Falownik fotowoltaiczny - czym jest i jak działa?
News

Falownik fotowoltaiczny - czym jest i jak działa?

24.09.2020
Ponieważ ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały (DC), który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych, niezbędne jest wyposażenie każdej elektrowni solarnej w urządzenie, które zamieni prąd stały na zmienny (AC). Tę ważną rolę pełni inwerter fotowoltaiczny (falownik), który jest kluczowym elementem każdej instalacji PV.

Inwerter fotowoltaiczny - zasada działania

Najprościej rzecz biorąc pod względem konstrukcyjnym każdy falownik składa się z następujących elementów:

  • układ wejściowy – jest odpowiedzialny za przekazanie prądu stałego z instalacji PV do układu mostkowego;
  • układ mostkowy tranzystorowy – tutaj następuje zamiana prądu DC w AC. W mostku znajduje się także układ śledzący maksymalny punkt mocy (MPPT), bezpieczniki, ograniczniki przepięć i rozłączniki odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy systemu fotowoltaicznego;
  • układ wyjściowy – ten układ przekazuje prąd zmienny do rozdzielni, skąd następnie trafia do urządzeń docelowych.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych

Falowniki fotowoltaiczne można podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Najczęściej inwertery dzielimy ze względu na:

Rodzaj połączenia z siecią energetyczną

Falowniki wyspowe (off-grid) – są stosowane do instalacji nie posiadających połączenia z ogólną siecią energetyczną, czyli autonomicznych. Obecnie rzadko wykorzystywany w domach jednorodzinnych, częściej w domkach letniskowych lub innych lokalizacjach, gdzie nie ma możliwości połączenia instalacji fotowoltaicznej z siecią energetyczną.

Falowniki sieciowe (on-grid) – najpopularniejszy rodzaj inwerterów, powszechnie wykorzystywany w instalacjach PV podłączonych do sieci energetycznej. Umożliwia przekazywanie nadmiaru wytworzonej energii do sieci oraz odebranie jej, gdy instalacja PV nie pracuje, a potrzebne jest źródło zasilania.

Falowniki hybrydowe – tego typu inwertery łączą cechy falowników off-grid i on-grid. Można w tej grupie znaleźć falowniki wyposażone w baterię fotowoltaiczną, co pozwala im gromadzić wyprodukowaną energię.

Wielkość obsługiwanej instalacji

Falowniki jednofazowe – najczęściej wykorzystywane do instalacji PV o niewielkiej mocy (do 3,68 kWp). Ich cechą charakterystyczną jest to, że podłącza się je do najbardziej obciążonej fazy jednak dzięki bilansowaniu międzyfazowemu jest to równie opłacalne jak w przypadku falowników trójfazowych. Nie mogą być używane w instalacjach o mocy ponad 3,68 kWp.

Falowniki trójfazowe – wykorzystywane w instalacjach o mocy kilku kilowatów i wyższej (powyżej 3,68 kW). Dzięki rozłożeniu obciążenia na trzy fazy sieć zyskuje na stabilności, a pobór prądu z sieci publicznej dla każdej z faz ulega minimalizacji. Właściwie zaprojektowana instalacja z falownikiem trójfazowym pozwala uniezależnić się od ogólnej sieci energetycznej.

syntezaoze

Na co zwrócić uwagę wybierając falownik fotowoltaiczny?

Najważniejszym parametrem jest sprawność falownika, wyrażona w procentach. Wysokiej klasy inwertery osiągają sprawność rzędu 97-98% i wyższą, co ma bezpośrednie przełożenie na to, w jakim czasie inwestycja w instalację fotowoltaiczną się zwróci.

Dobrej klasy moduł MPPT (Maximum Power Point Tracker) to kolejny ważny element, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki niemu wydajność instalacji będzie lepsza, gdyż sprawniej dostosowuje wartość mocy do warunków atmosferycznych panujących w danym momencie.

Dobrym pomysłem jest również zadbanie o efektywne chłodzenie falownika, ponieważ znacząco wydłuża to jego żywotność i poprawia warunki jego pracy. To zaś sprawi, że instalacja PV będzie wydajniejsza, a sam falownik będzie mniej podatny na przegrzanie i awarię skutkującą koniecznością jego wymiany.

Materiał powstał we współpracy z firmą SyntezaOZE, która specjalizuje się sprzedaży i montażu systemów fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, rolników i firm na terenie całej Polski.

News Podpis kwalifikowany - jakie dokumenty można nim podpisać?

We współczesnym świecie sporo administracyjnych spraw załatwić można poprzez Internet. Jest to dość ważne - osoba fizyczna raz w roku zobowiązana jest do podpisania kilku dokumentów związanych chociażby z podatkami. W sytuacji, kiedy jesteś rodzicem i składasz różne wnioski o pomoc socjalną, tutaj też możesz wspomóc się elektronicznym sposobem ich załatwiania. Jednak sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy masz swoją własną firmę, Regularne podpisywanie raportów, zawieranie umów, podpisywanie potwierdzeń czy realizowanie procesów decyzyjnych - to wszystko wymaga wyraźnego podpisu i jest niezwykle czasochłonne. Jednak obecnie można skorzystać z doskonałego rozwiązania, jakim jest podpis kwalifikowany, który często pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy. czytaj więcej

News Co to jest SLA w hostingu? Jakie SLA jest dobre? Sprawdź!

Bardzo często decydując się na korzystanie ze specjalistycznych usług czy zaawansowanych systemów informatycznych siłą rzeczy skazujemy się na wsparcie osób trzecich. Wynika to chociażby z braku odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji, dostępu do systemów itd. O ile zapewnienie ciągłości działania systemu czy dostępu usługi jest dla kluczowe dla Twojego biznesu powinieneś koniecznie zadbać o odpowiednie zapisy umowne lub wykupić dodatkowe SLA. Czym jest i jak działa SLA? Na co powinieneś zwrócić uwagę w kontekście usług hostingowych? czytaj więcej

News Jak szyfrować swoje połączenie z internetem i dbać o prywatność? Odpowiedź: VPN!

Bezpieczeństwo jest jedną z najbardziej cenionych wartości. Niezależnie od tego, na jakim polu życia się poruszamy, zależy nam na tym, aby nasi bliscy, nasz majątek i nasze dane, były jak najlepiej chronione. Czy podczas inwestowania w różnego rodzaju zabezpieczenia swojego domu lub mieszkania bierzesz pod uwagę bezpieczeństwo Twoich danych internetowych? Jeżeli zależy Ci na tym, aby nigdy nie wpadły one w niepowołane ręce, powinieneś zainteresować się siecią VPN. Czym jest i jak powinno się jej używać? czytaj więcej

News Wszystko co musisz wiedzieć o Orange Flex - nowej ofercie Orange

Nie ma co ukrywać, nowa oferta Orange Flex ogłoszona przez pomarańczowego operatora na początku maja, zrobiła duży szum na rynku telekomunikacyjnym. Wszystko za sprawą wprowadzenia przez Orange innowacyjnych rozwiązań i zmiany zasad funkcjonowania oferty sieci komórkowej. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie słyszałeś o Orange Flex – czas to nadrobić. czytaj więcej