Jak dbać o baterie w telefonie?
News

Jak dbać o baterie w telefonie?

14.01.2020
Szybko rozładowująca się bateria w telefonie to problem, który sprawia, że nie można pozostać w kontakcie ze światem, ani używać posiadanego sprzętu w maksymalnym stopniu. Nie ma żadnego sposobu na zatrzymanie procesu starzenia się baterii i stopniowego wytracania przez nią energii oraz pojemności. Każdy akumulator dysponuje określoną ilością cykli ładowania, których przekroczenie sprawi, że telefon będzie otrzymywał coraz niższy zastrzyk energetyczny.

Żywotność typowej baterii jest jednak dość długa, może ona z powodzeniem posłużyć przez wiele lat, a prawidłowe ładowanie oraz obchodzenie się ze sprzętem jest w stanie ten czas dodatkowo wydłużyć. Użytkownicy popełniają wiele błędów, które sprawiają, że okres funkcjonalności baterii znacznie się skraca, w rezultacie telefon potrafi rozładować się zaledwie po kilku godzinach.

 

Warto przyjrzeć się niektórym istotnym kwestiom, które wpływają na kondycję oraz żywotność baterii.

Prawidłowe rozładowywanie baterii

Dla wielu osób ciągle żywym jest przeświadczenie, że baterię po kupnie oraz co jakiś czas należy sformatować, czyli całkowicie wylądować oraz naładować do pełna. Jest to błąd, który bierze się z konieczności poddawania temu procesowi starych modeli. Współczesne warianty mają nowoczesne zabezpieczenia, które sprawiają, że tego typu zabiegi są zbędne. Obecne w dzisiejszych telefonach akumulatory litowo – jonowe nie wymagają takich praktyk.

 

Czasem zdarza się, ze telefon na jakiś czas staje się zbędny. Sposób w jaki się go przechowuje również odbija się na żywotności baterii. Powinno się zadbać o to, aby bateria była naładowana do poziomu 40 – 50%. Pod żadnym pozorem nie powinno się przetrzymywać w dłuższej perspektywie rozładowanych akumulatorów, w ten sposób szybko doprowadzi się do ich zużycia.

 

Prawidłowe użytkowanie baterii w smartfonie nie jest specjalnie trudne. Pamiętać należy o kilku kwestiach, które pozwolą znacząco wydłużyć jej żywotność. W rezultacie nie będzie trzeba sprzętu ładować co 3-4 godziny.

Co zrobić żeby bateria trzymała dłużej?

Dziś, chociaż smarfony są bardziej zaawansowane to przy normalnym użytkowaniu praktycznie żaden nie wytrzyma więcej niż 3 dni. To, że bateria w smartfonie szybko się rozładowuje nie jest zależne jedynie od tego jak często się go używa. Pojemne oraz przesycone kolorami wyświetlacze, zdjęcia załadowane, jako tapety, ilość pobranych aplikacji działających w tle – wszystko to pobiera energię z baterii. Warto wyłączyć rzeczy, które nie są niezbędnie potrzebne i korzystać z trybu oszczędnego, kiedy tylko jest okazja. Dzięki temu sprzęt wytrzyma dłużej na jednym cyklu ładowania.

Jak ładować baterię?

Dziś nie trzeba się bać o przeładowanie baterii. Problem ten dotyczył wyłącznie starych baterii, dzisiejsze modele nie mają tego problemu. W momencie, gdy wskaźnik baterii osiągnie 100% telefon przestaje pobierać energię. Nie trzeba, zatem obawiać się pozostawienia telefonu na kablu przez noc. Telefonu nie warto jednak zostawiać w temperaturach przekraczających 20 stopni Celsjusza, czyli uważać by nie kłaść ich w nasłonecznionych miejscach, na grzejnikach, parapetach itp.