Czy warto zlecić audyt informatyczny w firmie?
News

Czy warto zlecić audyt informatyczny w firmie?

31.10.2023
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologicznym, sprawne zarządzanie zasobami IT jest niezbędne dla większości przedsiębiorstw. Przeprowadzanie audytów systemów informatycznych służy ocenie obecnego stanu tych zasobów oraz wykrywaniu potencjalnych zagrożeń i możliwości ich usprawnienia. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest audyt IT, jakie ma znaczenie i jak może przyczynić się do rozwoju Twojej firmy.

Infrastruktura informatyczna w przedsiębiorstwie

Infrastruktura IT w firmie to złożony i wielowarstwowy zestaw elementów technologicznych oraz systemów, które umożliwiają gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wymianę danych. Na środowisko informatyczne składa się wiele komponentów, między innymi:

 1. Usługi chmurowe - np. Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Platform, hosting aplikacji i stron www, usługi poczty elektronicznej czy przechowywania danych w chmurze.
 2. Sprzęt fizyczny taki jak serwery, dyski twarde, komputery stacjonarne, laptopy, urządzenia mobilne, drukarki, skanery, urządzenia wielofunkcyjne, a także urządzenia sieciowe np. routery.
 3. Oprogramowanie i systemy operacyjne np. Windows, macOS, Linux, aplikacje i systemy typu CRM, ERP; bazy danych, narzędzia i licencje do codziennej pracy (np. Microsoft 365), a także systemy antywirusowe, firewalle i inne narzędzia zabezpieczające.
 4. Bezpieczeństwo informatyczne, które zawiera polityki bezpieczeństwa, protokoły, zarządzanie dostępem do elementów infrastruktury it, kopie zapasowe i plany odzyskiwania danych.
 5. Data Center: serwerownie, centra danych, systemy zasilania awaryjnego, kontrola klimatyzacji i chłodzenia.
 6. Zarządzanie systemami i projektami: narzędzia do zarządzania projektami, systemy monitorowania i zarządzania siecią.
 7. Wsparcie i utrzymanie: helpdesk it, wsparcie techniczne, procesy utrzymania i aktualizacji oprogramowania/sprzętu.

Co to jest audyt IT?

Usługa audytu IT obejmuje szczegółową analizę infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem audytu jest zbadanie aktualnego stanu systemów i podjęcie niezbędnych kroków dla wzmocnienia bezpieczeństwa it w firmie. Audyt obejmuje również kontrolę, aktualizację procedur oraz spis zasobów IT. Realizacja audytu IT pozwala na wykrycie słabości oraz ustalenie stopnia ryzyka w systemach informatycznych, a także przygotowanie struktur firmy do ewentualnych niebezpieczeństw. Ponadto, wyniki audytu IT mogą być wykorzystane do opracowania planów na wypadek wystąpienia incydentów.

Wyniki audytu informatycznego

 • Obecny stan systemów i aplikacji IT
 • Możliwości ulepszenia infrastruktury IT
 • Poziom bezpieczeństwa systemów i aplikacji
 • Zarządzanie licencjami narzędzi IT
 • Rodzaje urządzeń działających w systemie
 • Aktualizacje i podatności systemu IT

Jak przebiega audyt IT?

Audyt IT wykonuje doświadczony specjalista, który korzysta zarówno z manualnych, jak i automatycznych metod. Po zakończeniu, sporządzany jest raport zawierający obserwacje, rekomendacje oraz sugestie dotyczące rozwiązania wykrytych problemów.
Firma informatyczna Lizard specjalizuje się w audytach IT, analizując zarówno bezpieczeństwo, jak i całe środowisko informatyczne firmy. Regularne audyty zwiększają bezpieczeństwo danych, zapobiegając problemom takim jak wycieki informacji czy awarie systemu. Specjaliści Lizard oferują profesjonalizm i skuteczność w przeprowadzaniu audytów, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie nie tylko działu IT, ale całej firmy.

Przeprowadzane są analizy:

 • Sieci LAN, WAN.
 • Oprogramowania antywirusowego.
 • Systemów backupu.
 • Zabezpieczeń i dostępu do sieci.
 • Serwerów lokalnych i chmurowych.
 • Struktury katalogów i plików.
 • Licencjonowania produktów.
 • Stosowanych systemów biznesowych.
 • Poczty elektronicznej i stacji roboczych.

Korzyści z audytu IT

Przeprowadzenie audytu IT przynosi różne korzyści, takie jak:

 • Lepsze zabezpieczenie systemów IT poprzez identyfikację luk w bezpieczeństwie.
 • Optymalizacja kosztów przez eliminację zbędnych zasobów i procesów, możliwość outsourcingu.
 • Zwiększenie efektywności operacyjnej firmy.
 • Wzrost zaufania klientów i partnerów dzięki regularnym audytom.
 • Pomoc w planowaniu inwestycji IT i kształtowaniu strategii technologicznej.
 • Niezależne, obiektywne spojrzenie na działanie IT dzięki audytowi zewnętrznemu.
 • Zarządzanie ryzykiem przez ocenę potencjalnych zagrożeń i proponowanie rozwiązań.
 • Dostosowanie do przepisów branżowych, zapobieganie karom finansowym.

Czy warto przeprowadzić audyt it w firmie?

Oczywiście! Audyt IT w firmie przynosi wiele korzyści i jest istotne w budowaniu kultury zarządzania środowiskiem it. Warto rozważyć skorzystanie z zewnętrznych specjalistów w dziedzinie audytu IT. Firma informatyczna zajmująca się na co dzień audytami informatycznymi, pozwoli uzyskać bardziej obiektywny i ekspercki wgląd w stan infrastruktury IT.

 

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

News Technologia Plasmacluster w oczyszczaczach powietrza - czy to bezpieczne?

Nowe technologie to zazwyczaj skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w wielu branżach. W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. czytaj więcej

News O procesach, które warto przekazać zewnętrznemu partnerowi

Coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z outsourcingu. W zależności od profilu działalności, przedsiębiorcy decydują się przekazać w ręce specjalistów różne zadania. Jakie procesy najczęściej są przedmiotem umowy outsourcingu? czytaj więcej

News Czy tablet może pomóc w pracy biurowej?

Notebooki na dobre weszły do typowego asortymentu różnego rodzaju biur – zastąpiły tym samym komputery stacjonarne. Teraz jednak na rynku pojawił się nowy gracz – tablet. Chociaż posługujemy się nimi od lat, to dotychczas raczej tylko do użytku prywatnego. Czy tablety mogą przydać się też podczas pracy biurowej? czytaj więcej

News Czym jest CRM i kiedy się przydaje?

Czym jest CRM i kiedy się przydaje? Masz firmę i zastanawiasz się, czy system CRM będzie optymalnym rozwiązaniem dla Twojego przedsiębiorstwa? Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy do lektury!

1. Co to jest CRM?
2. Jakie funkcje oferuje oprogramowanie CRM?
3. Kiedy przyda się system CRM? czytaj więcej