Jak odtworzyć widoki Universal Analytics w GA4 za pomocą Google Looker Studio?
News

Jak odtworzyć widoki Universal Analytics w GA4 za pomocą Google Looker Studio?

25.03.2024
Jedną z największych zmian ostatnich lat jest przejście z Universal Analytics (UA) na Google Analytics 4 (GA4). To przejście oznacza nie tylko zmianę w sposobie zbierania i analizowania danych, ale również konieczność adaptacji do nowego sposobu myślenia o danych i raportach. W tym kontekście, Google Looker Studio jawi się jako potężne narzędzie, umożliwiające użytkownikom dostosowanie i tworzenie niestandardowych widoków raportów, które mogą lepiej odpowiadać na ich specyficzne potrzeby. Celem tego artykułu jest przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do efektywnego wykorzystania Looker Studio w celu odtworzenia i nawet ulepszenia tych klasycznych raportów Universal Analytics, zapewniając płynne przejście do nowej ery analityki cyfrowej. Przejście na GA4 nie jest jedynie techniczną aktualizacją, to zmiana paradygmatyczna, która wymaga od marketerów i analityków danych głębszego zrozumienia nowych metryk, modelu danych i możliwości analitycznych. GA4 oferuje bardziej zintegrowane podejście do pomiaru danych użytkowników w różnych urządzeniach i platformach, co jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę holistycznego zrozumienia ścieżek klientów. Jednakże, dla wielu użytkowników UA, utrata dostępu do dobrze znanych i często wykorzystywanych widoków raportów może być wyzwaniem. W tym kontekście, Google Looker Studio staje się kluczowym narzędziem w przezwyciężaniu tych wyzwań. Umożliwiając tworzenie dostosowanych raportów, Looker Studio otwiera drzwi do rekonstrukcji tych znanych widoków UA, przy jednoczesnym wykorzystaniu bogatszego zbioru danych i wszechstronności oferowanej przez GA4. Przejście z Universal Analytics (UA) na Google Analytics 4 (GA4) stanowi dla wielu firm i specjalistów od analityki cyfrowej zarówno wyzwanie, jak i okazję. Kluczowe różnice między tymi dwoma platformami są nie tylko odzwierciedleniem ewolucji w technologii webowej, ale również zmieniających się oczekiwań użytkowników i regulacji dotyczących prywatności. Zrozumienie tych różnic jest pierwszym krokiem do skutecznego wykorzystania potencjału GA4 oraz narzędzia jakim jest Google Looker Studio do odtwarzania widoków raportów z UA.

Model danych i metryki

Jedną z najbardziej fundamentalnych różnic jest zmiana modelu danych. GA4 opiera się na modelu opartym na zdarzeniach, co stanowi odejście od tradycyjnego modelu opartego na sesjach i odsłonach stron, używanego przez UA. To zdarzeniowe podejście pozwala na bardziej elastyczne i szczegółowe śledzenie interakcji użytkowników z treścią, ale wymaga od analityków przemyślenia sposobu, w jaki organizują i interpretują dane.

 

W GA4 nie ma już standardowych kategorii raportów, takich jak „Zachowanie” czy „Konwersje”, znanych z UA. Zamiast tego, użytkownicy mogą tworzyć własne raporty, wykorzystując dostosowywanie zdarzeń i parametrów, co umożliwia bardziej zniuansowane analizy. Zmiana ta podkreśla konieczność dostosowania myślenia analitycznego do nowego środowiska danych.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://astrafox.pl/technologie-google-looker-studio/

Dostępność danych

GA4 oferuje ulepszoną integrację z innymi produktami Google, takimi jak Google Ads i Google BigQuery, co otwiera nowe możliwości analizy i segmentacji danych. Jednakże, przejście na nową platformę może początkowo utrudnić dostęp do niektórych znanych metryk i widoków raportów z UA. To tutaj Looker Studio wkracza, oferując narzędzia do tworzenia niestandardowych raportów, które mogą pomóc w odtworzeniu i nawet rozszerzeniu analiz dostępnych w UA.

Interfejs użytkownika i personalizacja

GA4 kładzie większy nacisk na personalizację i elastyczność w tworzeniu raportów. Dzięki bardziej interaktywnemu interfejsowi użytkownika i możliwości tworzenia niestandardowych dashboardów, użytkownicy mogą łatwiej dostosować platformę do swoich unikalnych potrzeb analitycznych. Z kolei Looker Studio, będąc jeszcze bardziej zaawansowanym narzędziem do wizualizacji danych, pozwala na tworzenie kompleksowych raportów i dashboardów, które mogą lepiej odpowiadać na specyficzne pytania biznesowe.

 

Przygotowanie się do skutecznego odtworzenia widoków raportów z Universal Analytics (UA) w Google Analytics 4 (GA4) za pomocą Google Looker Studio wymaga dokładnego planowania i zrozumienia dostępnych narzędzi oraz danych. Proces ten można podzielić na kilka kluczowych etapów, które pozwolą na efektywną migrację i dostosowanie raportów do nowego środowiska.

Identyfikacja kluczowych raportów z UA

Pierwszym krokiem jest dokładne zidentyfikowanie tych raportów i widoków z UA, które były najczęściej używane i stanowiły kluczowe źródło wglądu w działania i wyniki. Może to obejmować raporty dotyczące ruchu na stronie, zachowań użytkowników, konwersji, czy też szczegółowe analizy kampanii marketingowych. Sporządzenie listy tych kluczowych raportów pomoże skoncentrować wysiłki na najbardziej wartościowych danych podczas przechodzenia na GA4.

Analiza dostępności danych w GA4

Następnie, konieczne jest zrozumienie, jak dane, które były dostępne w UA, są reprezentowane w GA4. Z uwagi na zmianę modelu danych na zdarzeniowy, niektóre metryki i raporty z UA mogą nie mieć bezpośrednich odpowiedników w GA4. Wymaga to dokładnej analizy dostępnych w GA4 zdarzeń, parametrów oraz metryk, a także rozważenia możliwości ich dostosowania lub uzupełnienia, aby mogły odpowiadać funkcjom używanym w UA.

Przygotowanie danych w GA4

Przejście na GA4 może również wymagać rekonfiguracji sposobu zbierania danych, np. przez dostosowanie zdarzeń i parametrów, tak aby lepiej odzwierciedlały potrzeby analizy. To może obejmować definiowanie nowych zdarzeń niestandardowych, które mogą naśladować te z UA lub dostarczać dodatkowe, bardziej szczegółowe informacje. Ważne jest, aby w tym procesie skupić się na zachowaniu spójności danych, co ułatwi porównywanie wyników i analizy trendów w czasie.

Mapowanie potrzeb raportowych do możliwości GA4 i Looker Studio

Po zrozumieniu, jakie dane są potrzebne i jak można je uzyskać w GA4, następnym krokiem jest mapowanie tych potrzeb na funkcje i możliwości Looker Studio. Dzięki jego zaawansowanym narzędziom do wizualizacji danych, można tworzyć niestandardowe dashboardy i raporty, które nie tylko odtworzą znane widoki z UA, ale także wykorzystają nowe możliwości analizy oferowane przez GA4.

 

Zadanie odtworzenia zaawansowanych widoków raportów Universal Analytics (UA) w Google Analytics 4 (GA4) za pomocą Google Looker Studio wymaga dokładnego podejścia krok po kroku. Proces ten umożliwia nie tylko przeniesienie dobrze znanych analiz, ale także wykorzystanie nowych funkcji GA4 i Looker Studio, aby dostarczyć jeszcze głębszych wglądów w dane. Oto szczegółowy przewodnik, jak tego dokonać:

Przygotowanie danych w GA4

Krok 1: Zdefiniowanie zdarzeń i parametrów

Zacznij od dokładnego zdefiniowania zdarzeń i parametrów w GA4, które będą odpowiadać kluczowym działaniom i metrykom z UA. To może obejmować dostosowanie istniejących zdarzeń lub tworzenie nowych zdarzeń niestandardowych, które lepiej odzwierciedlają specyfikę Twojej witryny lub aplikacji.

Krok 2: Konfiguracja strumieni danych

Upewnij się, że Twoje strumienie danych są prawidłowo skonfigurowane, aby zbierać wszystkie potrzebne informacje. Może to wymagać optymalizacji tagów lub użycia Google Tag Managera do zarządzania zdarzeniami.

Tworzenie raportów w Looker Studio

Krok 3: Połączenie Looker Studio z GA4

Rozpocznij od połączenia Looker Studio z kontem GA4. Użyj funkcji „Dodaj dane” w Looker Studio, aby nawiązać bezpośrednie połączenie z wybranym kontem GA4, co umożliwi dostęp do zbieranych danych.

Krok 4: Tworzenie niestandardowych raportów

Używając bogatego zestawu narzędzi wizualizacyjnych Looker Studio, rozpocznij tworzenie niestandardowych raportów. Skup się na odtworzeniu tych raportów z UA, które były dla Ciebie najcenniejsze, korzystając z wcześniej przygotowanych zdarzeń i metryk z GA4.

Dla każdego typu raportu z UA, takiego jak analiza ruchu, konwersji czy zachowań użytkowników, dobierz odpowiednie wizualizacje, np. wykresy słupkowe, liniowe czy mapy ciepła, aby jak najlepiej odwzorować dane.

Krok 5: Dostosowywanie i personalizacja

Personalizuj raporty, korzystając z możliwości filtrowania, segmentacji i porównywania danych w czasie. Looker Studio umożliwia również dostosowanie wyglądu raportów, co pozwala na stworzenie łatwych do interpretacji i estetycznych dashboardów.

Krok 6: Udostępnianie i współpraca

Po finalizacji raportów, skorzystaj z opcji udostępniania w Looker Studio, aby zapewnić dostęp do analiz innym członkom zespołu. Możliwość współpracy w czasie rzeczywistym jest kluczowa dla efektywnego wykorzystania wglądów i podejmowania decyzji.

Podsumowanie

Tworzenie niestandardowych raportów w Looker Studio, które odtwarzają i rozwijają funkcjonalność znanych widoków z UA, jest procesem wymagającym zrozumienia nowych możliwości GA4 i kreatywnego wykorzystania narzędzi wizualizacyjnych. Dzięki starannemu przemyśleniu, jakie dane są najważniejsze i jak najlepiej je zaprezentować, możesz nie tylko zrekompensować utratę tradycyjnych raportów UA, ale także uzyskać głębsze, bardziej znaczące wglądy, wykorzystując nowoczesne narzędzia analityczne.

 

News Jak słuchać muzyki - zobacz 3 sposoby

Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, pomaga również zrelaksować się oraz umilić wolny czas. Pytanie tylko w jaki sposób jej słuchać, tak aby było to dla nas jak najbardziej wygodne i sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. Przedstawiamy trzy proste sposoby. czytaj więcej

News 5 wskazówek, jak stworzyć szybką i zoptymalizowaną stronę internetową

Jeśli chcemy, żeby naszą stronę internetową odwiedzało jak najwięcej użytkowników i żeby łatwo było znaleźć ją w wyszukiwarce, powinniśmy zadbać o to, aby spełniała kryteria wymienione we Wskazówkach dla Webmasterów Google. czytaj więcej

News Jaki Xiaomi do 1000 zł wybrać?

Nie ma wątpliwości, ze telefony marki Xiaomi z roku na rok zyskują na popularności. Cechują się przede wszystkim funkcjonalnością, a do tego atrakcyjną i przystępną ceną. Jaki Xiaomi do 1000 złotych wybrać? czytaj więcej

News Sklepy na WooCommerce i Shopify - sprawdź to zestawienie

Platform, służących do obsługi sklepów internetowych jest wiele. Są to np. WooCommerce, Shopify, BigCommerce, Prestashop oraz Magento. W niniejszym wpisie nastąpi zestawienie dwóch pierwszych wymienionych platform czyli WooCommerce i Shopify. Głównie hiatus tych platform opiera się na kosztach i technice wykonywanych usług. czytaj więcej

Allview X4 Soul Infinity i X4 Soul Infinity Plus - premiera nowych smartfonów Allview

Firma Allview poinformowała o premierze dwóch nowych smartfonów marki: X4 Soul Infinity i X4 Soul Infinity Plus. Oba urządzenia są pierwszymi smartfonami marki Allview wyposażonymi w funkcje bazujące na sztucznej inteligencji oraz asystenta głosowego w języku polskim.

X4 Soul Infinity to urządzenie wyposażone w 5,7-calowy wyświetlacz IPS 2.5D i dostępny jest w 4 wersjach sprzętowych obejmujących dwie wersje procesora (Quad-Core oraz Octa-Core), trzy wersje pamięci RAM (od 2GB do 4GB) oraz pamięci Flash (od 16GB do 32GB), jak i cztery wersje aparatów fotograficznych (pojedyncze i podwójne do 16MP).

X4 Soul Infinity Plus to 6-calowy, ośmiordzeniowy smartfon z wyświetlaczem IPS Full HD+, nagrywaniem w 4K, 6GB pamięci RAM DDR4, 64GB pamięci wewnętrznej oraz z podwójnym aparatem 13MP+5MP z tyłu i 13MP na froncie. czytaj więcej