Czym jest VPN?
News

Czym jest VPN?

15.05.2024
Wirtualna sieć prywatna, znana powszechnie pod skrótem VPN (Virtual Private Network), to technologia pozwalająca na stworzenie bezpiecznego połączenia przez publiczną sieć, taką jak Internet. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej użytkownicy mogą przesyłać dane, zazwyczaj w zaszyfrowanej formie, co zapewnia prywatność i ochronę ich informacji przed nieuprawnionym dostępem trzecich stron. VPN tworzy rodzaj tunelu szyfrującego, który wzmacnia bezpieczeństwo przesyłanych danych, chroniąc je przed podsłuchem czy przechwyceniem w nawet niedostatecznie zabezpieczonych sieciach.

Korzyści z korzystania z sieci VPN

Sieć taka służy nie tylko do zabezpieczania połączenia internetowego przed niepożądaną inwigilacją, ale również do ochrony prywatności użytkownika. Korzystając z VPN, można ukryć swoją działalność w sieci przed dostawcami internetu, rządami i potencjalnymi hakerami. Ponadto umożliwia ona dostęp do treści zablokowanych w danym regionie, czy to ze względów licencyjnych, politycznych, czy cenzury. Dla firm jest to nieocenione narzędzie, ponieważ pracownicy mogą bezpiecznie łączyć się z siecią korporacyjną, by zdalnie pracować nad wewnętrznymi projektami i wrażliwymi danymi.

 

Drugą istotną zaletą jest zwiększenie anonimowości w sieci. Dzięki VPN nawet strony internetowe czy aplikacje zbierające dane na temat użytkowników mają ograniczenie w dojściu do informacji o źródłowym adresie IP i potencjalnie geolokalizacji.

 

Działanie technologii umożliwiającej bezpieczne połączenie z internetem jest dość proste. Użytkownik, łącząc się z serwerem VPN, otrzymuje przypisany tymczasowy adres IP, który maskuje jego rzeczywisty adres. W ten sposób, na zasadzie tzw. tunelowania, tworzona jest sieć prywatna wykorzystywana do anonimowego i zabezpieczonego przeglądania internetu lub dostępu do firmowych zasobów z punktów zdalnych.

 

Usługi VPN a tani VPS

Tanie VPS są dedykowanymi, wirtualnymi przestrzeniami serwerowymi, które można skonfigurować do działania jako prywatny serwer VPN. Opcja ta jest często bardziej ekonomiczna od klasycznych usług, gdyż użytkownik płaci tylko za zapotrzebowanie na moc obliczeniową serwera i ewentualne przesył danych, nie za markę lub dodatkowe funkcje oprogramowania VPN.

 

Tani VPS to także świetne rozwiązanie dla użytkowników pragnących mieć większą kontrolę nad swoją infrastrukturą VPN. Można na nim uruchomić dowolny system operacyjny, skonfigurować firewall, zainstalować potrzebne aplikacje oraz ustawić zasadnicze parametry bezpieczeństwa według osobistych preferencji. Rozwiązanie to jest lepsze niż standardowa sień prywatna, ponieważ zapewnia większą elastyczność i dostosowanie do indywidualnych wymagań użytkownika.

Hosting VPS jako alternatywa dla dostawców VPN

Hosting VPS to inaczej usługa polegająca na dostarczeniu wirtualnego serwera, który może być wykorzystany jako alternatywa dla dedykowanych usług VPN. W kwestii ochrony prywatności i anonimowości internetowej VPS hosting może oferować podobne korzyści jak dedykowane rozwiązania VPN. Ponadto dają one użytkownikom możliwość pełnej kontroli nad konfiguracją i oprogramowaniem serwera, co pozwala na bardziej zaawansowane zarządzanie bezpieczeństwem.

 

VPS hosting jako praktyczne rozwiązanie

Hostingi VPS są praktycznym rozwiązaniem nie tylko z punktu widzenia ochrony prywatności w internecie, ale również ze względu na swoją wszechstronność. Poprzez możliwość dostosowania serwera do różnych zastosowań, użytkownik otrzymuje pełnię możliwości zarządzania infrastrukturą IT, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści wynikających z zastosowania bezpiecznego połączenia VPN. To się oznacza, że korzystając z VPS do tworzenia prywatnej sieci wirtualnej, można kontrolować, kto i w jaki sposób uzyskuje dostęp do zaszyfrowanych danych.

 

News Czym jest MIX BOX dla dziecka?

Każda okazja jest dobra, by sprezentować dziecku nowy telefon. MIX BOX od T-Mobile to oferta, dzięki której można zyskać nowoczesny smartfon z dobraną do niego ofertą MIX. Poznaj szczegóły oferty MIX BOX od T-Mobile. czytaj więcej

News Dropshipping – na czym polega?

Czy masz świetny pomysł na sklep internetowy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dropshipping może być właśnie tym rozwiązaniem! Jest to idealne rozwiązanie, jeśli twoja firma jest mała lub średnia, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na początkowych kosztach rozpoczęcia działalności. Czym jest dropshipping i jakie są o nim opinie? czytaj więcej

News Podstawowe rodzaje hostingu. Czym jest hosting hybrydowy?

Nowoczesny hosting to dzierżawa zasobów internetowych i usług, które są niezbędne dla stron internetowych i poczty e-mail. Dostawca takich rozwiązań dysponuje miejscem na serwerach, które udostępnia swoim klientom. Warto w tym zakresie wspierać elastyczne rozwiązania. czytaj więcej

News Tani hosting - jak wybrać najlepszy?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o jaką musi zatroszczyć się przedsiębiorca, jest odpowiednia strona internetowa. Wybór wielu osób pada na WordPress - właśnie na tym silniku działa spora część witryn. Niezależnie, czy zdecydujemy się skorzystać z WordPress czy innego systemu, będzie nam potrzebny odpowiedni hosting. Jak go wybrać? czytaj więcej

News Czym jest CRM i kiedy się przydaje?

Czym jest CRM i kiedy się przydaje? Masz firmę i zastanawiasz się, czy system CRM będzie optymalnym rozwiązaniem dla Twojego przedsiębiorstwa? Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy do lektury!

1. Co to jest CRM?
2. Jakie funkcje oferuje oprogramowanie CRM?
3. Kiedy przyda się system CRM? czytaj więcej