Czy warto zaszczepić dziecku pasję do programowania?
News

Czy warto zaszczepić dziecku pasję do programowania?

10.08.2022
Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfonu, czy komputera. Jak wiadomo — za ich prawidłowe działanie odpowiada programowanie. Niektórym osobom mogłoby się wydawać, że jest to zajęcie dla dorosłych specjalistów IT. Okazuje się jednak, że kodować mogą już dzieci. Czy warto zaszczepić dziecku pasję do programowania?

Jak wygląda programowanie dla dzieci?

Dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę, a co za tym idzie — szybciej opanują programowanie. Zajęcia, które uczą sposobów kodowania, są oczywiście dostosowane do ich wieku. Warto wspomnieć, że kodowanie to wydawanie instrukcji maszynie za pomocą komend lub układanie bloków (jak to ma miejsce w języku Scratch).

 

Programowanie dla dzieci różni się od tego, którym na co dzień zajmują się programiści. Dzieci na samym początku nie wpisują linijek kodu, tylko budują je za pomocą wspomnianych już bloków. Dzięki temu programowanie staje się aktywnością, która skupia ich uwagę.

 

Starsze dzieci mogą uczyć się kodowania w językach takich jak Scratch, czy Python. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-16 lat. Jak wcześniej pisaliśmy, programowanie w Scratch polega na układaniu bloków przypominających puzzle. Dzięki temu możliwe jest tworzenie interaktywnych animacji, gier, bajek, czy muzyki. Python przeznaczony jest dla dzieci powyżej 10 roku życia. To właśnie on umożliwia programowanie w Minecraft. Jest to popularna gra, którą uwielbiają najmłodsi. Kursanci podczas zajęć uczą się m.in. automatyzacji niektórych czynności w grze, do których należy budowanie oraz zbieranie surowców. Kodowanie w ulubionej grze to prawdziwa frajda dla jej miłośników.

Czy programowanie rozwija umysł?

Dzięki programowaniu dzieci mogą nauczyć się naprawdę wielu, nowych umiejętności. Pasja tego typu rozwija przede wszystkim kreatywność. Programowanie obejmuje, chociażby tworzenie aplikacji. Aby ją stworzyć, dzieci będą musiały wykazać się nie lada kreatywnością. Zaplanowanie wszystkiego do A do Z pozytywnie wpłynie na ich twórczość. Programowanie rozwija również umiejętność logicznego myślenia.

 

Dzieci dowiedzą się, że każda linijka kodu jest ważna i to właśnie od jej odpowiedniego zapisu, zależy prawidłowe działanie aplikacji. Gdy będą chciały wprowadzić jakąś zmianę w algorytmie, poprawią swoją zdolność logicznego myślenia. To od nich będzie zależeć, którą linijkę kodu zmienić oraz, jaką wprowadzić modyfikację. Programowanie uczy także cierpliwości. Czasami może okazać się, że kod zawiera błędy.

 

Przejrzenie wielu linijek i odnalezienie nieprawidłowego zapisu może chwilę potrwać — właśnie tutaj przydaje się cierpliwość. Programowanie to umiejętność, która uczy skrupulatności. Każdy, kto na co dzień zajmuje się programowaniem, powinien być skoncentrowany oraz konsekwentny. Tylko dzięki temu będzie w stanie napisać prawidłowy kod. Jeśli programista będzie nieuważny może popełnić błąd, którego odszukanie nieco potrwa.

 

Programowanie to umiejętność, która rozwija kreatywność, logiczne myślenie, cierpliwość oraz skrupulatność. Jeśli chciałbyś zapisać swoje dziecko na kurs, na którym nauczy się kodować, szczerze z nim porozmawiaj. Gdy wykaże chęć poznania tajników programowania, możesz rozważyć zapis swojej pociechy na zajęcia tego typu. Jeśli jednak okaże się, że programowanie nie jest dla niego, postaraj się znaleźć mu inną rozrywkę. Wybierając zajęcia dodatkowe dla swojego dziecka, kieruj się przede wszystkim jego zainteresowaniami. Dzięki temu Twoja pociecha będzie chodzić na zajęcia z prawdziwą pasją, a nie z przymusu.

Artykuł dzięki uprzejmości:

https://planetadziecka.pl/