglądał estetycznie i elegancko należy zaopatrzyć się nie tylko w dobrej jakości papier, ale także drukarkę z wysokogatunkowym tuszem lub tonerem. Te ostatnie można zakupić za pośrednictwem strony www.tuszmarkt.pl. W sklepie internetowym TUSZMARKT.PL zaopatrują się zarówno duże agencje reklamowe, międzynarodowe przedsiębiorstwa, uczelnie, różnego rodzaju instytucje państwowe, jak i małe, średnie firmy oraz klienci indywidualni. W asortymencie znajdują się wyłącznie najwyższej jakości produkty od najbardziej znanych i cenionych producentów w branży IT. Oferta składa się nie tylko z oryginalnych drukarek oraz pasujących do nich tuszy i tonerów, ale także wysokiej klasy, nieco tańszych, ale pochodzących ze znanego źródła zamienników, które znajdą zastosowanie w domowych warunkach.

Odpowiednia drukarka to podstawa

Wśród drukarek znajdują się urządzenia atramentowe, laserowe, igłowe i fotograficzne. W domu najlepiej sprawdzą się dwa pierwsze rodzaje. Drukarki atramentowe są dedykowane do grafik i zdjęć, laserowe do dokumentów tekstowych oraz dużej ilości plików, ponieważ są niezwykle wydajne. Zatem jeśli zaprojektowane certyfikaty zawierają dużą ilość grafiki, warto wyposażyć się w drukarkę atramentową. Pasować do niej będą zarówno tusze barwnikowe bazujące na substancjach rozpuszczonych w wodzie, jak i pigmentowe, których barwne cząstki są wodoodporne.

Do papierniczego marsz!

Dyplomy do wydruku w domu dzięki profesjonalnemu sprzętowi i wysokogatunkowym materiałom eksploatacyjnym będą wyglądać dokładnie tak samo, jak te wykonane przez drukarnie, jeśli zadbamy także o dobrej jakości papier lub karton ozdobny. Najlepiej, aby nie były to standardowo używane kartki do wykonywania kserokopii lub wydruków. Dyplom będzie dobrze się prezentował, jeśli jego faktura będzie sztywna, odporna na zagniecenia, w odpowiednim do okazji kolorze i formacie. Nieco grubszy niż standardowy i ozdobny papier, na przykład z delikatnymi marszczeniami można zakupić niemal w każdym sklepie papierniczym. Należy wcześniej upewnić się, czy będzie pasował do atramentowej drukarki. Aby dyplom prezentował się jeszcze dostojniej i pozostał pamiątką na lata, warto pomyśleć nad oprawieniem go (nawet w najzwyklejszą antyramę) lub włożeniem w specjalną okładkę.