Czy dzwonił do Ciebie nieznajomy numer zza granicy?
News

Czy dzwonił do Ciebie nieznajomy numer zza granicy?

25.07.2019
Telefony są wszędzie. Gdziekolwiek byśmy nie poszli, tam gdzie można spotkać człowieka, z pewnością spotka się również telefon. Wychodzimy z domu, słyszymy gdzieś w okolicy dźwięki alertów, stoimy na przystanku - drryń dryyń i krótkie piknięcia sms z każdej strony i tak przez cały dzień. Często mamy tego dość i po powrocie do domu wyciszamy wszystkie urządzenia i odcinamy się od przenikających dźwięków alertów. Nastaje cisza, a my zrelaksowani pogrążamy się w niej...

Powiadomienie - nieznajomy numer dzwonił do Ciebie

Wypoczynek nie trwa wiecznie i kiedyś niestety trzeba włączyć telefon. Wtedy okazuje się, że! - mamy tylko jedno nowe powiadomienie. Dzwonił do nas nieznajomy numer, bardzo dziwnie wyglądający. Nie spodziewaliśmy się żadnego połączenia więc tym bardziej zastanawia nas jego cel. Co zrobić?


Trochę to ryzykowne, oddzwaniać i w ten sposób sprawdzić, kto i po co do nas dzwonił. Takie telefony często mogą wpędzić nas w kłopoty finansowe. Numery premium, jeszcze kilka lat temu służyły do oszukiwania setek tysięcy osób i wyłudzania od nich pieniędzy za pomocą dzwonienia lub wysyłania sms. Wystarczyło odebrać taki telefon, bądź oddzwonić pod właśnie taki nieznajomy numer i problemy gotowe - 50 zł z konta telefonu znikało bezpowrotnie. Ofiary takich wyłudzeń niestety nie mogły mieć zbyt dużych nadziei na odzyskanie swoich środków. Sprawcy albo działali na granicy prawa, wykorzystując ówczesne luki prawne, albo operowali w sposób nie dający się wykryć.

Co zrobić?

Rozwiązanie jest całkiem proste i pozwalające wyeliminować wszelakie ryzyko. Jeśli chcemy dowiedzieć się kto próbował się z nami skontaktować, wystarczy wpisać frazy "kto dzwonil" lub "whose number is this" (w przypadku numerów zagranicznych) w wyszukiwarce i wybrać odpowiednią internetową książkę telefoniczną, w której znajdziemy informacje o właścicielu numeru.

Wyłudzanie pieniędzy przez telefon

Powyżej opisane metody to nie jedyne sposoby,w jakie przestępcy pozyskiwali pieniądze drogą wymuszeń i manipulacji. Zanim powstały odpowiednie regulacje prawne, właściciele witryn internetowych często oferowali rozmaite, pożądane lecz niemożliwe do zrealizowania usługi np. możliwość sprawdzania czyiś wiadomości, przejęcia kontroli na wifi sąsiada itp. Zainteresowani musieli jedynie wpisać we właściwe okienko swój numer telefonu, na który przychodził specjalny kod dostępu; bądź po prostu wysłać wiadomość na podany numer. Oczywiście nie było to możliwe, lecz ludzie dzwonili i wysyłali, zostawali oszukiwani... Po kilku latach powstały wreszcie regulacje prawne, które utrudniają działanie takich oszustów, lecz internauci dalej nierozważnie korzystają z internetu. Nie dołączaj do tego grona i zawsze dwa razy się zastanów zanim wykorzystasz do czegoś swoje pieniądze w sieci.