Ile kosztuje kilowatogodzina prądu w Polsce? Ceny energii w Polsce 2021
News

Ile kosztuje kilowatogodzina prądu w Polsce? Ceny energii w Polsce 2021

23.04.2021
Energia elektryczna to luksus, do którego przywykliśmy. Choć obecnie każde mieszkanie posiada prąd, rachunki Twoje i Twoich znajomych mogą się znacząco różnić. Ile kosztuje kilowatogodzina prądu? Przedstawiamy ceny prądu w Polsce 2021.

Ile kosztuje 1kWh w Polsce?

Skrót kWh oznacza kilowatogodzinę. To właśnie w niej rozliczamy zużycie prądu. Różnice w cenach energii elektrycznej wynikają przede wszystkim z odmiennych dostawców prądu i określonych stref. Zwykle jednak są to kwota średnio 0,73 zł za 1 kWh.

Znajomość cen prądu u swojego dostawcy oraz mocy, jaką pobiera dane urządzenie, pozwala na szacunkowe obliczenie kosztu, jaki generuje sprzęt. Przykładowo laptop posiada zasilacz o mocy 65 W. Jego przeciętny pobór energii w ciągu jednej godziny wynosi ok. 30 W. Załóżmy, że czas jego używania wynosi 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Jeśli zatem przyjmiemy, że stawka za 1 kWh prądu wynosi 0,73 zł, to roczne używanie sprzętu będzie Cię kosztować ok. 42 zł.

Co się składa na koszt 1 kWh?

Na ostateczny koszt prądu ma wpływ zarówno wybór odpowiedniego dystrybutora, jak i strefa, w której się znajdujesz. W skład ceny 1 kWh wchodzą również:

  • opłata za energię czynną,
  • opłata handlowa,
  • opłata przejściowa,
  • opłata abonamentowa,
  • opłata sieciowa.

W 2021 roku została również wprowadzona opłata mocowa.

Enea, Tauron, Energa. Aktualne ceny prądu w podziale na dostawców

Ile wynoszą ceny prądu w Polsce? Jak skutecznie oszczędzać na energii elektrycznej?

Ceny prądu w Enea

W Polsce znajduje się kilkoro głównych dostawców energii elektrycznej, których ceny różnią się między sobą. Ich dostępność zależy przede wszystkim od danego rejonu — w niektórych miastach znajdują się tylko wybrane firmy, co ogranicza wybór. W takich miejscowościach jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Gdańsk możesz skorzystać z usług dostawcy Enea. Ceny prądu w Enea wzrosły o ok. 9,93 zł na miesiąc.

Ceny prądu w Tauron

Kolejnym popularnym dostawcą prądu jest firma Tauron. Oferuje on swoje usługi na terenie wielu miast w Polsce, a cena wzrosła o 8,63 zł na miesiąc w Gliwicach, 9,76 zł na miesiąc w Krakowie i 10,22 zł na miesiąc we Wrocławiu. Koszt ogólny energii elektrycznej jest tu także zależny od czasu trwania umowy — im dłuższy, tym korzystniejsze warunki możesz liczyć.

Ceny prądu w Energa

Szczecin, Wrocław, Kraków czy Gdańsk mogą skorzystać z oferty Energa. Dystrybutor ten należy do ścisłej czołówki dostawców prądu w całym kraju, mimo to wciąż oferowane przez niego ceny nie są zbyt atrakcyjne. Podwyżka prądu w Enerdze wyniosła 10,03 zł na miesiąc.

Rodzaje taryf w Polsce — czym się od siebie różnią?

Wyróżniamy kilka taryf, które dzielą się ze względu na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Duże spółki, takie jak kopalnie lub duże fabryki, korzystają z taryfy A. Nieco mniejsze firmy rozliczają się według taryfy B. Z kolei, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne — do taryfy C. Najczęściej wykorzystywaną taryfą jest ta oznaczona symbolem "G" i oznacza gospodarstwa domowe. Dotyczy ona zatem wszystkich mieszkań oraz domów.

Taryfa G

Do najpopularniejszych należą: G11 oraz G12. Obie odnoszą się do gospodarstw domowych, jednak liczba "1" informuje, iż dotyczy obiektów o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Z kolei druga liczba określa ilość stref, w której działa instalacja. U niektórych dostawców znajdziesz także informację o tym, w jaki sposób energia elektryczna jest rozliczana względem stref czasowych.

Taryfa G11 a G12 - różnica

Taryfa G11 oznacza taryfę jednostrefową, w której cena kilowatogodziny jest taka sama przez całą dobę. G12 z kolei rozlicza się na zasadzie strefy nocnej oraz dziennej — wtedy to właśnie nocna oferuje korzystniejszą stawkę za 1 kWh.

Najpopularniejsze taryfy prądu — którą wybrać dla domu?

Jeśli najwięcej prądu zużywasz w godzinach porannych lub popołudniowych i to właśnie wtedy większość Twoich sprzętów domowych jest włączona, najlepiej, byś wybrał/a taryfę G11. Ze względu na taką samą stawkę w ciągu dnia oraz nocy to rozwiązanie jest korzystniejsze cenowo. Z kolei, jeśli częściej używasz prądu w godzinach wieczornych oraz w nocy, warto, abyś skorzystał z taryfy G12.

Zapowiadane podwyżki cen prądu w Polsce

Rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej nie są już niczym nieoczekiwanym. Ponadto, podwyżki zapowiadane są do 2030 roku. Do tego czasu, prognozy dla cen energii w Unii Europejskiej zakładają wzrost średnio o 30-40%.

Fotowoltaika - sposób na oszczędność

Ciągle powiększające się ceny prądu skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które pomogą w zaoszczędzeniu części pieniędzy. Nowoczesnym i coraz częściej stosowanym wyjściem jest fotowoltaika od Sunday Polska. Inwestycja w odnawialne źródła energii to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, lecz także ekonomiczne.

Przy odpowiednich warunkach oraz wysokiej jakości panelach fotowoltaicznych, wydane na nie pieniądze zwracają się już po kilku latach. Jeśli zatem poszukujesz sprawdzonego sposobu na oszczędzanie i chcesz przestać martwić się podwyżkami prądu, rozważ inwestycję w fotowoltaikę.

News Xiaomi Mi 11 Lite, Mi11 oraz Mi 11 Pro – czym się wyróżniają

Xiaomi to marka smartfonów, które cieszą się coraz większym powodzeniem w naszym kraju i wiele osób chce z nich korzystać na codzień. Ostatnia seria Mi 11 pokazuje, że urządzenia te są bardzo zaawansowane technicznie i nie odbiegają od innych, topowych marek. Zobacz co wyróżnia trzy modele tego producenta: Xiaomi Mi 11 Lite, Xiaomi Mi 11 i Xiaomi Mi 11 Pro. czytaj więcej

News Koszt wymiany ekranu w smartfonie

Jaki jest koszt wymiany ekranu w smartfonie to jedno z częściej zadawanych pytań we wszelkiego rodzaju serwisach. I w przypadku każdego urządzenia, które trafia w ręce serwisantów, odpowiedzi mogą być różne. Nie zmienia to jednak tego, że koszt wymiany wyświetlacza w smartfonie jest droższy, niż odpowiednie jego zabezpieczenie. Co zrobić, kiedy nasz smartfon będzie potrzebował naprawy ekranu i jak się przed taką wymianą zabezpieczyć? czytaj więcej

News MŚP 2.0 – jak usprawnić komunikację w małej i średniej firmie?

Unowocześnienie procesu obsługi klientów, usprawnienie obiegu informacji, zwiększenie jakości i skuteczności działania to cele, jakie stawia sobie każda firma, bez względu na zasięg działania czy liczbę zatrudnionych pracowników. Zarządzający firmami z sektora MŚP szczególnie baczną uwagę zwracają na efektywność przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Szczególnie dzisiaj, w dobie pandemii, która wymusza digitalizację wielu procesów. Jak skutecznie się komunikować, jednocześnie dbając o firmowe wydatki? Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania telekomunikacyjne VoIP oferowane przez Grandstream, czyli sprawdzony, znany na całym świecie system pozwalający małym i średnim przedsiębiorstwom korzystać z możliwości dostępnych kiedyś tylko dla dużych korporacji. czytaj więcej

News Telemedycyna – praktyczne rozwiązania w służbie lekarzom i pacjentom

W dobie panującej wciąż pandemii i zbliżającej się zapowiadanej przez ekspertów drugiej fali zachorowań na COVID-19, tele- i wideokonsultacje lekarskie to nie tylko komfort ale i konieczność. Specjaliści z obszaru medycyny rodzinnej, lekarze różnych specjalności i pracownicy placówek ambulatoryjnych, chcąc dobrze służyć pacjentom, jak nigdy dotąd polegają na nowoczesnych i elastycznych formach komunikacji zdalnej. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi Grandstream i oferowane przez markę sprawdzone rozwiązania telekomunikacyjne VoIP. czytaj więcej