Jak przyspieszyć internet w telefonie? Sprawdzone sposoby
News

Jak przyspieszyć internet w telefonie? Sprawdzone sposoby

09.04.2021
Ogromna rzesza posiadaczy współczesnych smartfonów zadaje sobie bardzo często pytanie: jak przyspieszyć internet w telefonie? Na prędkość internetu w telefonie ma oczywiście wpływ wiele czynników: od jakości usługi, którą oferuje określony dostawca internetu, aż po aplikacje, które zostały zainstalowane w telefonie. Szybkość mobilnego internetu we współczesnym świecie to podstawa. Wcześniej wymienione kwestie nie są jedynymi, które należy wziąć pod uwagę, ale wszystkie opiszemy w poniższym artykule.

Od czego zależy szybkość internetu w telefonie?

Przyczyny, które sprawiają, że mamy wolny internet w telefonie, są różne. Zazwyczaj musimy mierzyć się z problematycznym zasięgiem, który w pewnych newralgicznie położonych miejscach ciężko jest nam osiągnąć. Oddalona od naszego telefonu wieża nadajnikowa, pomieszczenie, gdzie zasięg zawsze zanika i gotowe: słaby internet w telefonie, który doprowadza nas do irytacji. To jednak nie jest najgorsze, ponieważ wystarczy "złapać" zasięg ponownie, by cieszyć się szybkim internetem. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy wolne Wi-Fi w telefonie towarzyszy nam zawsze, bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy.

Wolny internet w telefonie - wyczerpane dane

Kolejną kwestią, której należy się bliżej przyjrzeć, jest oczywiście kwestia limitu danych, który został przekroczony. Trudno nieustannie kontrolować sytuację i sprawdzać, czy aby nie wykorzystaliśmy przysługującego nam pakietu danych u danego operatora, dlatego łatwo przeoczyć moment przekroczenia limitu. Co pozostaje nam w takiej sytuacji: dokupienie internetu lub przeczekanie do momentu, w którym pakiet danych zostanie nam odnowiony przez naszego operatora. Możemy także zdecydować się na zmianę operatora, który w podobnej lub niższej cenie będzie oferował większy pakiet danych internetowych. Możesz to łatwo sprawdzić dzięki takim systemom jak Submatiq. Użytkownicy korzystający z niego mają możliwość analizowania ofert innych dostawców w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji o zmianie operatora.

Smartfon przyczyną wolnego internetu w telefonie

Czasem jednak, pomijając wszystkie powyższe przyczyny niskiej prędkości internetu mobilnego, problemy z internetem biorą się z samego smartfona. Może być bowiem tak, że to smartfon jest uszkodzony lub z innego powodu obniża prędkość internetu. Jak szybko sprawdzić, czy istotnie mierzymy się z niepoprawnie działającym smartfonem? Wystarczy przełożyć kartę SIM do innego telefonu i sprawdzić, w jaki sposób będzie zachowywał się internet. Jeśli nie będzie problemów z prędkością, oznacza to, że nasz smartfon nie działa tak, jak powinien. Czasami wystarczy zmienić ustawienia telefonu.

Jak przyspieszyć internet w telefonie?

Dla osób, które zastanawiają się, jak przyspieszyć internet mobilny, przygotowaliśmy kilka instrukcji, które pomogą poradzić sobie z problemem niskiej prędkości internetu w telefonie. Oto rzeczy, którymi należy się zająć.

Komórkowa transmisja danych

Przyspieszenie internetu mobilnego należy zacząć od sprawdzenia aplikacji, które korzystają z transmisji danych. Czasem okazuje się, że większość zainstalowanych aplikacji nie korzysta z transmisji danych, ale by mieć pewność, należy przejść do Ustawień telefonu, a następnie kliknąć Ustawienia sieci zwykłych i bezprzewodowych (nazwa może się różnić w zależności od systemu, którego używamy), by dotrzeć do zakładki Wykorzystanie transmisji danych. To w tym miejscu sprawdzimy, które aplikacje zajmują najwięcej transferu. Przeglądarki znajdują się na szczycie listy w przeważającej większości przypadków, ale czasem są to również inne aplikacje. Tak czy inaczej: gdy widzimy aplikacje, które korzystają z transferu danych, ale z których my nie korzystamy, wystarczy w nie kliknąć i odznaczyć Komórkową transmisję danych, a także Transmisję danych w tle. W ten właśnie sposób dowiedzieliśmy się, jak sprawdzić, jakie aplikacje działają w tle w systemie Android. Pamiętajmy o tym, że komórkowa transmisja danych to rzecz, której nie możemy pominąć, jeśli chcemy, by nasz internet mobilny działał szybko i sprawnie.

Przeglądarka  internetowa

Nie da się ukryć, że to właśnie przeglądarki internetowe są aplikacjami, które pobierają największe ilości danych. Przeglądarka może nie pracować tak wydajnie, jak powinna. Warto wtedy wejść w Ustawienia, by sprawdzić, czy opcja Oszczędzania danych została włączona. Jeśli nie, wystarczy ją włączyć, a wtedy przesyłane dane są mniejsze, a także są kompresowane. Z tą opcją ładowanie stron internetowych zostaje ponad dwukrotnie przyspieszone. Długie oczekiwanie na załadowaną stronę powinno przejść do historii. Warto też czyścić dane przeglądarki co jakiś czas, by nie spowalniać internetu.

Aplikacje systemowe

Często bywa tak, że dane są używane przez aplikacje, o których nie wiemy nawet, że są zainstalowane. Ponownie wchodzimy w Ustawienia, aby przejść do Ustawień sieci zwykłych i bezprzewodowych. Tam znajdujemy Aplikacje systemowe i sprawdzamy, z których korzystamy. Wystarczy wyłączyć komórkową transmisję danych dla tych aplikacji, a wtedy zaczną one działać tylko wtedy, kiedy podłączymy się do Wi-Fi.

Aktualizacja aplikacji

Ważnym krokiem w procesie przyspieszania internetu jest zadbanie o kwestię automatycznych aktualizacji. W momencie, w którym decydujemy się na to, aby aktualizacje nie były automatyczne, musimy wejść w ustawienia i zaznaczyć dla danej aplikacji, by aktualizowała się wyłącznie przez wi-fi. Aktualizowanie przez wi-fi pomaga w zmniejszeniu zużycia danych.

Tryb sieci

Warto wybrać preferowany tryb sieci samemu, a w wielu urządzeniach jest to możliwe, chociaż wpływ na to ma również operator, którego wybraliśmy. Tak czy inaczej: wejdźmy w ustawienia sieci i sprawdźmy, który tryb został wybrany dla urządzenia. Warto wybrać LTE (o ile to możliwe) bądź 3G, by prędkość była wyższa.

Ciężar aplikacji: wersje Lite

Aplikacje służące do obsługiwania takich mediów jak Facebook czy Instagram sporo ważą i spowalniają internet, ponieważ pochłaniają ogromne ilości danych. Warto więc zastanowić się nad przejściem z aplikacji Facebook na Facebook Lite. Mniejsze zużycie danych, szybszy internet, brak opóźnień w ładowaniu się stron internetowych: to są korzyści z używania aplikacji w wersji Lite.

Aplikacje przyspieszające internet

Czy aplikacje zdolne do zwiększania wydolności internetu istnieją? Oczywiście. Warto skorzystać z dostępnych na rynku aplikacji i przekonać się, czy w dostatecznie zadowalający sposób potrafią zwiększać prędkość internetu.

Mapy zasięgu

Istnieje pewne rozwiązanie, które pozwala nam na to, byśmy byli w pełni poinformowani o zasięgu i jakości sieci komórkowej w danym mieście czy części kraju. Tym rozwiązaniem są mapy zasięgu, które umożliwiają nam wgląd w to, w jaki sposób działa sieć w miejscu, w którym mieszkamy. Najlepiej korzystać z nich przed wyborem operatora, by mieć pewność, że nie będziemy mieć problemów z zasięgiem w przyszłości.

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy sposoby na radzenie sobie z wolnym internetem w telefonie. Wystarczy zastosować się do wskazówek, które umieściliśmy powyżej, aby w znaczącym stopniu usprawnić działanie naszego internetu w telefonie. Możesz spróbować korzystać z aplikacji, które umożliwiają np. słuchanie muzyki bez wi-fi.

Często są to tylko problemy z zasięgiem, równie często sytuacje wynikające z dużej ilości aplikacji zainstalowanych w telefonie bądź z powodu ustawień sieci. Tak czy inaczej: warto zadbać o prędkość internetu w telefonie, ponieważ to od niej nierzadko zależy jakość naszej komunikacji i możliwość załatwiania najprostszych spraw. Powodzenia!

News Jak słuchać muzyki - zobacz 3 sposoby

Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, pomaga również zrelaksować się oraz umilić wolny czas. Pytanie tylko w jaki sposób jej słuchać, tak aby było to dla nas jak najbardziej wygodne i sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. Przedstawiamy trzy proste sposoby. czytaj więcej

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

News Jak przyspieszyć proces pakowania przesyłek w swojej firmie?

Zakupy przez Internet klientom wydają się niezwykle proste. Wystarczy chwila aby znaleźć produkty, które chce się zakupić, zapłacić i dostać informacje na temat wysyłki zamówienia. Ze względu na to, jak bardzo prosty i szybki jest to proces firmy muszą znaleźć sposoby, pozwalające na błyskawiczne pakowanie i wysyłanie produktów. Ponadto istotne jest także dbanie o bezpieczeństwo przesyłek, które mogą przecież ulec uszkodzeniu w procesie doręczania. Foliopaki kurierskie to rozwiązanie które posiada wszystkie pozytywne cechy, sprawiające, że zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci są z niego zadowoleni. czytaj więcej

Play Czym jest usługa Ochrona Internetu w Play - Zadbaj o wirtualne bezpieczeństwo

Sezon wakacyjny trwa. Podróże na parę dni, jak i na dłuższy urlop to nieodłączny element lata. Rozkoszujesz się pięknymi widokami, zwiedzasz, śpisz w wielu hotelach, jesz w różnych restauracjach. Jesteś mobilny. Prędzej czy później, sięgasz po telefon lub inne urządzenie w poszukiwaniu sieci wi-fi. Korzystasz z Internetu non stop, ale czy robisz to bezpiecznie? Dowiedz się, czym jest usługa Ochrona Internetu w Play i surfuj bezpiecznie. czytaj więcej