Czy warto zaszczepić dziecku pasję do programowania?
News

Czy warto zaszczepić dziecku pasję do programowania?

10.08.2022
Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfonu, czy komputera. Jak wiadomo — za ich prawidłowe działanie odpowiada programowanie. Niektórym osobom mogłoby się wydawać, że jest to zajęcie dla dorosłych specjalistów IT. Okazuje się jednak, że kodować mogą już dzieci. Czy warto zaszczepić dziecku pasję do programowania?

Jak wygląda programowanie dla dzieci?

Dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę, a co za tym idzie — szybciej opanują programowanie. Zajęcia, które uczą sposobów kodowania, są oczywiście dostosowane do ich wieku. Warto wspomnieć, że kodowanie to wydawanie instrukcji maszynie za pomocą komend lub układanie bloków (jak to ma miejsce w języku Scratch).

 

Programowanie dla dzieci różni się od tego, którym na co dzień zajmują się programiści. Dzieci na samym początku nie wpisują linijek kodu, tylko budują je za pomocą wspomnianych już bloków. Dzięki temu programowanie staje się aktywnością, która skupia ich uwagę.

 

Starsze dzieci mogą uczyć się kodowania w językach takich jak Scratch, czy Python. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-16 lat. Jak wcześniej pisaliśmy, programowanie w Scratch polega na układaniu bloków przypominających puzzle. Dzięki temu możliwe jest tworzenie interaktywnych animacji, gier, bajek, czy muzyki. Python przeznaczony jest dla dzieci powyżej 10 roku życia. To właśnie on umożliwia programowanie w Minecraft. Jest to popularna gra, którą uwielbiają najmłodsi. Kursanci podczas zajęć uczą się m.in. automatyzacji niektórych czynności w grze, do których należy budowanie oraz zbieranie surowców. Kodowanie w ulubionej grze to prawdziwa frajda dla jej miłośników.

Czy programowanie rozwija umysł?

Dzięki programowaniu dzieci mogą nauczyć się naprawdę wielu, nowych umiejętności. Pasja tego typu rozwija przede wszystkim kreatywność. Programowanie obejmuje, chociażby tworzenie aplikacji. Aby ją stworzyć, dzieci będą musiały wykazać się nie lada kreatywnością. Zaplanowanie wszystkiego do A do Z pozytywnie wpłynie na ich twórczość. Programowanie rozwija również umiejętność logicznego myślenia.

 

Dzieci dowiedzą się, że każda linijka kodu jest ważna i to właśnie od jej odpowiedniego zapisu, zależy prawidłowe działanie aplikacji. Gdy będą chciały wprowadzić jakąś zmianę w algorytmie, poprawią swoją zdolność logicznego myślenia. To od nich będzie zależeć, którą linijkę kodu zmienić oraz, jaką wprowadzić modyfikację. Programowanie uczy także cierpliwości. Czasami może okazać się, że kod zawiera błędy.

 

Przejrzenie wielu linijek i odnalezienie nieprawidłowego zapisu może chwilę potrwać — właśnie tutaj przydaje się cierpliwość. Programowanie to umiejętność, która uczy skrupulatności. Każdy, kto na co dzień zajmuje się programowaniem, powinien być skoncentrowany oraz konsekwentny. Tylko dzięki temu będzie w stanie napisać prawidłowy kod. Jeśli programista będzie nieuważny może popełnić błąd, którego odszukanie nieco potrwa.

 

Programowanie to umiejętność, która rozwija kreatywność, logiczne myślenie, cierpliwość oraz skrupulatność. Jeśli chciałbyś zapisać swoje dziecko na kurs, na którym nauczy się kodować, szczerze z nim porozmawiaj. Gdy wykaże chęć poznania tajników programowania, możesz rozważyć zapis swojej pociechy na zajęcia tego typu. Jeśli jednak okaże się, że programowanie nie jest dla niego, postaraj się znaleźć mu inną rozrywkę. Wybierając zajęcia dodatkowe dla swojego dziecka, kieruj się przede wszystkim jego zainteresowaniami. Dzięki temu Twoja pociecha będzie chodzić na zajęcia z prawdziwą pasją, a nie z przymusu.

Artykuł dzięki uprzejmości:

https://planetadziecka.pl/

 

News Dlaczego pomimo natłoku agencji interaktywnych, tylko kilka z nich obsługuje większość klientów?

Przeniesienie się marketingu do Internetu spowodowało, że agencje interaktywne zaczęły „wyrastać jak grzyby po deszczu”. Chociaż możemy znaleźć setki ofert takich firm, to kiedy się z nimi zapoznamy, zauważymy, że na rynku jest tylko kilku liczących się graczy. Dlaczego? czytaj więcej

News Tani hosting - jak wybrać najlepszy?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o jaką musi zatroszczyć się przedsiębiorca, jest odpowiednia strona internetowa. Wybór wielu osób pada na WordPress - właśnie na tym silniku działa spora część witryn. Niezależnie, czy zdecydujemy się skorzystać z WordPress czy innego systemu, będzie nam potrzebny odpowiedni hosting. Jak go wybrać? czytaj więcej

News Czym jest CRM i kiedy się przydaje?

Czym jest CRM i kiedy się przydaje? Masz firmę i zastanawiasz się, czy system CRM będzie optymalnym rozwiązaniem dla Twojego przedsiębiorstwa? Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy do lektury!

1. Co to jest CRM?
2. Jakie funkcje oferuje oprogramowanie CRM?
3. Kiedy przyda się system CRM? czytaj więcej

News Serwis iPhone w Warszawie - postaw na doświadczenie i bezpieczeństwo

Słysząc o urządzeniach Apple, kojarzonych z charakterystycznym logo z nadgryzionym jabłkiem, większość osób prawdopodobnie przypomina sobie o Macbookach i iPhone'ach. Firma Apple słynie z wysokogatunkowych sprzętów o wysokiej wydajności wynikającej z imponujących parametrów technicznych. Niestety, są to urządzenia niezwykle delikatne, które często po stosunkowo niegroźnych sytuacjach potrzebują serwisu – zwłaszcza pogwarancyjnego.Warto wtedy zadbać o pewność, że serwisanci doskonale wiedzą jak obchodzić się ze smartfonami typu iPhone. Serwis Warszawa GSM-URSUS.pl to bez wątpienia odpowiedni zespół specjalistów, którzy są w stanie pomóc CI z każdym problemem. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź poniższy materiał i zobacz, kiedy warto skontaktować się z firmą GSM-URSUS.pl w celu zlecenia naprawy iPhona.

czytaj więcej

News Potęga Facebook Ads. Najważniejsze powody, dla których warto reklamować się na Facebooku

To najpopularniejsze medium społecznościowe na całym świecie. Każdego miesiąca z Facebooka korzystają prawie 3 miliardy internautów, a co minutę 4 miliony użytkowników naciska przycisk „lubię to”. Poza tym według statystyk podawanych przez Facebooka aż 26% wszystkich użytkowników platformy, którzy kliknęli link, dokonali następnie zakupu. Odpowiedź na pytanie: „czy warto reklamować się na Facebooku?” jest zatem prosta. To jedna z najbardziej opłacalnych metod promocji produktów i usług. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto korzystać z Facebook Ads. czytaj więcej