iPhone 13 – cztery wersje i najważniejsze różnice?
News

iPhone 13 – cztery wersje i najważniejsze różnice?

12.10.2021
We wrześniu bieżącego roku zobaczyliśmy premierę kolejnej edycji smartfonów iPhone od Apple. Na rynku są już dostępne 4 wersje trzynastki, dlatego poniżej znajdziesz informacje o tym, jakie są najważniejsze różnice między nimi.

Apple dla swojej nowej, trzynastej odsłonie iPhone’a, oprócz podstawowego modelu, udostępnił jeszcze trzy inne wersje, a więc możemy wybrać z pośród:

  • iPhone 13 mini
  • iPhone 13
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max

 

To co zazwyczaj najbardziej interesuje użytkowników smartfonów, to możliwość robienia zdjęć smartfonem, dlatego zaczniemy od tego elementu w zakresie różnic pomiędzy wersjami iPhone’a 13.

 

Przede wszystkim to co wyraźnie różni telefony pomiędzy sobą, to liczba kamer, ponieważ podstawowa wersja i wersja iPhone 13 Mini mają dwie tylnie kamery, a wersja Pro i Pro Max mają po trzy kamery. Jak się okazuje, wszystkie cztery telefony mają takie same kamery, wszystkie o rozdzielczości 12 Mpix – jeden aparat to aparat szerokokątny, a drugi utraszerokokątny. A w wersji Pro i Pro Max, producent po prostu dodał jedną kamerę więcej i jest to teleobiektyw.

 

Czyli jaka tu rewolucja jest? Po prostu o jeden aparat więcej? No tak, wydawałoby się, że nic tu ciekawego się nie wydarzyło, ale jak to zwykle bywa, najważniejsze są szczegóły i jeśli przyjrzymy się specyfikacji aparatów, zauważymy, że jednak, że iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max posiada coś lepszego w tym zakresie, a dokładniej jest to kwestia przysłony. Zresztą zobacz porównanie w poniższej tabeli:

 

Cecha aparatu

iPhone 13 mini

iPhone 13

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

Rozdzielczość –szerokokątny

12 Mpix

12 Mpix

12 Mpix

12 Mpix

Rozdzielczość –ultraszerokokątny

12 Mpix

12 Mpix

12 Mpix

12 Mpix

Rozdzielczość –teleobiektyw

-

-

12 Mpix

12 Mpix

Przysłona obiektywu - szerokokątny

f/1.6

f/1.6

f/1.5

f/1.5

Przysłona obiektywu - ultraszerokokątny

f/2.4

f/2.4

f/1.8

f/1.8

Przysłona obiektywu - teleobiektyw

-

-

f/2.8

f/2.8

Zoom

5x cyfrowy

5x cyfrowy

3x optyczny

15x cyfrowy

3x optyczny

15x cyfrowy

 

Jeśli dobrze przeanalizowałaś/eś powyższą tabelę, na pewno zauważyłaś/eś, w czym jeszcze jest lepsza wersja Pro oraz Pro Max: lepiej „przybliżają”, ponieważ oprócz mocniejszego zoomu cyfrowego, mają jeszcze zoom optyczny, co jest zdecydowanie mocno pożądaną cechą w przypadku aparatów fotograficznych w smartfonach.

 

Gdy już zrobimy zdjęcie lub nakręcimy film, naturalne jest, że chcemy od razu zobaczyć efekt naszej pracy na ekranie telefonu, dlatego teraz przejdziemy do ekranów poszczególnych wersji iPhone’a 13. Tu akurat można się domyślić, która wersja będzie miała najmniejszy ekran, a która największy. Oczywiście wersja Mini ma najmniejszy ekran (przekątna 5,4 cala), a wersja iPhone 13 Pro Max ma największy ekran (przekątna 6,7 cala). Pomiędzy nimi plasuje się wersja podstawowa i wersja Pro z przekątną 6,1 cala. Ku zaskoczeniu, wersja Mini ma największe zagęszczenie pikseli na cal, które wynosi 476 ppi.

 

I najciekawsze na koniec, wersje Pro i Pro Max zostały wyposażone w technologię ProMotion, która polega na tym, że częstotliwość wyświetlania obrazu na ekranie jest zmienna i przystosowana do danej sytuacji, co jak informuje producent, ma wpływ na zużycie energii. Mówimy tutaj o wartościach odświeżania od 10 Hz do 120 Hz. Poniżej, tak jak wcześniej tabela, w której łatwo porównasz poszczególne wersje:

 

Cecha ekranu

iPhone 13 mini

iPhone 13

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

Przekątna

5,4"

6,1"

6,1"

6,7"

Rozdzielczość

2340 x 1080

2532 x 1170

2532 x 1170

2778 x 1284

Zagęszczenie pikseli

476 ppi

460 ppi

460 ppi

458 ppi

Technologia ProMotion

Nie

Nie

Tak

Tak

 

Oprócz aparatów i ekranów, równie ważne jest zasilanie, bez którego nie dałoby się korzystać z żadnego z tych smartfonów, dlatego zerkniemy jeszcze na ten element iPhone’ów. Oczywiście nie można by było się tu niczego innego spodziewać, jak tego, że największą baterię będzie miała wersja Pro Max, a najmniejszą wersja Mini. De facto, każda wersja ma inną pojemność baterii, więc nie ma tu sytuacji jak wcześniej, że dane wyposażenie jest powielane w innych wersjach. Niemniej, na uwagę zasługuje fakt, że nie ma też tu kolejności rosnącej, czyli każda kolejna, wyższa wersja ma coraz większą baterię, ponieważ iPhone 13 ma większą pojemność baterii niż iPhone 13 Pro. Tradycyjnie tabela pokazująca różnice pomiędzy wersjami:

 

Cecha baterii

iPhone 13 mini

iPhone 13

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

Pojemność w Wh

9,34

12,41

11,97

16,75

Przybliżona pojemność w mAh

2438

3240

3125

4373

 

Na koniec warto zauważyć, że wszystkie wersje trzynastki są dostępne z pamięcią wbudowaną na poziomie 128 GB, 256 GB i 512 GB, ale wersje Pro oraz Pro Max są też dostępne z przestrzenią 1 TB, więc w nich można zmagazynować naprawdę olbrzymią ilość danych.

 

Cóż, nie pozostaje nic innego jak wybrać się na zakupy i nabyć najlepszą dla siebie wersję iPhone’a 13.

 

News Konkurs "Łap wakacje marzeń z T-Mobile"

Chcesz wygrać voucher o wartości 15 000 zł? Weź udział w konkursie "Łap wakacje marzeń z T-Mobile". czytaj więcej

Wiadomości firmowe Domena .org przejęta za ponad miliard dolarów

Wielkie zmiany dotyczące domeny .org. w światowym internecie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Huawei prezentuje AI + Digital Platform

Podczas HUAWEI CONNECT 2018 zgodnie z hasłem „Power of the Platform”, Huawei Enterprise Business Group podzieliła się wiedzą, w jaki sposób nowa strategia dla platformy cyfrowej pozwoli rządom i przedsiębiorstwom przyspieszyć cyfrową transformację i osiągnąć nowy poziom innowacyjności i wzrostu. czytaj więcej

Allview X4 Soul Infinity i X4 Soul Infinity Plus - premiera nowych smartfonów Allview

Firma Allview poinformowała o premierze dwóch nowych smartfonów marki: X4 Soul Infinity i X4 Soul Infinity Plus. Oba urządzenia są pierwszymi smartfonami marki Allview wyposażonymi w funkcje bazujące na sztucznej inteligencji oraz asystenta głosowego w języku polskim.

X4 Soul Infinity to urządzenie wyposażone w 5,7-calowy wyświetlacz IPS 2.5D i dostępny jest w 4 wersjach sprzętowych obejmujących dwie wersje procesora (Quad-Core oraz Octa-Core), trzy wersje pamięci RAM (od 2GB do 4GB) oraz pamięci Flash (od 16GB do 32GB), jak i cztery wersje aparatów fotograficznych (pojedyncze i podwójne do 16MP).

X4 Soul Infinity Plus to 6-calowy, ośmiordzeniowy smartfon z wyświetlaczem IPS Full HD+, nagrywaniem w 4K, 6GB pamięci RAM DDR4, 64GB pamięci wewnętrznej oraz z podwójnym aparatem 13MP+5MP z tyłu i 13MP na froncie. czytaj więcej