Internet mobilny: jak wybrać optymalny plan dla swoich potrzeb?
News

Internet mobilny: jak wybrać optymalny plan dla swoich potrzeb?

20.10.2023
Wybór odpowiedniej umowy internetu mobilnego może być trudnym wyzwaniem. To decyzja, przy której trzeba przeanalizować kilka istotnych kwestii. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem kontraktu, by cieszyć się komfortowym korzystaniem z sieci?

Przede wszystkim – ilość dostępnego transferu

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do łącza stacjonarnego internet mobilny praktycznie zawsze jest limitowany. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się na co dzień – nawet przy bardzo intensywnym korzystaniu z sieci. Warto zwrócić uwagę m.in. na ofertę sieci Otvarta, w której można znaleźć pakiety z nawet 500 GB transferu miesięcznie. To ilość danych, która w zupełności wystarczy do wszystkich zastosowań, w tym do regularnego pobierania dużych gier czy oglądania seriali i filmów online. Za minimum do codziennego użytkowania łącza mobilnego w roli głównego źródła internetu uznaje się 100 GB. Jeśli jednak taka usługa jest nam potrzebna rzadziej, możemy postawić na mniejsze i tańsze pakiety – np. 10 GB.

Internet mobilny: jak wybrać optymalny plan dla swoich potrzeb?

Technologia łączności: LTE i 5G

Łączność komórkowa stale ewoluuje, a co kilka lat pojawiają się nowe standardy oferujące jeszcze większą prędkość przesyłania danych. Aktualnie najnowszym jest 5G, który stopniowo wypiera LTE. Jednym z pierwszych polskich operatorów, którzy wprowadzili to rozwiązanie, była Otvarta – 5G to podstawa usług tej sieci już od maja 2020 roku. Transfer z wykorzystaniem technologii 5G jest wielokrotnie wyższy niż dla LTE (LTE/4G – do 300 Mb/s, 5G – nawet do 10 Gb/s), a ponadto piąta generacja internetu mobilnego zapewnia znacznie niższe opóźnienia. Z uwagi na większą częstotliwość fal ich zasięg jest jednak mniejszy, przez co wciąż warto mieć dostęp do LTE. W efekcie najlepszym wyborem będą usługi oparte na 5G, które jednocześnie nadal obsługują LTE.

Długość trwania umowy

Przed podpisaniem umowy na internet mobilny warto sprawdzić czas obowiązywania kontraktu. W zależności od potrzeb można postawić np. na umowę roczną lub 9-miesięczną, często wybieraną przez studentów. Największą elastyczność oferują jednak kontrakty bezterminowe. W sieci Otvarta można liczyć na wygodną umowę, którą możesz przerwać w wybranym momencie – szczegóły dostępne są na stronie operatora.

Internet mobilny: jak wybrać optymalny plan dla swoich potrzeb?

Pakiet z kartą czy urządzeniem?

W przypadku internetu mobilnego można znaleźć oferty z samą kartą SIM lub z dodatkowym urządzeniem, np. routerem czy adapterem. Co ciekawe, pierwsza opcja w wielu przypadkach okazuje się bardziej opłacalna. Wynika to z faktu, że wybierając umowę z kartą SIM, możemy korzystać z niej w dowolny sposób – np. w smartfonie, laptopie czy posiadanym już routerze lub modemie. Sam router można zakupić osobno, by wybrać model dostosowany do swoich potrzeb, a jednocześnie zapłacić mniej niż w przypadku dzierżawy u operatora. Część sieci, w tym Otvarta, udostępnia także możliwość skorzystania z karty eSIM. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na łatwą aktywację numeru z poziomu systemu operacyjnego. Warto zaznaczyć, że niektórzy producenci smartfonów, w tym Apple, zapowiedzieli rezygnację z fizycznej karty SIM w przyszłych modelach na rzecz technologii eSIM.

Cena za miesiąc

W kwestii ceny zasada jest prosta: im taniej, tym lepiej. Czy można jednak znaleźć atrakcyjne oferty z dużymi pakietami internetu bez potrzeby ponoszenia sporych kosztów co miesiąc? Z odpowiednią siecią jest to jak najbardziej możliwe – u niektórych operatorów już za 30–40 zł miesięcznie można korzystać z pakietu zapewniającego nawet 100–300 GB miesięcznie. Opłaty za umowę oferującą 500 GB internetu mogą być z kolei mniejsze niż 100 zł. Ciekawą propozycją jest m.in. bestseller sieci Otvarta – pakiet O! SZYBKI 100 GB! + 200 GB NOC! 5G, który zapewnia 100 gigabajtów z dodatkowym pakietem 200 GB dostępnym od północy do 8:00.

Internet mobilny: jak wybrać optymalny plan dla swoich potrzeb?

Najmniejsze pakiety z reguły nie przekraczają opłaty 20 zł, jednak w przypadku intensywnego korzystania z internetu warto wybrać opcję, która oferuje większą liczbę gigabajtów. Dzięki temu można bez przeszkód oglądać seriale, kontaktować się ze znajomymi, uczyć się czy pracować z wykorzystaniem łączności mobilnej.

Jaki pakiet opłaca się wybrać?

Podsumowując, można stwierdzić, że najlepsze oferty internetu mobilnego łączą cztery główne cechy: dostęp do 5G, elastyczność umowy, duży pakiet transferu i atrakcyjna cena. Do tego warto zwrócić uwagę na rozwiązania takie jak dodatkowe gigabajty w nocy lub w weekend, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć koszty, a jednocześnie pobierać większe pliki (np. gry). Pakiety na co najmniej 100 GB będą dla większości użytkowników odpowiednie do wygodnego korzystania z sieci na różnych urządzeniach. Takie pakiety internetu mobilnego 5G w konkurencyjnych cenach można znaleźć w ofercie sieci Otvarta, która od lat dominuje w niezależnych zestawieniach, takich jak ranking portalu Komórkomat.

News Najlepsze produkty dla telekomunikacji - co wybrać?

W dzisiejszych czasach telekomunikacja jest niezbędna do prowadzenia właściwie każdej działalności gospodarczej. To bowiem właśnie dzięki niej możliwe jest odbywanie jakiejkolwiek komunikacji na odległość. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien postawić na najlepsze rozwiązania dla telekomunikacji. Sprawdźmy się więc, jakie produkty telco warto wybrać oraz dowiedzmy się, dlaczego warto to zrobić. czytaj więcej

News Wrocław - pozycjonowanie coraz popularniejsze

Stron, portali, sklepów i blogów w sieci jest nieskończona liczba, dlatego tak ważne jest ich pozycjonowanie w Internecie. Działania tego typu, pozwalają podnieść pozycję danego serwisu internetowego, sklepu lub bloga w wyszukiwarkach internetowych. Usługę tego typu, można swobodnie zamówić u specjalisty, który wykona wszystkie niezbędne działania pomagające podwyższyć pozycję w wyszukiwarkach. czytaj więcej

News Smartfony obsługujące sieć 5G najpopularniejsze w Plusie

Klienci Plusa coraz bardziej zwracają uwagę na smartfony obsługujące sieć 5G. Aktualnie na rynku są to najpopularniejsze telefony. Z biegiem czasu jest ich coraz więcej. Potwierdzają to dane firmy Plus ze stycznia 2021 roku. czytaj więcej

Mobile Vikings VikingNET - internet mobilny od Mobile Vikings w zupełnie nowej odsłonie

Mobile Vikings przychodzi z propozycją dla wszystkich, których potrzeby wykraczają poza posiadane pakiety internetu. Co nowego przygotowali tym razem? Swoim użytkownikom proponują trzy możliwości, które zaspokoją apetyt nawet tych najbardziej wymagających. Wystarczy 15, 35 lub 45 złotych, by cieszyć się ilością internetu dopasowaną dokładnie do swoich potrzeb. Dodatkowo, dopłacając do wybranego pakietu 10 zł, można zyskać pakiet NO LIMIT w nocy. czytaj więcej