Fotowoltaika - jak to działa?
News

Fotowoltaika - jak to działa?

04.09.2019
Od kilku lat coraz śmielej i częściej znajduje zastosowanie w zaopatrywaniu w energię domów, firm i wszelkiego rodzaju urządzeń. Na początku wybierali ją Ci, którzy stawiali ekologię ponad ekonomią. Teraz, wykorzystując nowoczesny sprzęt, jest w stanie generować taką ilość energii, która z czasem gwarantuje zwrot inwestycji oraz oszczędności w stosunku do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł tradycyjnych.

Fotowoltaika, bo o niej mowa, to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem energii słońca na energię elektryczną. Wykorzystuje do tego procesu zjawisko fotowoltaiczne.

Jak to działa?

Energię ze słońca można pozyskiwać praktycznie wszędzie. To właśnie dostępność sprawiła, że początkowo energię słoneczną wykorzystywano do zadań specjalnych. Takich jak zasilanie boi morskich, sygnalizacji świetlnej, urządzeń i stacji pomiarowych, znajdujących się z dala od cywilizacji czy satelitów, krążących po orbicie naszej planety. W miarę jak panele fotowoltaiczne stały się szerzej dostępne, promienie słoneczne można było zacząć wykorzystywać do tak codziennych i przyziemnych zadań, jak zasilanie domów.

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, o konstrukcji zbudowanej na bazie krzemu krystalicznego. Krzem umożliwia niezwykle efektywną zamianę energii słonecznej, w energię elektryczną. Pod wpływem promieniowania świetlnego w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, którego produktem jest siła elektromotoryczna. Powstały w ten sposób prąd stały przesyłany jest do falownika. Czyli do urządzenia, które przekształca prąd stały w prąd zmienny, który może być wykorzystywany do zasilania urządzeń i instalacji lub ogrzewania budynku.

Co się dzieje, kiedy instalacja wytworzy za mało lub zbyt dużo energii?

Energia elektryczna wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną ma pierwszeństwo nad energią, pobieraną z sieci, która pochodzi z elektrowni. Dzięki temu najpierw wykorzystywana jest energia generowana przez instalację solarną, a dopiero potem, w przypadku niedoboru, system przełącza się na pobieranie energii z sieci.

Nie należy również obawiać się sytuacji, że energii będzie zbyt dużo. Jeżeli instalacja wytworzy nadwyżkę, zostanie ona przekazana do sieci. Nadprodukcja energii elektrycznej będzie mogła do nas wrócić – wieczorem lub np. w miesiącach zimowych, gdy słońca będzie mniej.

Jak jest zbudowana instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowymi elementami instalacji fotowoltaicznej są:

  • panele fotowoltaiczne,
  • falownik,
  • okablowanie,
  • system mierzący ilość powstającej energii oraz jej zużycie,
  • elementy służące do montażu na konkretnym podłożu.

Wyróżnia się trzy generacje ogniw (paneli). Najczęściej wybieranymi są ogniwa monokrystaliczne pierwszej generacji. Gwarantują one długą przydatność do użycia, bez obniżania efektywności pozyskiwania energii. Zwykle producenci tego typu ogniw obejmują je gwarancją, trwającą aż 25 lat. Drugim typem ogniw pierwszej generacji, są ogniwa polikrystaliczne, zbudowane z płytek krzemowych. Ogniwa polikrystaliczne są również wybierane dosyć często, jednak warto wiedzieć, że za niższą ceną stoi także niższa wydajność, niż w przypadku ogniw monokrystalicznych.

Czy to się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną nie tylko w słoneczne dni, ale również w dni, gdy niebo przesłonięte jest szczelnym płaszczem z chmur. Zakup instalacji fotowoltaicznej to niemal wydatek, jednak warto wiedzieć, że inwestycja szybko zaczyna się zwracać, a rachunki za energię elektryczną z sieci ulegają dużemu obniżeniu. Zwrot inwestycji w fotowoltaikę następuje szybciej niż np. zwrot inwestycji w ekologiczny kocioł klasy 5.

News Technologia Plasmacluster w oczyszczaczach powietrza - czy to bezpieczne?

Nowe technologie to zazwyczaj skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w wielu branżach. W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. czytaj więcej

News Niedrogie telefony z praktycznymi funkcjami: jakimi markami warto się zainteresować?

Wiadomym jest, że nie każdy posiada duży budżet na zakup smartfona. Mogłoby się wydawać, że funkcjonalny telefon musi być bardzo drogi, jednak nie jest to prawdą! Coraz więcej marek posiada w swojej ofercie budżetowe modele "na każdą kieszeń". czytaj więcej

News Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej – jak to robić?

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być poddawana regularnym przeglądom. Nie zawsze chodzi jednak o inspekcję samych paneli, ale także o monitorowanie wydajności całego systemu. Dzięki temu zyskujemy wartościową wiedzę o tym, czy inwestycja w Odnawialne Źródła Energii się zwraca, a także – jak szybko. To także okazja, aby fachowcy sprawdzili, czy ogniwa funkcjonują prawidłowo. Co warto wiedzieć o przeglądzie systemu PV? czytaj więcej

News Wygoda i szybkość transkacji z systemem IVR, czyli interaktywna obsługa dzwoniącego

IVR, czyli Interactive Voice Response, to nazwa systemu telekomunikacyjnego, który umożliwia interaktywną obsługę dzwoniącego. Jest odmianą automatycznego call center. Tego typu systemy stosuje się najczęściej do obsługi dużej ilości połączeń telefonicznych. Rozwiązanie pozwala redukować koszty i poprawić obsługę klienta. Aplikacje IVR-owe stosuje się m.in. w bankowości telefonicznej, telemarketingu oraz w systemach obsługi kart. Co istotne, takie systemy pozwalają na anonimowy dostęp do danych. czytaj więcej