Czy Twój laptop jest przereklamowany - jak to sprawdzić?
News

Czy Twój laptop jest przereklamowany - jak to sprawdzić?

07.11.2022
Postęp technologiczny jest bardzo szybki. W efekcie już po kilku latach może okazać się, że laptop jest zbyt stary. Aby się o tym przekonać, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. W naszym tekście przyjrzymy się bliżej każdemu z tych czynników, aby pomóc Ci znaleźć laptop najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Nowoczesny laptop: na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Procesor jest najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa. Wydajny procesor umożliwia jednoczesne uruchamianie wielu programów i szybkie przechodzenie między nimi. Poszukaj procesora z co najmniej czterema rdzeniami i rozważ Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7, jeśli możesz sobie na to pozwolić.

System operacyjny

System operacyjny (OS) to oprogramowanie umożliwiające podstawową funkcjonalność komputera. Do programowania będziesz potrzebować systemu operacyjnego, który obsługuje używane narzędzia programistyczne, a także wszelkie kompilatory lub interpretery specyficzne dla języka. Windows (w tym np. Windows 10 oraz Windows 11) i Linux są popularnymi opcjami, więc wybierz ten, z którym czujesz się bardziej komfortowo. MacOS jest również dobrą opcją, ale jest raczej używany do programowania.

RAM

Duża ilość pamięci RAM jest niezbędna do jednoczesnego uruchamiania wielu programów i tymczasowego przechowywania danych podczas pracy nad nimi. Do programowania poszukaj laptopa z co najmniej 8 GB lub 16 GB pamięci RAM, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Odpowiednia ilość pamięci RAM pozwoli Ci uruchomić więcej programów jednocześnie i pracować nad większymi projektami bez spowolnienia.

Pamięć masowa – dysk twardy

Pamięć masowa to miejsce, w którym Twoje pliki i programy są trwale przechowywane na Twoim komputerze. Do programowania potrzebujesz szybkiego dysku, aby Twoje pliki ładowały się szybko, gdy ich potrzebujesz. Dyski półprzewodnikowe (SSD) są znacznie szybsze niż tradycyjne dyski twarde (HDD), więc jeśli to możliwe, poszukaj dysku SSD o pojemności co najmniej 250 GB. Możesz również rozważyć użycie zewnętrznego dysku twardego lub usługi przechowywania w chmurze do tworzenia kopii zapasowych plików na wypadek utraty danych.

Grafika

Grafika nie jest tak ważna w programowaniu czy podczas pracy z dokumentami tekstowymi. Jest ona jednak niezbędna w przypadku innych zadań, takich jak gry lub edycja wideo. Jeśli pracujesz z grafiką 3D lub przetwarzasz wideo, potrzebujesz dedykowanej karty graficznej, aby uzyskać dobrą wydajność. W przypadku większości innych zadań programistycznych wystarczy zintegrowana grafika.

Podsumowanie

Oto najważniejsze kwestie, które musisz sprawdzić, by wiedzieć, czy laptop jest zbyt stary:

  • Procesor: Potrzebujesz szybkiego procesora, aby uruchamiać wiele programów jednocześnie i szybko kompilować kod. Poszukaj co najmniej czterordzeniowego procesora.
  • System operacyjny: Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym do programowania, więc to właśnie zalecamy. Jednakże, jeśli nie masz nic przeciwko używaniu Linuksa, jest to również dobra opcja.
  • RAM: Zalecane jest minimum 8 GB pamięci RAM, ale 16 GB lub więcej jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Umożliwi to jednoczesne otwieranie wielu programów bez spowalniania komputera.
  • Pamięć masowa: Dysk półprzewodnikowy (SSD) jest idealny do przechowywania programów i plików, ponieważ ładują się one znacznie szybciej niż tradycyjne dyski twarde. Celuj w co najmniej 250 GB przestrzeni dyskowej.
  • Grafika: Jeśli nie zajmujesz się programowaniem intensywnie korzystającym z grafiki, nie potrzebujesz wydajnej karty graficznej. W przypadku gier itp. konieczne będą jednak produkty z wyższej półki.

Jeśli stwierdzisz, że warto zainwestować w nowszy sprzęt, zapoznaj się z ofertą sklepów w tym zakresie. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Warto odwiedzić stronę internetową https://www.mediaexpert.pl/lp,black-friday, by móc poznać ciekawe okazje zakupowe.

 

News Laptopy poleasingowe Kraków, czyli jest takie miejsce w Krakowie...

W dzisiejszych czasach posiadanie laptopa, czy też komputera stacjonarnego to już właściwie standard. Można wręcz powiedzieć, że obecnie kupowanie komputera oznacza często, że będzie to drugie lub po prostu kolejne urządzenie tego typu w naszym domu. I w żadnym wypadku nie należy tego rozumieć jako formą jakiegoś luksusu – po prostu dziś każdy z członków rodziny używa takich urządzeń i często wręcz musi posiadać swój osobisty laptop. W związku z taką potrzebą, może nasuwać się pytanie: co lepiej wybrać w tym temacie – laptop nowy czy poleasingowy? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej!

1. Laptopy poleasingowe – czy warto?
2. Laptopy poleasingowe Kraków - gdzie w Krakowie warto kupić takie urządzenie? czytaj więcej

News Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej – jak to robić?

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być poddawana regularnym przeglądom. Nie zawsze chodzi jednak o inspekcję samych paneli, ale także o monitorowanie wydajności całego systemu. Dzięki temu zyskujemy wartościową wiedzę o tym, czy inwestycja w Odnawialne Źródła Energii się zwraca, a także – jak szybko. To także okazja, aby fachowcy sprawdzili, czy ogniwa funkcjonują prawidłowo. Co warto wiedzieć o przeglądzie systemu PV? czytaj więcej

News Czy żona cię zdradza? Zobacz jak to sprawdzić!

Niekiedy samemu zaczynasz zdawać sobie sprawę, że w waszym związku nie wszystko jest ok, a żona cię zdarza. Innym razem przypadkowo trafisz na potencjalny dowód ewentualnej zdrady. W jaki sposób przekonać się, że żona rzeczywiście cię zdradza? Dowody na zdradę żony możesz pozyskać zarówno dzięki obserwacji zachowania jak i śledzeniu partnerki. Niejednokrotnie może okazać się np. że żona pozornie zwraca się do ciebie jak zawsze, a uwikłała się w romans. Warto poznać metody, które pozwolą zweryfikować twoje ewentualne obawy! czytaj więcej

News Fotowoltaika - jak to działa?

Od kilku lat coraz śmielej i częściej znajduje zastosowanie w zaopatrywaniu w energię domów, firm i wszelkiego rodzaju urządzeń. Na początku wybierali ją Ci, którzy stawiali ekologię ponad ekonomią. Teraz, wykorzystując nowoczesny sprzęt, jest w stanie generować taką ilość energii, która z czasem gwarantuje zwrot inwestycji oraz oszczędności w stosunku do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł tradycyjnych. czytaj więcej

News UOKiK: Black Friday - masz takie same prawa jak zwykle

- W piątek 24 listopada sklepy będą kusić wyprzedażami.
- Zanim ulegniesz szałowi zakupów, sprawdź, czy okazja naprawdę jest okazją.
- Towar kupiony w atrakcyjnej cenie także możesz reklamować.
czytaj więcej