Gdzie kupować programy komputerowe? Najważniejsze informacje.
News

Gdzie kupować programy komputerowe? Najważniejsze informacje.

14.01.2022
Na początek warto wyjaśnić, czym są programy komputerowe. Bardzo upraszczając, stanowią pewien rodzaj oprogramowania, które instaluje się na urządzeniach w celu wykonania jakiegoś zadania. Jest to jednak bardzo niedokładna definicja, ponieważ do tej kategorii nie zaliczają się sterowniki, czyli pliki pomagające uruchomić, na przykład kartę dźwiękową czy graficzną. Specjalnym rodzajem programów natomiast stanowi system operacyjny. Jako przykład takiego oprogramowania, które często instaluje się na komputerze, można uznać Adobe Photoshop, MS Paint czy Skype.

Programy komputerowe - sklep stacjonarny

Na rynku komputerowym istnieje mnóstwo miejsc, skąd można nabyć programy komputerowe. Ważne, aby wybierać sprawdzone sklepy z działającym oraz bezpiecznym oprogramowaniem. Istnieje kilka możliwości, gdzie znajdują się różnego rodzaju programy. Pierwszym miejscem, gdzie możesz je zdobyć, jest sklep stacjonarny, który sprzedaje oprogramowanie na fizycznych nośnikach. Często są to te same miejsca, gdzie kupujesz części do swojej maszyny. Sprzedawcy oferują profesjonalne doradztwo oraz oryginalne programu, dlatego klienci mogą mieć pewność, że to, na co wydali pieniądze, będzie funkcjonować tak, ja obiecuje producent. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest jednak fakt, że trzeba wyjść z domu.

Programy komputerowe - sklep internetowy

Sklepy internetowe to kolejna z opcji. Można podzielić ją na zakupy w popularnych serwisach aukcyjnych, jak Allegro czy eBay. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko otrzymania niesprawnych aplikacji, porysowanych płyt, albo co nielegalnej wersji programu. Natomiast istnieje drugie rozwiązanie, które także nie wymaga opuszczania domu - sklep internetowy. Są to najczęściej wersje online miejsc, które klient spotyka w mieście. Aby kupić wybrany program komputerowy, wystarczy kliknąć daną opcję, zapłacić i czekać na przesyłkę. Na większości stron uruchomione zostały czaty z doradcami, często odbywający się w czasie rzeczywistym, co zapewnia odpowiednie wsparcie w kwestii odpowiedniego wyboru oprogramowania.

Programy komputerowe - giełdy

Niektórzy sądzą, że najlepszym rozwiązaniem zakupu programów komputerowych jest pójście na pobliską giełdę. Tego typu miejsca oferują ogromny wybór programów oraz niezwykle atrakcyjne ceny, których próżno wypatrywać w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Jednak ta opcja jest idealna tylko z pozoru. Na giełdach nie ma dostępu do porady technicznej - przez to klient jest zdany jedynie na własną wiedzę. Z tego względu często się zdarza, że zakupione programy mają niedopasowaną specyfikację do osiągów komputera lub posiadają zupełnie inne funkcje, niż pożądane przez nabywcę. Czasami zdarzają się także oszustwa polegające na tym, że dana płyta z aplikacją nie zawiera tego, co obiecuje osoba sprzedająca. Nośnik może być też tak porysowany bądź zniszczony, że w ogóle nie da się go uruchomić. Ponadto giełdy zalane są nieoryginalnymi, a co za tym idzie - nielegalnymi kopiami oprogramowania. Zdarzają się wersje pełne i prawdziwe, gdy na przykład ktoś pozbywa się swojej kolekcji, ale jest to zaledwie ułamek wszystkich produktów oferowanych w tego typu miejscach.
Oczywiście, że giełdy nie posiadają samych negatywów i powinny zostać zamknięte. Można tam nabyć całkowicie legalny sprzęt oraz niedostępne w sklepach oprogramowanie za niezwykle atrakcyjną cenę. Jednak nikt nie da gwarancji, że zakupiona płyta rzeczywiście będzie działać zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy. Dlatego lepiej jest zaufać sprawdzonym sklepom oferującym w pełni legalne produkty.

Inną opcją nabycia programu jest pożyczenie nośnika od osoby, która go kupiła. Jeżeli posiada wersję na płycie, a program jest darmowy, korzystanie nie będzie stanowiło problemu. Jeśli nie jest, zapewne będzie potrzebny klucz do odblokowania pełnej wersji aplikacji, a ten znajduje się często na oryginalnym opakowaniu lub na froncie płyty. Natomiast zazwyczaj dzieje się tak, że raz użyty kod nie zadziała na kolejnym urządzeniu. Dlatego nadal najlepszą opcję stanowi sklep.

 

News Jak zostać serwisantem telefonów? Najważniejsze informacje

Smartfony i klasyczne telefony komórkowe wkroczyły w nasze życie dość nagle i zupełnie je zmieniły. Początkowo były to urządzenia, w przypadku których podstawowe naprawy, takie jak wymiana baterii, mogły być przeprowadzane przez każdego, kto choć trochę orientował się w temacie nowych technologii. Dalszy rozwój tych urządzeń i rosnący poziom ich skomplikowania spowodowały jednak, że żeby naprawić nowoczesnego smartfona, trzeba udać się do serwisu lub skorzystać z usług serwisanta. To stwarza szansę na nową ścieżkę kariery dla każdego zainteresowanego tego typu pracą. czytaj więcej

News Czy warto kupić iPhone'a 13?

Premiery urządzeń Apple to zawsze jedno z największych wydarzeń w świecie smartfonów. Nie inaczej jest z nowym modelem, który pojawił się w sprzedaży kilka dni temu. Nowy iPhone 13 to kolejne nowoczesne rozwiązania i kolejne nowoczesne technologie. Co tym razem stworzył Apple? Oto najważniejsze informacje o nowym smartfonie. czytaj więcej

News Jaki tablet kupić do nauki, pracy i zabawy?

Dostęp do Internetu oraz korzystanie z różnorodnych aplikacji jest dziś dla większości ludzi codziennością. Dlatego też niemal każdy człowiek posiada elektroniczne urządzenie do tego celu - smartfon, tablet czy osobisty komputer. Tablety są wygodną alternatywą dla telefonu lub komputera w wielu sytuacjach. Jaki tablet kupić do różnych celów, na co należy zwrócić uwagę? Przeczytaj najważniejsze informacje, dzięki którym dokonasz odpowiedniego wyboru. czytaj więcej

News Program ERP. Nieunikniona inwestycja w nową jakość

Każdy przedsiębiorca chce, aby prowadzona przez niego firma nieustannie się rozwijała. Warto mieć jednak na uwadze że wzrost liczby klientów i pracowników niesie ze sobą nowe wyzwania, związane z efektywnym zarządzaniem dostępnymi zasobami. Jaką rolę odgrywa wtedy odpowiednio dobrane oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa? czytaj więcej