Czym jest LoRaWAN – komunikacja bezprzewodowa o dalekim zasięgu?
News

Czym jest LoRaWAN – komunikacja bezprzewodowa o dalekim zasięgu?

18.03.2021
Komunikacja bezprzewodowa pozwala na łatwiejsze przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Jedną z popularnych technologii w tym zakresie jest LoRaWAN.

Technologia LoRaWAN, czyli z angielskiego LoRa (Long Range) Wide Area Network, jest jednym z systemów komunikacji bezprzewodowej, który wyróżnia się bardzo dalekim zasięgiem sięgającym nawet kilkunastu kilometrów w połączeniu z niskim zapotrzebowaniem na energię. Dzisiaj zainteresowanie systemami LoRaWAN stale rośnie. Wynika to z faktu korzyści, jakie daje bezprzewodowa komunikacja dalekiego zasięgu w różnych obszarach przemysłu i infrastruktury.

Komunikacja LoRaWAN – co to jest?

LoRaWAN (https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/lacznosc-bezprzewodowa/lorawan) jest radiowym protokołem komunikacyjnym, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie informacji z wykorzystaniem koncepcji Internet of Things (IoT), czyli internetu rzeczy. Dzięki tej technologii elementy wchodzące w skład sieci mogą łączyć się z nią nawet na znaczne odległości i przy niskim poborze mocy, co powoduje, że nie mają one dużych wymagań pod kątem zapotrzebowania na energię.

 

Technologia LoRaWAN bazuje na otwartym standardzie, co powoduje, że korzystanie z niej nie jest związane z potrzebą wnoszenia opłat licencyjnych. Właśnie otwarty standard spowodował, że dzisiaj z tej metody komunikacji bezprzewodowej korzysta się tak często. Na terenie Europy komunikacja za pomocą sieci LoRaWAN odbywa się na częstotliwości 868 MHz.

Jak funkcjonuje komunikacja LoRaWAN?

Do wykonania całego systemu komunikacyjnego LoRaWAN konieczne jest wykorzystanie specjalnych komponentów dedykowanych do jego wykonania. Komponenty te umożliwiają wzajemną komunikację, tworząc sieć.

 

Wygląd sieci w komunikacji bezprzewodowej LoRaWAN przypomina gwiazdę. W punkcie centralnym umieszczony jest główny element systemu, czyli jego serwer aplikacyjny. Następnie jest on łączony za pomocą bramek i serwerów sieciowych wraz z urządzeniami końcowymi. Ze względu na swoją architekturę system LoRaWAN pozwala na stworzenie rozbudowanych sieci obejmujących nawet kilkanaście tysięcy urządzeń końcowych, które łączą się z centralnym punktem systemu, czyli z jego serwerem aplikacyjnym.

 

Warto przy tym jeszcze raz podkreślić, że urządzenia końcowe wchodzące w skład systemów LoRaWAN, których celem jest odbieranie i przesyłanie sygnałów, nie mają dużego zapotrzebowania na energię. W efekcie mogą one pracować nawet przez kilka lat, wykorzystując jeden zestaw baterii.

 

W miejscach, w których konieczne jest uzyskanie ciągłości przesyłania danych, wykorzystuje się alternatywne rozwiązania, na przykład panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd i zasilają nimi urządzenia. W efekcie nie ma potrzeby podłączania ich do sieci energetycznej.

LoRaWAN – plusy i minusy systemu

Dzisiaj system LoRaWAN wykorzystywany jest coraz częściej w różnych zastosowaniach, w których ważny jest bezprzewodowy przesył danych. Należy jednak pamiętać o tym, że ma on również swoje słabsze strony.

 

System LoRaWAN – zalety:

 • daleki zasięg przesyłu danych – dzisiaj większość urządzeń oferuje przesył na odległości kilkunastu kilometrów, lecz rozwijane są rozwiązania umożliwiające jeszcze większy zasięg
 • obniżone zapotrzebowanie na energię – brak konieczności systematycznego doładowywania akumulatorów, urządzenia mogą działać nawet kilka lat
 • szerokie zastosowanie – system może działać w różnych obszarach
 • rozbudowana sieć – może obejmować nawet kilkanaście tysięcy elementów
 • niskie koszty – poprzez brak opłat licencyjnych

System LoRaWAN – wady:

 • brak przesyłu w czasie rzeczywistym – system LoRaWAN tworzy opóźnienie w przesyle, dlatego dane nie są dostarczane w czasie rzeczywistym
 • brak możliwości wysyłania większych plików – transmisja danych w systemie plasuje się obecnie na poziomie 0,3-37,5 kbps

Gdzie najczęściej wykorzystuje się komunikację LoRaWAN?

Ze względu na swoje zalety komunikacja bezprzewodowa o dalekim zasięgu LoRaWAN jest obecnie używana w różnych dziedzinach przemysłu, w rozwiązaniach infrastrukturalnych, gospodarce komunalnej, w obiektach.

 

Wybrane przykłady zastosowań systemu LoRaWAN:

 • prace pomiarowe
 • nadzorowanie procesów
 • kontrola dystansu
 • inteligentne oświetlenie
 • monitorowanie w medycynie
 • powiadamianie o zagrożeniach
 • systemy parkingowe

 

Wdrożeniami systemów LoRaWAN zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w ramach realizacji całego systemu komunikacyjnego i jego integracji z innymi systemami.

News Atrakcyjne biuro dla nowoczesnych i aktywnych pracowników

Nowoczesne, innowacyjne biura dbają nie tylko o dobry sprzęt do pracy dla swoich pracowników, ale również o ich zdrowie, w tym również to dotyczące postawy. W obecnych czasach nie wystarczy zagwarantować pracownikowi osobnego biurka, krzesła oraz komputera. Aktualnie pracownicy wymagają od pracodawców znacznie więcej, gdyż lata pracy przy komputerach w pozycji siedzącej uświadomiły, jak niebezpieczne to może być dla zdrowia. Jak przystosować biuro, by pracownikom znacznie lepiej mijał wyznaczony czas pracy? Co pozwoli utrzymać zdrowie w lepszej kondycji nawet podczas pracy przed komputerem?

1. Praca naprzemienna - raz na stojąco, raz na siedząco
2. Dobre krzesło biurowe jako klucz do wygodnej pracy
3. Biurko z regulacją wysokości - w czym tkwi jego fenomen?
4. Ćwiczenia w pracy - jak być aktywnym?
5. Akustyka w pracy, czyli sposób na skupienie i większą efektywność czytaj więcej

News Mobilny trading na forexie. Jak wykorzystać modę na trading?

Rozwój technologiczny ostatnich lat to przede wszystkim dążenie w kierunku całkowitej mobilności, która oznacza, że można wykonać każdą czynność z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że jest tam dostęp do Internetu. Do tych czynności można już zaliczyć inwestowanie na rynkach walutowych, którego można dokonywać poprzez dedykowane aplikacje mobilne. Jakie są ich możliwości? czytaj więcej

News Software house nie da Ci zwykłej strony. Czym jest aplikacja webowa?

Komu powierzysz stworzenie swojej strony internetowej? Agencji marketingowej! No dobrze, czasem skierujesz swoje kroki do agencji interaktywnej. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jakie funkcjonalności chcesz wprowadzić. czytaj więcej

News Szybki internet w domu - jak wybrać najlepszy router?

Dobry router to urządzenie niezbędne w każdym domu. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się szybkim internetem. Czy przy wyborze nowego routera powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na niektóre jego cechy? Czy warto kupić wzmacniacz Wi-Fi? czytaj więcej