Dlaczego warto przejść na nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2?
News

Dlaczego warto przejść na nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2?

08.10.2021
Zmiany w telewizji naziemnej zawsze budzą wiele zastrzeżeń i obaw o to, jak wiele trzeba będzie dokupić, aby móc z niej korzystać. Ostatnim razem, mniej więcej dziesięć lat temu, zmiany były dość drastyczne, gdyż przechodziliśmy ze standardu sygnału analogowego na wersję cyfrową, która jest całkiem inną technologią. Tym razem zmiany nie będą aż tak dotkliwe. Co tak naprawdę się zmieni i dlaczego warto się zainteresować tym tematem?

DVB-T2 – czym tak naprawdę jest?

Jest to nowy standard emisji telewizji naziemnej, którego pełen skrót brzmi DVB-T2/HEVC. Technologia ta zastępuje dotychczasową wersję DVB-T, która służy nam za standard już blisko dekadę. Czemu jednak zmiana będzie koniecznością? Wszystko to po to, aby zapewnić lepszą jakość obrazu, jednocześnie dostosowując się do standardów europejskich. Zmiana ta tak naprawdę już ma miejsce, chociaż jej zakończenie zaplanowane jest na 30 czerwca 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dlaczego warto przejść na DVB-T2?

Dobry dekoder DVB-T poradzi sobie z najnowszą wersją emisji telewizji naziemnej, co jest wielkim plusem, którego nie mogliśmy doświadczyć w przypadku zmiany z analogowej technologii na cyfrową. Łatwość przejścia jest jednym z największych plusów tej zmiany, ale też niejedynym. Co jeszcze czeka nas wraz z DVB-T2?

Najważniejsze atuty nowej wersji emisji:

  • lepsza jakość dźwięki,
  • większa rozdzielczość – tutaj mowa nawet o rozdzielczości nawet do 8k,
  • więcej kanałów.

Wszystko to dzięki tak zwanemu reframingowi, czyli korzystaniu z węższego zakresu częstotliwości, jednocześnie wykorzystując kompresję H.265. Do tej pory używano wersji H.264 i całkiem możliwe, że do 30 czerwca 2022 roku nadal będzie można na nim odbierać telewizję DVB-T2, jednak po tym czasie ta możliwość zniknie.

Co będzie potrzebne, aby odbierać DVB-T2?

Najważniejszym, czego będziemy potrzebować, jest dekoder DVB-T2. Oczywiście jest możliwość, że dany telewizor jest już wyposażony w niego, co sprawia, że nie trzeba się martwić zmianą systemu emisji. W wielu przypadkach właśnie tak będzie, gdyż telewizory wysyłane na europejski rynek nie są dedykowane tylko Polsce, a wiele krajów już w pełni przeszło na nowy sposób emisji.

Jak sprawdzić, czy dany telewizor bądź dekoder ma taką opcję? Najlepiej będzie popatrzeć na instrukcję użytkownika, gdzie będzie dokładnie to opisane. Warto też sprawdzić kompresję, którą odbiera dany dekoder. Może się zdarzyć, jak wspominaliśmy, że model z H.264 będzie początkowo odbierał nową emisję, jednak szybko to się skończy. Wtedy dekoder DVB-T2 HEVC będzie koniecznym zakupem – bez różnicy, czy w postaci osobnego urządzenia, czy nowego telewizora.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowej emisji?

Wiele ludzi zadaje sobie pytanie, czy będą musieli oni wymieniać antenę. Na szczęście takiej potrzeby nie będzie, jednak może nastąpić problem z zakłóceniami. Dla zredukowania tego efektu warto zainstalować dobry filrt LTE/5G – w ten sposób jakość sygnału powinna ulec poprawie.

Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni dekoder bądź telewizor z dekoderem już teraz, gdyż wtedy, gdy nadejdzie już ostateczny czas zmiany technologii emisji, ceny mogą poszybować do góry. Dlatego nie ma sensu zwlekać i już dziś warto postarać się o sprzęt, który posłuży na kolejne długie lata oglądania telewizji w najwyższej jakości.

 

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News Dlaczego warto przejść na Internet światłowodowy? Poznaj korzyści

Nowoczesna technologia dostarcza nam wielu korzystnych rozwiązań. To, co kiedyś było usługą elitarną, dziś jest w zasięgu ręki. Świetnym przykładem jest tutaj Internet i mnożące się możliwości dostępu do niego. Jedna z popularnych opcji to światłowód. Dlaczego zyskuje coraz większą popularność i jakie są jego zalety? czytaj więcej

News Na czym polega outsourcing?

Outsourcing oznacza wykorzystywanie źródeł zewnętrznych podczas organizacji pracy firmy. Jeżeli działalność rozrosła się na tyle, że zarządcy nie są w stanie poświęcić się w pełni wszystkim obowiązkom, skorzystanie z profesjonalnej firmy zewnętrznej może okazać się konieczne. Na czym to dokładnie polega? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu! Zapraszamy do lektury! czytaj więcej

News Jaki komputer kupić do nauki zdalnej? Prosty poradnik dla rodziców

Odkąd nauka zdalna przestała być możliwością, a stała koniecznością, powstał problem z urządzeniami, które naukę tę umożliwiają. Komputery i laptopy do nauki zdalnej również przestały być czymś, co mieć można, a stały się czymś, co mieć trzeba. Pytanie tylko, czym takie komputery i laptopy powinny się wyróżniać? I gdzie szukać taniego sprzętu komputerowego nadającego się do nauki? czytaj więcej