Czym są konwertery satelitarne i czym się kierować podczas wyboru?
News

Czym są konwertery satelitarne i czym się kierować podczas wyboru?

19.08.2019
Lubisz oglądać telewizję bądź planujesz założyć ją w domu? Dowiedz się, dlaczego sama antena nie wystarczy do odebrania sygnału. Sprawdź, czym jest konwerter satelitarny i jaki typ wybrać.

Co to jest i do czego służy konwerter satelitarny?

Zestaw antenowy składa się nie tylko z anteny i kabla, ale również z małego urządzenia jakim jest konwerter. Osprzęt ten ma za zadanie przekazać sygnał satelitarny, który odbija się od czaszy anteny (talerza). Konwerter wzmacnia ten sygnał i jednocześnie konwertuje (zamienia) na taki, który będzie czytelny dla odbiornika np. dekodera. Urządzenie posiada układ elektroniczny, który jest zasilany dzięki kablowi koncentrycznemu z tunera satelitarnego.

Parametry konwertera

Urządzenie posiada trzy podstawowe parametry, które określają jego możliwości:

  • współczynnik szumów – wyrażany jest w decybelach (dB), im jest mniejszy – tym lepiej, obecnie produkowane są konwertery ze współczynnikiem z zakresu 0,3 – 0,1 dB,
  • sygnał wejściowy – jest to sygnał, który jest odbijany od satelity do konwertera, który wyrażany jest w gigahercach (GHz) - najczęstszymi zakresami są 10,7 – 12,75 GHz, im większy zakres tym lepiej,
  • sygnał wyjściowy – jest to sygnał, który jest przekazywany z konwertera do tunera satelitarnego, który wyrażany jest w megahercach (MHz) - najczęstszymi zakresami są od 950 MHz do 2150 MHz.

Jaki konwerter wybrać?

Nie można stwierdzić tego, jaki konwerter jest najlepszy. Urządzenia te posiadają wiele typów, które różnią się możliwościami i przeznaczeniem. Warto sprawdzić konwertery satelitarne i ich specyfikacje, tak aby dobrać je odpowiednio, w zależności od indywidualnych potrzeb. Niektóre rodzaje urządzeń przeznaczone są do większych instalacji, drugie zaś sprawdzą się lepiej w małych połączeniach.

Rodzaje konwerterów i ich przeznaczenie

Obecnie można wyróżnić cztery kategorie – liniowe, kołowe, cyfrowe i optyczne. W większości krajów w Europie wykorzystuje się tzw. Universal LNB – konwertery, które mają ustalone wartości pasma. Które konwertery stosuje się najczęściej?

Konwerter pojedynczy (Single)

Najprostszy typ konwertera, stosowany tylko w najprostszych schematach, posiada jedno wyjście i jest w stanie obsłużyć jeden tuner satelitarny.

Konwerter podwójny (Twin)

Posiadający dwa wyjścia, może obsłużyć dwa tunery satelitarne, jednak do każdego z nich musi być poprowadzony osobny kabel.

Konwerter poczwórny (Quad)

Posiadający cztery wyjścia, może obsłużyć 2 dekodery PVR (z funkcją nagrywania kanałów) lub 4 tunery.

Konwerter Octo

Posiadający 8 wyjść, może obsłużyć 8 tunerów bądź 4 dekodery PVR.

Konwerter Quattro

Podobnie jak Quad posiada 4 wyjścia, jednak stosowany jest on do pracy z multiswitchem (urządzeniem rozdzielającym sygnał) - pozwala on na rozdzielenie sygnału nawet na kilkaset tunerów, sprawdzi się dla instalacji, gdzie jest potrzeba podłączenia więcej tunerów niż cztery do pojedynczej anteny.

Konwerter Quad Unicable

Posiada te same parametry i cechy jak konwerter Quad, jednak posiada możliwość przesyły sygnału do czterech tunerów za pomocą pojedynczego kabla. Dzięki niemu nie ma potrzeby zakupu multiswitcha, ponieważ konwerter umożliwia instalację odbioru np. telewizji naziemnej na satelitarną. Aby rozdzielić sygnał potrzebny będzie jeszcze rozgałęźnik antenowy, który obsłuży pasmo z satelity.

Konwertery można podzielić również ze względu na pasma – w Europie głównie są to dwa rodzaje: Ku (10,70 – 12,75 GHz) lub C (4 GHz). Dodatkowo warto zapamiętać, że w Europie wykorzystuje się w większości konwertery liniowe np. w Polsce oraz kołowe np. w Rosji.